1 2 3 4 5
Ocena: 5/5 Głosów: 1
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Jak dochodzi do zapłodnienia

Agnieszka Antczak Judycka, ginekolog, odpowiada na pytania dotyczące zapłodnienia:

Jak wygląda prawidłowy cykl miesięczny u kobiety?

Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa zwykle ok. 28 dni. Można go podzielić na 4 fazy, wśród których wyróżniamy:

  • fazę miesiączkową,
  • fazę folikularną,
  • fazę owulacyjną,
  • fazę lutealną.

Początek cyklu wyznacza pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego, co wiąże się ze złuszczaniem błony śluzowej macicy spowodowanym spadkiem poziomu hormonów jajnikowych. Następująca potem faza folikularna związana z dojrzewaniem pęcherzyka jajnikowego trwa zwykle ok. 10-14 dni. Dojrzewający w jajniku pęcherzyk jajnikowy jest źródłem hormonów, głównie estrogenów, pod wpływem których dochodzi do wzrastania i regeneracji błony śluzowej macicy. W okresie okołoowulacyjnym stężenie tych hormonów jest najwyższe (objawia się to m.in. zwiększoną ilością śluzu szyjkowego). Faza owulacyjna trwa ok. 1-2 dni. Po owulacji następuje kolejna faza cyklu związana z wydzielaniem progesteronu i przekształceniem pęcherzyka jajnikowego w ciałko żółte stanowiące źródło progesteronu - faza lutealna powinna trwać 10-14 dni. Pod koniec fazy lutealnej dochodzi do spadku stężenia hormonów i cały cykl powtarza się.

Kiedy jest najlepszy moment, by starać się o dziecko?

Najlepszym momentem na rozpoczęcie starań o dziecko jest ta faza cyklu, która bezpośrednio poprzedza owulację. Zdrowe plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet 72 godziny, więc stosunek seksualny odbyty 3 dni przed owulacją może prowadzić do poczęcia. Z kolei komórka jajowa żyje ok. 24 godzin, więc do zapłodnienia może dojść jeszcze jeden dzień po owulacji.

Jak wygląda proces zapłodnienia?

Po wytrysku nasienia do pochwy nasienie deponowane jest w tzw. tylnym sklepieniu pochwy, skąd przenika do śluzu szyjkowego. W śluzie szykowym nasienie poddawane jest procesowi kapacytacji, dzięki czemu plemniki są zdolne do zapłodnienia. Następnie plemniki przesuwają się ku górze, poprzez jamę macicy do jajowodu, gdzie napotykają na komórkę jajową. Tam dochodzi do zapłodnienia, czyli połączenia gamet. Zwykle do komórki jajowej przenika tylko jeden plemnik. Potem następują podziały wewnątrzkomórkowe - dzieląca się komórka, czyli zygota, wędruje w kierunku jamy macicy, gdzie dochodzi do procesu zagnieżdżenia i rozwoju ciąży.

Zobacz, w jakich pozycjach seksualnych najłatwiej zajść w ciążę.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
18-02-2014

czy po kazdym stosunku jest ryzyko zajscia w ciaze ale bez wytrysku mialam okres pod konies stycznia i 26 02 mam miec miesiaczke a piersi mi sie powiekszyly i sa bolace i przytylam imam smaki na sledzie irobiam test ale mi nic nie wykazal

18-09-2012

komputerek cyklu podziel sie nim

18-09-2012

jaki masz kompiterek cyklu lady podziel sie nim

06-09-2012

Fajny filmik i artykuł. Od jakiegoś czasu określam sobie właśnie fazy cyklu jak są opisane w artykule. Mam specjalny komputerek cyklu. Mam nadzieję, że szybko zostanę mamą :)

09-07-2011

Jak macie chwilkę wolnego czasu to polecam Wam do obejrzenia dwie fajne i pożyteczne strony, które mogą się przydać zabieganym mamom. Pierwsza z nich to świetna oferta wszystkich polskich banków, a także firm doradczych i ubezpieczeniowych. Wszystko załatwia się bez wychodzenia z domu, przez internet, 100% on-line, a więc oszczędza się czas i nerwy ;-) Zobaczcie http://yopsbank.pl Druga strona to strona która pozwoli Wam w uczciwy sposób, bez żadnych wymagań i bez wkładu finansowego rozpocząć prace w domu przez internet. To nie tylko kolejny serwis z ogłoszeniami, ale strona na której znajdziecie konkretne pomysły i instrukcje jak zarobić przez internet http://yops.info.pl Gorąco polecam i zapraszam : http://yopsbank.pl - banki http://yops.info.pl - praca