1 2 3 4 5
Ocena: 5/5 Głosów: 2
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Wypadnięcie dysku

Monika Grzelec Mojzesowicz, ortopeda, odpowiada na pytania dotyczące wypadania dysku:

Co to jest wypadnięcie dysku?

Wypadnięcie dysku to wysunięcie się tkanki spomiędzy przestrzeni międzykręgowej. Kręgosłup zbudowany jest z kręgów, które można porównać do klocków. Pomiędzy nimi znajduje się tzw. dysk, który składa się z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego. Wysunięcie się części  bądź całości dysku w kierunku kanału kręgowego albo korzeni nerwowych nazywamy wypadnięciem dysku.

Kiedy u młodej mamy może dojść do wypadnięcia dysku?

Do wypadnięcia dysku dochodzi najczęściej w czasie połogu, podczas opieki nad dzieckiem. Długie godziny spędzane w niefizjologicznych pozycjach związanych z karmieniem bądź pielęgnacją niemowlęcia mogą skutkować niestabilnością przestrzeni międzykręgowej i wysunięciem się dysku. Szczególnie dotyczy to kobiet, które przed ciążą miały kłopoty z kręgosłupem, nie ćwiczyły w ciąży ani po porodzie. Kręgosłup jest wtedy osłabiony i niestabilny, co może doprowadzić do wysunięcia się dysku.

Jakie są objawy wypadnięcia dysku?

Dominującym objawem wypadnięcia dysku jest ból - może pojawić się nagle lub stopniowo, jeśli do wysuwania się dysku dochodzi powoli. Bólowi mogą towarzyszyć objawy neurologiczne: zaburzenia czucia, drętwienie, mrowienie lub zaburzenia funkcji kończyny, czyli utrata czucia i porażenie kończyny (gdy ucisk dysku na korzeń nerwowy trwa dłużej). Specyficzną postacią choroby dyskowej jest zespół ogona końskiego. Jest to wypadnięcie dysku w końcowym odcinku kręgosłupa - dochodzi wówczas do uciśnięcia nerwów ogona końskiego (nerwy te odpowiadają za czucie w okolicach krocza), co może skutkować np. zaburzeniami w oddawaniu stolca i moczu.

Jak leczy się wypadnięcie dysku?

Są dwa sposoby leczenia wypadnięcia dysku. Pierwsze to leczenie zachowawcze - pacjentce zaleca się leżenie, farmakoterapię (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne) oraz rehabilitację. Drugie to leczenie operacyjne - pacjentce usuwa się dysk, a w jego miejsce wstawia protezę dysku bądź zespala i stabilizuje kręgosłup.

Zobacz, jak możesz ćwiczyć kręgosłup w połogu.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
03-06-2013

ja mialam wypadniete 10 dyskow, bol byl przeogromny mialam problem ze wstawaniem z lozka ;/ nastawil mi masazysta, minely dwa miesiace i znow mam wypadniete :(

30-09-2012

mi dwa razy już wypadały dyski po 3 za każdym razem. Ból jest okropny, za każdym razem ustawiałem u kręgarza

25-05-2012

"w jego miejsce wstawia protezę dysku bądź zespala i stabilizuje kręgosłup" - wygląda na to, że w zależności od potrzeby wybiera się albo wymianę dysku, albo zespolenie.

31-03-2011

a ja miałam usunięty operacyjnie dysk i niczego mi nie wstawiono zamiast niego. To chyba zależy od miejsca, ponieważ w szyjnym odcinku słyszałam, że wstawia się implant natomiast w lędźwiowym nie:) i dobrze jak powiedział mój lekarz: im mniej żelastwa w człowieku tym lepiej:D

TWOJE ZDROWIE NA FORUM Rozmowy o badaniach, chorobach i antykoncepcji