1 2 3 4 5
Ocena: 4,5/5 Głosów: 4
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Kolka u noworodka

Małgorzata Maj-Pucek, neonatolog, odpowiada na pytania dotyczące kolki u noworodków:

Co to jest kolka?

Kolka to napadowe, bardzo silne bóle brzucha, którym towarzyszy niepokój i płacz małego dziecka. Objawy te wywołuje rozciągnięcie jelit przez nagromadzone w nich gazy. Kolka występuje u ok. 30-40% noworodków, pojawia się ok. 3. tygodnia życia i trwa 3-4 miesiące. Przyczyny kolki nie są do końca znane. Jedną z nich jest na pewno zaburzenie perystaltyki jelit spowodowane niedojrzałością przewodu pokarmowego. Przyczyną może też być połykanie przez dziecko dużej ilości powietrza podczas jedzenia, nieprawidłowa dieta matki (np. bogata w produkty pikantne, wzdymające), alergia dziecka na białko mleka krowiego, ale także niepokój i nerwowość u osób z najbliższego otoczenia dziecka.

Jak rozpoznać, że noworodek ma kolkę?

Dziecko, które ma kolkę, zwykle nagle zaczyna płakać, widać wtedy, że cierpi, ma twardy, napięty brzuch, zaczerwienioną skórę na twarzy, zaciska dłonie, podkurcza nogi. Płacz spowodowany kolką może trwać wiele godzin i skończyć się dopiero, gdy dziecko odda stolec albo dużą ilość gazów. Ataki kolki najczęściej występują w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Jak pomóc noworodkowi, który ma kolkę?

Niestety, nie ma jednej skutecznej metody leczenia kolki. Niektórym dzieciom pomaga noszenie na rękach w pozycji pionowej, innym - układanie na brzuchu. Pomocny może się też okazać delikatny, okrężny masaż brzucha lub ogrzanie brzucha, np. ciepłą pieluchą. Ulgę mogą przynieść również ziołowe herbatki, np. z kopru włoskiego lub mięty, i leki przeciwwzdęciowe dostępne w aptece bez recepty. Najważniejsze jest jednak zapobieganie kolce: warto zapewnić dziecku spokój i ciszę podczas karmienia, zwrócić uwagę na to, by nie połykało powietrza, a także rozsądnie układać dietę karmiącej mamy.

Poznaj 6 niepokojących objawów u niemowlaka.

 

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
18-07-2014

a u nas najlepiej sprawdziły się czopki Viburcol. Tylko po nich córcia się uspokajała na dłużej niż 5 minut. Wszystkie kropelki itp. dawały coś mam wrażenie jak dziecko miało je jeszcze w buzi, potem płacz od nowa. A Viburcol uspokajał nawet na całą noc, to bezpieczne czopki homeopatyczne więc nie miałam żadnych obaw przed ich podaniem.

29-06-2014

lefax

30-10-2012

a znacie metodę na kolkę Dr Karpa? Ja mam tygodniowe dziecko i kupiłam własnie książkę "Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy" i zaczynamy spowijanie ;) To co on na Youtubie pokazuje z kolkowymi maluchami to normalnie rewelacja!

05-07-2012

moja starsza przyjmowała Espumisan a młodszą dodatkowo nosiłam brzuszkiem do dołu, tak najszybciej się uspokajała

24-05-2012

niemiecki LEFAX pomaga jak reka odjac! polecam - juz spokojne malenstwo i mama

08-03-2012

mojej córce pomaga tylko woda Grip Water

02-03-2012

Mojej córeczce pomogły krople SAB SIMPLEX są najlepsze dwa dni i po kłopocie :)