1 2 3 4 5
Ocena: 4/5 Głosów: 3
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Przepuklina pępkowa

Małgorzata Maj-Pucek, neonatolog, odpowiada na pytania dotyczące przepukliny pępkowej:

  • Co to jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa to drobna wada wrodzona, z którą dziecko się rodzi. Z reguły przepuklinę pępkową mają wcześniaki. Wada polega na tym, że w ścianie brzucha w okolicy pępka znajduje się ubytek - otwór, przez który jelita próbują wydostać się na zewnątrz. Przepuklina wygląda jak mały, miękki guzek, który powiększa się, gdy dziecko napina się, krzyczy czy oddaje stolec. Przepuklina nie jest dużą dolegliwością i większości dzieci nie sprawia żadnego bólu. Najczęściej do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia przepuklina zanika (zarasta).

  • Jak leczy się przepuklinę pępkową?

Mała przepuklina pępkowa w ogóle nie wymaga leczenia. Zaleca się jedynie, żeby dziecko, które ma przepuklinę pępkową, było często układane na brzuszku, bo w takiej pozycji wzmacniają się mięśnie brzucha. W tej pozycji też jelita nie wydostają się przez otwór przepukliny na zewnątrz. Jeśli zaś przepuklina jest większa, to niektórzy lekarze stosują plastrowanie. Polega to na tym, że na pępek w specjalny sposób zakłada się plaster, który pozostawia się na skórze na kilka dni, tydzień. Po tym czasie plaster jest usuwany i skóra przez kolejnych kilka dni odpoczywa. Zabieg plastrowania powtarza się kilkakrotnie. Metoda plastrowania ma jednak zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. O konieczności plastrowania w każdym przypadku powinien decydować chirurg. Bardzo rzadkie są przypadki, że duża i dająca spore dolegliwości przepuklina pępkowa wymaga operowania.

 Sprawdź, jak pielęgnować kikut pępowiny u noworodka.

fot. shutterstock

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
09-02-2014

Moja 2 miesięczna córcia ma przepuklinę wielkości orzecha włoskiego, jest sina aż boję się na nią patrzeć. Dzięki za radę - będę ją układać na brzuszku i modlić się żeby pomogło. Ja mam 36 lat i też przepuklinę pępkową od urodzenia, niestety boli mnie coraz częściej.

11-05-2013

Ja mam 19 lat..To muszę się leczyć ??

03-12-2012

biedne dzidzi :(

23-11-2012

Moja córka w marcu skończy 3 lata. Od urodzenia ma lekko wystający pępek .Jak mówiłam o tym pediatrze to mówiła że nie mam nic robić bo to samo się wchłonie. Gdy córka skończyła rok poszłyśmy do chirurga. Lekarz stwierdził że córka ma delikatną przepuklinę i że jak do 3-4 roku jej nie zejdzie to mamy się zgłosić do niego i będzie miała zabieg..Nie widzę poprawy u córki. I nie wiem czy czekać do 4-tych urodzin czy jak mała skończy 3 lata iść z nią do chirurga.

03-03-2012

Ja mając 4 miesiące miałam operowaną przepuklinę pępkową, bo była wielkości dużego jaja kurzego. Jedyną pozostałością są drobne blizny na pępku i pępek mam mniej wklęsły niż większość ludzi

24-02-2012

u mojego synka także stwierdzono przepuklinę, miał wówczas 2 m-ce..ukladałam go na brzuszku i na szczęście się wchłonęła.. bez zaklejania czy innych zabiegów..jedynie układałam na brzuchu

22-10-2011

dlaczego wiecej nie mowicie o wadach wrodzonych kobiety powiny wiedziec jakie choroby teraz sa i jak je sie leczy

17-06-2011

ja mialem wlasnie usunieta przepukline trzeba to usuwac bo moze zrobic sie jeszcze gorzej wcale usuniecie nie boli .. tylko pozniej troszke pobolewa ale da sie przezyc a nie leczenie grozia smiercia pamietajcie o tym

06-06-2011

Mój syn miał przepuklinę i mimo zaleceń lekarzy "nic nie robic" sama zaklejałam (pępek wcisnąć do srodka "na zakładkę", zakleic duzym plastrem nie powodującym odparzeń od jednego boku do drugiego). Po miesiącu ani sladu po pępku rozmiarów śliwki, czy dorodnego winogrona. Na własną rękę nie powinno się zaklejac. Ktos powinien pokazac jak to zrobic.

22-03-2011

jak niebezpieczna jest przepuklina u 2 miesiecznego niemowlaka

02-02-2011

ja mam 40 lat i boli lekarz skierowal mnie na operacje, czy to jest konieczne?

06-07-2010

Mój synek ma przepuklinę pępkową od drugiego miesiąca życia, czyli przez ponad półtora roku. Kładlismy go na brzuszku, plastrowaliśmy brzuszek, wykonywaliśmy ćwiczenia wskazane przez rehabilitanta. Pękek się chował tylko na chwilę. Plastrujemy nadal choć teraz plastry są tak słabe, że po 10 godzinach same spadają. lekarz chirurg powiedział, że na razie należy obserwoać pępek i jak coś w wieku szkolnym zabieg operacyjny. Tylko, że jak syn śmieje się, płacz bądź nie daj boże krzyczy wtedy pępus robi się aż siny. Jak mam małemu pomóc?

06-07-2010

TO PRAWDA CO MOWILA PANI DOKTOR! MOJ SYN TAK MIAL...ALE PO MIESIACU PLASTRKOWANIA PRZEPUKLINA WCHLONELA SIE CALKOWICIE:)

14-06-2010

Ja mam 18 lat i mam przepukline pepkowa boli jak cholera