1 2 3 4 5
Ocena: 4,9/5 Głosów: 6
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Guzki w piersiach

W jakich miejscach najczęściej pojawiają się guzy piersi? Które z nich są niegroźne, a które wymagają leczenia? Jak rozpoznać guzki w piersiach? Zobacz unikalną animację:

Guzy piersi są w 80. proc. zmianami łagodnymi. To oznacza, że są zbudowane z komórek, które nie wnikają w głąb sąsiadujących tkanek i nie przemieszczają się w inne rejony ciała. U kobiet poniżej 30. roku życia najczęściej występuje typ guza łagodnego nazywany włókniakogruczolakiem. Zwykle umiejscawia się przy brodawce tuż pod skórą. Powstaje z komórek tkanki gruczołowej i włóknistej, które pod wpływem nadmiaru estrogenów zaczynają się rozrastać. Włókniakogruczolak rośnie wolno i osiąga od 1 do 5 centymetrów. Jest jędrny, ma gładką regularną powierzchnię i łatwo go przesunąć. Nie wywołuje bólu. W jednej piersi może być nawet kilka takich guzków. Na ogół usuwa się je chirurgicznie.

Innym typem łagodnych guzków są torbiele zwane inaczej cystami. Występują na ogół u kobiet po 30. roku życia. Tworzą się w tkance gruczołowej, zwykle dość głęboko w piersi. Powstają w wyniku zaburzeń hormonalnych. Zraziki, z których zbudowany jest gruczoł piersiowy, poszerzają się i zlewają ze sobą, tworząc duży pęcherzyk wypełniony płynem. Torbiel jest okrągła, gładka i łatwo się przesuwa. Może mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Mała nie boli i trudno ją wyczuć palcami. Większa może powodować tępy ból w okolicy pachy i zwykle jest dość dobrze wyczuwalna. Na ogół lekarz zaleca jedynie obserwację.

Mastopatia, czyli guzkowatość piersi, najczęściej występuje u kobiet w wieku 45-55 lat. Powstaje na skutek zachwiania równowagi hormonalnej. Jeśli przez kilka miesięcy poziom progesteronu jest zbyt niski w stosunku do poziomu estrogenów, tkanka łączna zaczyna się rozrastać i przybiera kształt dużej liczby torbielowatych guzków różnej wielkości. Są twarde, łatwo wyczuwalne i mogą tworzyć razem jedną nieregularną bryłę. Powodują zwiększoną wrażliwość piersi, czasem silny ból i obrzęk. Objawy te nasilają się przed miesiączką. Wielkość jednego guzka waha się od 0,5 cm do 6 cm. Leczenie najczęściej polega na hormonoterapii i łagodzeniu dolegliwości.

Guzy złośliwe piersi dotyczą najczęściej kobiet między 50. a 70. rokiem życia. Czynnikami ryzyka są m.in.:

 • biała rasa,
 • płeć żeńska,
 • palenie papierosów,
 • wczesny wiek pierwszej miesiączki,
 • nieprawidłowa dieta,
 • otyłość,
 • występowanie raka sutka w rodzinie.

W odróżnieniu od łagodnych zmian guzy złośliwe zbudowane są z nieprawidłowych komórek, czyli takich, które uległy mutacji i rozmnażają się w niekontrolowany sposób. Rosną wolno. By zwiększyć się o centymetr, zwykle potrzebują 8 lat. Mogą wrastać w sąsiadujące tkanki oraz przemieszczać się naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi do innych części ciała, czyli dawać tzw. przerzuty. Guzy złośliwe rzadko bolą. O ich istnieniu świadczyć mogą natomiast takie objawy jak:

 • trudny do przesunięcia guzek w piersi lub pod pachą,
 • zmiana wyglądu piersi,
 • obrzęk,
 • wydzielina lub krwawienie z brodawki,
 • pomarszczona skóra nad guzem,
 • wysypka, zaczerwienienie i stwardnienie skóry,
 • poszerzenie żył piersi.

Leczenie polega zwykle na chirurgicznym usunięciu guza lub całej piersi z węzłami chłonnymi, chemioterapii i radioterapii.

Sprawdź, na czym polega profilaktyka nowotworów piersi.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
10-07-2014

Witam mam 14 lat i w obu piersiach mam twarde guzki.Jest bardzo łatwo wyczuwalny jest duży dodam jeszcze że mam wciągnięte brodawki sutkowe.Moje piersi są małe czy mam się czym przejmować ? Czy to rak ? POMOCY

24-01-2014

Mam giuziak jakby zebro, po prawej stonie czy to nie strasznie?

25-11-2013

Mam wlasnie z tym klopoty bo guza piersi lewa srona sa bolacy mam tez powiekszny wezel chlonny lekarz nie wskazal leczenia

11-03-2013

Do ssss Niestety to możliwe. Znam osobę, która w wieku 20 lat miała nowotwór w zaawansowanym stadium... Tyle, że u niej w rodzinie też występowały nowotwory.

05-03-2013

Skorygujcie proszę informację nt.mastopatii. Pod filmikiem umieszczona jest informacja, że "Jeśli przez kilka miesięcy poziom progesteronu jest zbyt niski w stosunku do poziomu estrogenów...", a tymczasem pan Tomasz Knapik czyta "zbyt wielki". Wielka jest różnica między tymi dwoma stwierdzeniami!

03-03-2013

czy to możliwe by guzek pojawił się u kobiety 20-letniej? od jakis 2 tygodni moje piersi jakby powiększyły się, wyczuwam w nich cos twardego o dużym rozmiarze, pod sutkiem, zastanawiam się czy to guzek czy po prostu tak układają się komórki. ale wiąże się z tym ból, własnie tego jakby "guzka" i ból piersi od spodu. Dodam iż choruje na niedoczynnosć tarczycy typu Hashimoto więc zachwianie równowagi hormonów jest czym bardzo możliwym u mnie. ten jakby "guzek ma srednicę ok 7-9 cm. niepokoi mnie to, nie wiem czy mam się o co martwić, czy po prostu jestem przewrażliwiona i to wcale nie jest nic takiego.

17-11-2012

czy to że klujący jest bol w sutkach gdy ma sie 11 lat jest zle?

06-03-2012

Dziendobry mam pytanie jakies pare dni temu wyplywa mi dziwny sluz z brodawki piersi podobne do sywka czy to cos powaznego pozdrawiam

20-05-2011

informative