1 2 3 4 5
Ocena: 4,8/5 Głosów: 10
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Guzki w piersiach

W jakich miejscach najczęściej pojawiają się guzy piersi? Które z nich są niegroźne, a które wymagają leczenia? Jak rozpoznać guzki w piersiach? Zobacz unikalną animację:

Guzy piersi są w 80. proc. zmianami łagodnymi. To oznacza, że są zbudowane z komórek, które nie wnikają w głąb sąsiadujących tkanek i nie przemieszczają się w inne rejony ciała. U kobiet poniżej 30. roku życia najczęściej występuje typ guza łagodnego nazywany włókniakogruczolakiem. Zwykle umiejscawia się przy brodawce tuż pod skórą. Powstaje z komórek tkanki gruczołowej i włóknistej, które pod wpływem nadmiaru estrogenów zaczynają się rozrastać. Włókniakogruczolak rośnie wolno i osiąga od 1 do 5 centymetrów. Jest jędrny, ma gładką regularną powierzchnię i łatwo go przesunąć. Nie wywołuje bólu. W jednej piersi może być nawet kilka takich guzków. Na ogół usuwa się je chirurgicznie.

Innym typem łagodnych guzków są torbiele zwane inaczej cystami. Występują na ogół u kobiet po 30. roku życia. Tworzą się w tkance gruczołowej, zwykle dość głęboko w piersi. Powstają w wyniku zaburzeń hormonalnych. Zraziki, z których zbudowany jest gruczoł piersiowy, poszerzają się i zlewają ze sobą, tworząc duży pęcherzyk wypełniony płynem. Torbiel jest okrągła, gładka i łatwo się przesuwa. Może mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Mała nie boli i trudno ją wyczuć palcami. Większa może powodować tępy ból w okolicy pachy i zwykle jest dość dobrze wyczuwalna. Na ogół lekarz zaleca jedynie obserwację.

Mastopatia, czyli guzkowatość piersi, najczęściej występuje u kobiet w wieku 45-55 lat. Powstaje na skutek zachwiania równowagi hormonalnej. Jeśli przez kilka miesięcy poziom progesteronu jest zbyt niski w stosunku do poziomu estrogenów, tkanka łączna zaczyna się rozrastać i przybiera kształt dużej liczby torbielowatych guzków różnej wielkości. Są twarde, łatwo wyczuwalne i mogą tworzyć razem jedną nieregularną bryłę. Powodują zwiększoną wrażliwość piersi, czasem silny ból i obrzęk. Objawy te nasilają się przed miesiączką. Wielkość jednego guzka waha się od 0,5 cm do 6 cm. Leczenie najczęściej polega na hormonoterapii i łagodzeniu dolegliwości.

Guzy złośliwe piersi dotyczą najczęściej kobiet między 50. a 70. rokiem życia. Czynnikami ryzyka są m.in.:

 • biała rasa,
 • płeć żeńska,
 • palenie papierosów,
 • wczesny wiek pierwszej miesiączki,
 • nieprawidłowa dieta,
 • otyłość,
 • występowanie raka sutka w rodzinie.

W odróżnieniu od łagodnych zmian guzy złośliwe zbudowane są z nieprawidłowych komórek, czyli takich, które uległy mutacji i rozmnażają się w niekontrolowany sposób. Rosną wolno. By zwiększyć się o centymetr, zwykle potrzebują 8 lat. Mogą wrastać w sąsiadujące tkanki oraz przemieszczać się naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi do innych części ciała, czyli dawać tzw. przerzuty. Guzy złośliwe rzadko bolą. O ich istnieniu świadczyć mogą natomiast takie objawy jak:

 • trudny do przesunięcia guzek w piersi lub pod pachą,
 • zmiana wyglądu piersi,
 • obrzęk,
 • wydzielina lub krwawienie z brodawki,
 • pomarszczona skóra nad guzem,
 • wysypka, zaczerwienienie i stwardnienie skóry,
 • poszerzenie żył piersi.

Leczenie polega zwykle na chirurgicznym usunięciu guza lub całej piersi z węzłami chłonnymi, chemioterapii i radioterapii.

Sprawdź, na czym polega profilaktyka nowotworów piersi.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
20-02-2015

Z tymi lekarzami tak to juz jest naprzod na obiecuja a potem leke waza pacjentow.. Gdy dojdzie do tragedli lekarz opiepsza gdzie sie bylo do tej pory. Wogole nie licza z chorymi

13-10-2014

Tak powinnas isc do onkologa zrobic badania na wszelki wydaek poki ten guzek jest malutki,nie ma co czekac trzeba dzialac glowa do gory bedzie dobrze trzymaj sie zaskoczylas mnie piszesz ze masz dopiero 11 lat no to rzeczywiscie kochana nie co sie dziwic jestes jeszcze bardzo mlodziutka Zanetko pozdrawiam

13-10-2014

W takim wypadku najlepiej zrobi badania histopatologiczne wtedy mozna cos powiedzic jeszcze jetes bardzo mlodziutka zycie przed toba.Ole te guzki nie maja przerzutow mozna usunac operacyjnie.A wlasnie gdy guzki sa bolace to usunac nie czekac az beda dawac przerzuty . Ja tez mam mam guza piesi lwej niestety jest bolacy mialam zabieg ale w krotkim czasie sie odnowil to moze by nowotwor. Ale ja mam 55lat a ty 14 to nie ma to sie dziwic masz prawo sie obawiac.Jak to sie mowi rak to nie wyrok trzeba dzialac Olu duzo zdrowia ci zycze bedzie dobrze

10-07-2014

Witam mam 14 lat i w obu piersiach mam twarde guzki.Jest bardzo łatwo wyczuwalny jest duży dodam jeszcze że mam wciągnięte brodawki sutkowe.Moje piersi są małe czy mam się czym przejmować ? Czy to rak ? POMOCY

24-01-2014

Mam giuziak jakby zebro, po prawej stonie czy to nie strasznie?

25-11-2013

Mam wlasnie z tym klopoty bo guza piersi lewa srona sa bolacy mam tez powiekszny wezel chlonny lekarz nie wskazal leczenia

11-03-2013

Do ssss Niestety to możliwe. Znam osobę, która w wieku 20 lat miała nowotwór w zaawansowanym stadium... Tyle, że u niej w rodzinie też występowały nowotwory.

05-03-2013

Skorygujcie proszę informację nt.mastopatii. Pod filmikiem umieszczona jest informacja, że "Jeśli przez kilka miesięcy poziom progesteronu jest zbyt niski w stosunku do poziomu estrogenów...", a tymczasem pan Tomasz Knapik czyta "zbyt wielki". Wielka jest różnica między tymi dwoma stwierdzeniami!

03-03-2013

czy to możliwe by guzek pojawił się u kobiety 20-letniej? od jakis 2 tygodni moje piersi jakby powiększyły się, wyczuwam w nich cos twardego o dużym rozmiarze, pod sutkiem, zastanawiam się czy to guzek czy po prostu tak układają się komórki. ale wiąże się z tym ból, własnie tego jakby "guzka" i ból piersi od spodu. Dodam iż choruje na niedoczynnosć tarczycy typu Hashimoto więc zachwianie równowagi hormonów jest czym bardzo możliwym u mnie. ten jakby "guzek ma srednicę ok 7-9 cm. niepokoi mnie to, nie wiem czy mam się o co martwić, czy po prostu jestem przewrażliwiona i to wcale nie jest nic takiego.

17-11-2012

czy to że klujący jest bol w sutkach gdy ma sie 11 lat jest zle?

06-03-2012

Dziendobry mam pytanie jakies pare dni temu wyplywa mi dziwny sluz z brodawki piersi podobne do sywka czy to cos powaznego pozdrawiam

20-05-2011

informative