1 2 3 4 5
Ocena: 5/5 Głosów: 2
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Pozycje do karmienia piersią

Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi? Jakie pozycje są najwygodniejsze? Jak karmić niemowlę po cesarskim cięciu? Zobacz polecane pozycje do karmienia.

Zanim przystawisz dziecko do piersi, znajdź pozycję, która będzie wygodna dla ciebie i dziecka. Najpopularniejsza jest pozycja klasyczna. Usiądź wygodnie, wyprostuj i oprzyj plecy np. o oparcie krzesła. Nogi ułóż na podnóżku. Dziecko połóż sobie na ramieniu tak, by jego głowa spoczywała w zgięciu twojego łokcia a tułów na przedramieniu. Jego ciało powinno przylegać do twojego. Karmienie zacznij od podrażnienia brodawką ust dziecka. To wywoła odruch szukania sutka. Dziecko otworzy szeroko usta. Wtedy zdecydowanym ruchem nałóż główkę dziecka na pierś, tak by większa część otoczki sutkowej znalazła się w jego buzi. Prawidłowo przystawione dziecko ma usta wywinięte a policzki niezapadnięte. Najpierw wykonuje kilka szybkich ruchów ssących. Potem, kiedy mleko zacznie wypływać, zaczyna miarowo ssać. W przypadku prawidłowo przystawionego dziecka nie słychać cmokania tylko połykanie. Po zakończeniu karmienia albo kiedy dziecko zaśnie, możesz włożyć mały palec w kącik ust dziecka i delikatnie wysunąć pierś.

Jeśli miałaś cesarskie cięcie wypróbuj pozycję leżącą na boku. To także dobry wybór na nocne karmienie. Połóż się na boku z poduszkami pod głową i za plecami. Dziecko powinno przylegać do ciebie brzuchem, a głowę mieć w zgięciu twojego łokcia. W pierwszych godzinach po cesarskim cięciu możesz też przyjąć pozycję leżącą na plecach. Wybierz ją także wtedy, gdy czujesz, że pokarm z piersi wypływa zbyt szybko. Połóż się na plecach z poduszką pod głową. Dziecko ułóż sobie na brzuchu i podtrzymuj ramieniem. 

Kolejną pozycją dobrą dla kobiet po cesarskim cięciu jest futbolowa. Poleca się ją także kobietom z dużym biustem oraz płaskimi lub wklęsłymi brodawkami. Sprawdzi się też w przypadku bliźniaków, ponieważ dzięki niej można karmić dwoje dzieci jednocześnie. Ułóż malca na poduszce, bokiem do siebie, tak by jego nóżki znalazły się pod twoją pachą. Jeśli karmisz np. prawą piersią to także prawą ręką przytrzymuj dziecko. Dłonią - jego kark i głowę. Przedramieniem - plecy.

Jeśli twoje dziecko jest wcześniakiem, słabo ssie lub ma obniżone napięcie mięśniowe wypróbuj pozycję siedzącą krzyżową. Usiądź, wyprostuj plecy i podeprzyj je poduszkami. Stopy oprzyj na podnóżku. Dziecko ułóż na kolanach brzuchem do siebie. Kiedy karmisz np. lewą piersią, lewą ręką podtrzymuj pierś, a prawą dłonią podtrzymuj głowę dziecka.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
29-09-2014

Bardzo pomocny film, jestem akurat na etapie prób i błędów z naszym Małym Człowiekiem i dużo mi pomogło obejrzenie go :) biorę też Prenalen Laktacja pomocniczo, bo mam wrażenie, że sama z siebie produkowałam zbyt mało pokarmu - teraz jest zdecydowanie lepiej, córka najada się bez problemu i jest mniej nerwowa, a przerwy dłuższe, wnioskuję więc, że się najada.

24-05-2011

Taki film jest pięknie przygotowany technicznie, miło się go ogląda. Jednak zawiera, niestety błąd merytoryczny, wprowadzający w błąd matki zaczynające karmienie. Prezentacja pierwszej pozycji do karmienia (klasycznej) przedstawia dziecko leżące na plecach i skręcające głowę w kierunku piersi. Tak może ewentualnie karmić starsze dziecko, które umie już dobrze ssać. Noworodkowi w takiej pozycji nie będzie wygodnie przyssać się do piersi i karmienie nie będzie efektywne, a mama za chwilę będzie miała obolałe brodawki z powodu złego ssania ich przez dziecko.