Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,4/5 Głosów: 8
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

pytanieCo robić, gdy niemowlę wymiotuje?

Wymioty u niemowlaka nie muszą świadczyć o poważnych problemach. Ponieważ jednak u dzieci w tym wieku mogą szybko doprowadzić do odwodnienia, zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem.

Zanim lekarz zbada dziecko:

  1. Dbaj o to, by wymiotujące niemowlę miało głowę niżej niż resztę tułowia i twarz skierowaną w dół, w kierunku podłogi. To zmniejszy ryzyko zakrztuszenia.
  2. Kiedy dziecko skończy wymiotować, możesz przemyć mu buzię letnią wodą, albo przetrzeć wilgotną pieluszką tetrową. To odrobinę zmniejszy dyskomfort dziecka.
  3. Dziecko, które przestało wymiotować możesz położyć do łóżeczka. Pamiętaj jednak, że musi leżeć na boku. Zabezpiecz je więc tak, by nie mogło przewrócić się na plecy. Na przykład połóż za dzieckiem zwinięty w rulon kocyk.
  4. Nie zostawiaj dziecka ani na chwilę samego.
  5. Koniecznie podawaj dziecku płyny. Zapobiegniesz odwodnieniu. Jeśli karmisz niemowlę swoim mlekiem, możesz podać mu pierś. Starsze niemowlaki mogą być pojone łyżeczką. Ważne, by nie dawać im na raz dużo do picia, bo to mogłoby wywołać wymioty. Najlepiej podawać dziecku 1-2 łyżki stołowe płynu co kilka-kilkanaście minut. Niemowlaka można poić wodą niegazowaną, albo specjalnymi płynami nawadniającymi. Nie powinno się podawać mu nierozcieńczonych soków owocowych i słodzonych napojów.
  6. Nie podawaj dziecku żadnych leków, których nie zalecił lekarz.
  7. Wstrzymaj się z podawaniem dziecku stałych pokarmów. Najlepiej jeśli lekarz powie ci, kiedy będzie można znów je włączyć.  

Pamiętaj, że wymioty to nie to samo co ulewanie. Wymioty są gwałtowne, a ulanie to powolny wypływ nadmiaru mleka. W przeciwieństwie do wymiotów, ulewanie nie wymaga konsultacji lekarza. Oczywiście pod warunkiem, że dziecko prawidłowo się rozwija i dobrze przybiera na wadze.

Zobacz animację, która pokazuje rozwój układu pokarmowego i wyjaśnia przyczyny refluksu żołądkowego (animacja jest częścią filmu o rozwoju dziecka w 5. miesiącu życia).

 

Wiesz więcej na ten temat? Zostań naszym ekspertem i dodaj swoją odpowiedź.

Odpowiedzi

Imię lub nick
Dodaj odpowiedź
02-10-2013

tez podaje płyny małymi porcjami, najlepiej łyżeczką. orsalit, mimo że nie smakuje najlepiej pomaga zapobiec odwodnieniu.

07-07-2013

faktycznie podawanie orsalitu bardzo pomaga, ale wszystkie płyny przy wymiotach należy podawać malutkimi porcjami, bo jeśli dziecko za dużo wypije od razu wszystko zwymiotuje.

03-02-2013

Przy biegunce i wymiotach pierwsze co robię to dbam o to żeby dziecko się nie odwodniło, podaje mu orsalit, jest to doustny płyn nawadniający, który uniemożliwi odwodnienie malucha i uzupełni niedobór elektrolitów oraz glukozy. Już nie raz płyn ten uchronił moje dzieci przed odwodnieniem i pobytem w szpitalu. Produkt jest bezpieczny i skuteczny, a przy tym niedrogi, zawsze mam go w domu i zabieram na każdy wakacyjny wyjazd.

30-01-2013

przy wymiotach stosuje zawsze probiotyk lactoral, chce przez to uzupelnic flore bakteryjna przewodu pokarmowego, ktora zostaje zaburzona przez wymioty, mam przynajmniej spokojna glowe, ze dolegliwosci nie powinny powrocic!

03-01-2013

kiedy córka wymiotowała pilnowałam, żeby dużo piła. niestety kiedy wypiła kilka łyków od razu wymiotowała. podawałam jej płyny łyżeczką, w małych ilościach. przydał się orsalit, który uzupełnia elektrolity i chyba dzięki temu mała się nie odwodniła.


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.