Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 3,7/5 Głosów: 3
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Dieta strukturalna

Dodano
, autor:
W diecie strukturalnej Marka Bardadyna owoce i warzywa grają jedną z głównych rólFot. Shutterstock

W diecie strukturalnej Marka Bardadyna owoce i warzywa grają jedną z głównych ról

Sprawdź, na czym polega dieta opracowana przez Marka Bardadyna i czy warto ją stosować

SetPointLogo

Dieta strukturalna ma nie tylko odchudzać, ale także regenerować, wzmacniać i odmłodzać organizm. Jest jedną z tych diet, o których ostatnio wyjątkowo często się mówi. Została opracowana przez Marka Bardadyna, irydologa* i homeopatę. Sprawdź, czy warto ją stosować.

Na czym polega dieta strukturalna?

Jej podstawowym założeniem jest spożywanie produktów o jak najmniejszej wartości energetycznej (czyli jak najmniej kalorycznych) i jednocześnie zawierających dużo wartościowych składników odżywczych. Została opracowana specjalna lista produktów zalecanych - z różnych grup produktów, takich jak np. "produkty białkowe", "warzywa" czy "napoje" wybrano najlepszych reprezentantów. Są to np. produkty zawierające węglowodany złożone jak chleb pełnoziarnisty czy kasza gryczana, a spośród produktów białkowych pochodzenia zwierzęcego - chude mięso, ryby i jogurt. Bardzo ważne miejsce zajmują warzywa, owoce i orzechy. Będąc na diecie strukturalnej trzeba jeść pięć posiłków w ciągu dnia i dbać, by 2/3 wszystkiego, co zjemy stanowiły właśnie produkty zalecane. Jeśli ktoś nie chce sam komponować swoich posiłków, może skorzystać z przygotowanych przez Marka Bardadyna jadłospisów.

Eliksiry młodości i weekendowy cud

Bardzo ważnym elementem diety strukturalnej są tzw. "eliksiry młodości", czyli naturalne świeże koktajle przygotowywane wg przepisów podanych przez autora diety. W ich skład wchodzą głównie warzywa, owoce, pestki oraz produkty mleczne bądź sojowe. Koktajle mają przyspieszać przemianę materii, działać odchudzająco i oczyszczająco. Marek Bardadyn poleca je także jako wzmacniające odporność, naczynia i wzrok oraz stymulujące proces odmładzania. Dwa posiłki dziennie mogą być zastąpione takimi koktajlami. Chyba, że zdecydujemy się na tzw. "kurację weekendową", stworzoną dla tych, którzy nie są w stanie być na diecie przez cały czas. Ta opcja zakłada zastąpienie wszystkich posiłków koktajlami. W założeniu ta kuracja ma przynieść  trwały spadek masy ciała o 1-2 kg w ciągu każdego weekendu oraz oczyszczenie organizmu.

Ocena diety strukturalnej

Niewątpliwą zaletą diety strukturalnej jest fakt, że zawiera ona produkty, które dostarczają wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników. Zawierają więc zarówno białka, tłuszcze i węglowodany, jak i witaminy oraz składniki mineralne. Z tego powodu można uznać ją za zdrową i prawidłowo skomponowaną.

Pytanie jednak, czy osobie, która nie będzie korzystać z gotowych jadłospisów, łatwo będzie na tej diecie schudnąć. W zasadach brak jest bowiem informacji o konieczności zachowania 3-4 godzinnej przerwy pomiędzy posiłkami. A to właśnie owe pauzy sprawiają, że mniej odczuwamy głód. Brak jest też zalecenia, by nie przekraczać konkretnej liczby kalorii (mniejszej niż wynosi zapotrzebowanie osoby wiodącej określony tryb życia). Nie ma też informacji o tym, jak odżywiać się tuż po zakończeniu diety, by ustabilizować swoją nową wagę.

Jeśli chodzi o "eliksiry młodości",  to są one z pewnością źródłem wielu cennych składników, takich jak witaminy, składniki mineralne czy błonnik pokarmowy. Dzięki nim nasz organizm jest lepiej odżywiony. Poza tym koktajle stanowią lekki, nieobciążający żołądka posiłek. To niewątpliwe zalety. Ale już koncepcja zamiany wszystkich weekendowych posiłków na koktajle pozostawia trochę do życzenia. Jeśli nawet dzięki temu dojdzie do utraty jednego czy dwóch kilogramów, to przyczyną będzie głównie utrata wody, a nie tkanki tłuszczowej. Poza tym jeśli chcemy zgubić zbędne kilogramy i potem utrzymać pożądaną masę ciała, to powinnyśmy wprowadzić zdrowe zasady odżywiania na stałe, a nie tylko na weekend.

 

*irydologia: metoda oceny stanu zdrowia na podstawie analizy zmian występujących w tęczówce oka.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
12-07-2014

Ostatnio trafiłam na artykuł chudzianka.pl/odchudzanie-a-motywacja-i-dieta i zdałam sobie sprawę, że ważnym elementem podczas odchudzania, o którym się niestety bardzo często zapomina jest motywacja. Bez niej żadna dieta, czy ćwiczenia nie przyniosą zamierzonych efektów, bo będziemy podjadać, czy robić sobie przerwy w ćwiczeniach. Warto skupić na niej większą uwagę już na samym poczatku odchudzania.

10-04-2014

Mozna podac jakis jadlospis?

10-04-2013

Znam tą dietę i uważam,że jest wspaniała. Jej skutki odczuwam już od dłuższego czasu. Miałam wiele problemów nie tylko z moją wagą i dieta strukturalna bardzo mi pomogła.Udało mi się schudnąć, a przy tym poczuć przypływ energii i siły. Sukcesem jest całkowita zmiana nawyków żywieniowych, a wiele osób nie stosuje się do porad dr Bardadyna. Trzeba zmienić styl życia, gdyż bez tego wrócimy do punktu wyjścia. Ja potraktowałam dietę strukturalną nie jako sposób na schudnięcie, ale sposób na zdrowe odżywianie eliminując złe nawyki. Polecam tą dietę osobom, które jeszcze jej nie znają.


KUCHNIA
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.