Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 3,9/5 Głosów: 4
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Wszystko o astmie

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2014-02-18
, autor:
Na świecie na astmę choruje ok. 10-15 proc. dzieci

Na świecie na astmę choruje ok. 10-15 proc. dzieci

Astma jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych chorób układu oddechowego. Zachorowalność stale rośnie – zwłaszcza u dzieci.

Szacuje się, że na świecie na astmę choruje ok. 10-15% dzieci. Najczęstszą przyczyną choroby jest alergia, która u dzieci sięga do 90% przypadków, zaś u dorosłych potwierdza się w 50% przypadków.

Przyczyny astmy

Astma występuje rodzinnie. Dlatego jeśli jedno z rodziców ma astmę, prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u dziecka wynosi ok. 30%. Jeśli zaś oboje rodzice chorują na astmę, to prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dziecka wzrasta do ok. 50%.

Do alergenów najczęściej wywołujących astmę zalicza się:

 • drobiny odchodów roztocza kurzu domowego, które głównie żyją w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach, z dużą ilością mebli tapicerowanych, dywanów, kotar
 • naskórek zwierząt domowych - psy, koty; ale również mocz chomików, myszy, świnek morskich oraz upierzenie i odchody papug i kanarków
 • zarodniki pleśni
 • pyłki roślinne(trawy, drzewa, chwasty)

Posłuchaj, co alergolog mówi o alergii wziewnej

 

Do innych czynników wywołujących astmę zalicza się również infekcje wirusowe dróg oddechowych, wysiłek fizyczny, uczulenia na niektóre leki (np. aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne), jak również zanieczyszczenia powietrza (dymy), aerozole, domowe środki czystości, silne substancje zapachowe - perfumy.

 

Objawy astmy

Wszystkie wyżej wymienione alergeny powodują, że drogi oddechowe objętej chorobą osoby znajdują się w przewlekłym stanie zapalnym. Po ekspozycji dróg oddechowych na różne czynniki ryzyka dochodzi do zawężenia dróg oddechowych i ograniczenia przepływu powietrza. W związku ze skurczem oskrzeli gromadzi się duża ilość czopów śluzowych oraz wytwarza się stan zapalny.

Do najczęstszych objawów chorobowych należą:

 • brak tchu
 • uczucie ucisku w klatce piersiowej
 • kaszel (głównie występujący w nocy lub wcześnie rano)

 

Astma klinicznie na ogół przebiega napadowo (choroba toczy się przez wiele lat). Po okresie dużego nasilenia w dzieciństwie, później może ustąpić. Okres remisji może być wieloletni.

Astma pojawiająca się w wieku średnim na ogół nie ustępuje całkowicie. Nieleczony proces zapalny może doprowadzić do trwałych zmian w świetle oskrzela, powodując nasiloną w różnym stopniu niewydolność oddechową.

 

Rozpoznanie astmy

Rozpoznanie astmy nie jest trudne, zwłaszcza gdy chory ma typowe objawy(ataki duszności wydechowej, kaszel i świsty, które występują w nocy lub nad ranem).

W takich przypadkach badania dodatkowe jedynie potwierdzają wstępne rozpoznanie. Bardzo trudno jest diagnozować dzieci. Wynika to z różnic w budowie anatomicznej drzewa oskrzelowego i miąższu płuc, w różnych grupach wiekowych, jak również z rozwoju układu immunologicznego - układ immunologiczny małych dzieci jest niedoskonały.

 

Astma u dzieci

Astmę u dzieci rozpatrujemy w czterech grupach wiekowych:

 • niemowlęta i dzieci do 2 r. ż.
 • dzieci przedszkolne (3-5 r. ż.)
 • dzieci w wieku szkolnym (6-12 r. ż.)
 • nastolatki

Diagnozowanie małych dzieci stwarza najwięcej problemów - zwłaszcza w dwóch pierwszych wymienionych grupach. W przypadku astmy o podłożu alergicznym zmiany w drogach oddechowych w dużej mierze zależą od wytwarzania immunoglobuliny IgE. U małych dzieci - zwłaszcza do 1 r. ż. - stężenie IgE może być na granicy wykrywalności. U dzieci nieco starszych przydatne bywają testy skórne.

 

Leczenie astmy

Jak do tej pory nie ma sposobu przyczynowego leczenia astmy. Astmie można jednak zapobiegać - dlatego tak ważna jest profilaktyka. Uważa się, że unikanie ekspozycji na bierne palenie tytoniu, roztocza kurzu domowego, sierść kota może uchronić niemowlęta pochodzące z rodzin z dodatnim wywiadem w kierunku astmy lub atopii przed rozwojem choroby.

U dorosłych wskazane jest unikanie ekspozycji na dym tytoniowy oraz czynniki drażniące w miejscu pracy. Leczenie astmy polega na zapobieganiu występowania objawów choroby w nocy i za dnia, zapobieganiu poważnym zaostrzeniom choroby oraz ograniczeniu leków doraźnych.

 

Wszystkie te działania mają za zadanie poprawić komfort życia pacjenta tak, aby umożliwić mu prowadzenie w pełni aktywnego życia zawodowego i poprawić wyniki badań czynnościowych układu oddechowego. Jest to trudne zadanie, bowiem często nie da się uniknąć kontaktu z alergenem. Można jedynie dążyć do maksymalnego ograniczenia kontaktu z substancją uczulającą.

 

Bardzo ważna w leczeniu astmy jest edukacja chorego. Powinien on wiedzieć, na czym polega jego choroba, jak unikać czynników wywołujących napady, jak sobie z nimi radzić i jakie stosować leki.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
21-01-2015

mam astme od dwoch lat lecze ja od nie dawna mam dusznosci bardzo czesto sie mecze i jestem senna pani pulmonolog zapisała mi leki testy wyszły dobrze ale powinnam miec więcej żeby na sto procent byc pewną że niemam alergi tylko samą astmę

03-01-2014

Witam wszystkich. Moja córka urodziła się we wrześniu. Od samego początku były problemy. Na kontrolnym pierwszym badaniu po porodzie wyszło, że córka ma skazę białkową, poliki całe w krostkach, na całym ciele strasznie wysypana. No i zapalenie oskrzeli. Także od października do kwietnia przeszła 7razy zapalenie oskrzeli. W wakacje trochę odżyła. Wszystko było ok po za drobnymi przeziębieniami. Na dzień dzisiejszy mamy styczeń a ona przeszła już 4 razy zapalenie oskrzeli...waszym zdaniem może mieć astmę?? Podkreślę,że mojego męża rodzeństwo ma astmę. On zdołał się wyleczyć. Pomóżcie mi. Będę bardzo wdzięczna :D

21-11-2013

Astma nie koniecznie jest odziedziczona ,na astme zachorowac moze dziecko kture jest alergikiem ;moj sym przez 2 lata bieze leki od alrgi i wlasnie wykryto astme:

17-10-2013

Ja, żeby ulżyć mojemu dziecku w astmie kupiłam oczyszczacz powietrza Boneco. Troszkę mnie kosztował, ale jak ma się lepiej po nim czuć, to jestem w stanie wydać każde pieniądze. Jak na razie widać zdecydowaną poprawę, z czego się bardzo cieszę.

22-05-2013

Witam... moja córka 3 letnia od 2 miesięcy ciągle choruje (zapalenie krtani, oskrzeli) zastanawiam się nad tym czy może mieć astmę. kaszel ma zawsze w nocy i rano a w dzień nie widać choroby. na czym polegają badania rozpoznające astmę?

21-04-2013

Jeżeli w czyms moge pomóc to prosze pisać...na e-mail: kwiatkowska_malgorzata@wp.pl , mój syn ma astme, ma 4,5 roku, od 2 roku zycia jest ciąglę chory, kaszel, katar, duszności itp.

11-04-2013

Witam, piszę pracę magisterską o dzieciach chorych przewlekle i poszukuje kogoś z kim mogłabym porozmawiać o astmie oskrzelowej jak to wygląda w praktyce a nie tylko w teorii:)Jeśli byłby ktoś chętny to proszę pisać a podam maila do mnie:)

11-04-2013

Witam, piszę pracę magisterską o dzieciach chorych przewlekle i poszukuje kogoś z kim mogłabym porozmawiać o astmie oskrzelowej jak to wygląda w praktyce a nie tylko w teorii:)Jeśli byłby ktoś chętny to proszę pisać a podam maila do mnie:)

26-03-2013

Witam moje dziecko ma 4 lata i chce chomika. Jak duze jest ryzyko zachorowania na astme?

05-02-2013

Hej . Moj synek ma 2 latka. Od pewnego czasu dusi sie wieczoram gdy zasypia. gdy mial pol roku lekarz rodzinny stwierdzil ze ma zapalenie krtani a za dwa tygodnie ze ma zapalenie pluc. NIby wszystko do tej pory bylo ok ale teraz czesto i dlugo kaszle wieczprami. Czy to astma??

18-01-2013

Droga Sylwio istnieje prawdopodobieństwo że to może być astma.Czy ktoś z twoich rodziców chorował na astmę? Radzę ci żebyś wybrała się do specjalisty.

18-01-2013

Droga Sylwio istnieje prawdopodobieństwo że to może być astma.Czy ktoś z twoich rodziców chorował na astmę? Radzę ci żebyś wybrała się do specjalisty.

04-01-2013

Dodam jeszcze ze często jest mi słabo i kreci mi się w glowie

04-01-2013

Cześć, nazywam się Sylwia, mam 14 lat,rok temu byłam na kolonii nad morzem i tam to się zaczęło. Jak szlam po plaży czy chociażby na spacer to 2 czy 3 razy miałam takie ataki duszności, i w ogóle nie mogłam złapać oddechu, potem miałam z pół roku spokój, ale potem znów zaczęły się te ataki dusznosci i silny kaszel. Na wf-ie wystarczy ze zrobie jedno kolko a od razu zaczynam sie dusić i kaszleć. Czasem mam takie silne skorcze w okolicach serca. Czy to może być astma??

13-11-2012

witam mam 14 lat gram w piłkę nożną od małego i nadal trenuję . Po ostatniej mojej chorobie zostały mi 2 objawy które nie ustępują już prawie 2 tygodnie. Zostało mi : Ciężko mi wziąć ten taki głębszy oddech i podczas brania tego oddech a raczej próby brania oddechu to kuje mnie tak w okolicach serca ehh nie mogę przysto robić tego co naprawdę lubie czy to może być astma?

15-04-2012

Witam mam 16 lat . Trenuje Taekwon-do kiedy walcze lub chociazby trenuje bardzi szybko się męcze . Kiedy walcze na zawodach nie mam siły na nic poo krótkim czasie walki i cięzko mi się wtedy oddycha. Badania alergologiczne miałam robione 4 lata temu i niby nic mi nie wyszło . Ale teraz zastanawiam się czy to poprostu taki brak kondycji czy astma . Dodam ,że trenuje 4 lata.

14-11-2011

mogę ci pomóc mój email arkadiusz99@gmail.com 2gmail.com

06-11-2011

Moze w masce na budowie chodz :)

06-11-2011

nie wolno ci pod zadnym pozorem pracowac na budowie, jezeli twoja babcia wysle cie na nia to mozesz dostac zapasci, powinienes pojsc do pulmologa, zrobic badania (spirometria) i lekarz wskaze czy masz astme czy nie, (wg mnie raczej masz), badanie jest w 100% bezbolesne wiec idz na nie jak najszybciej. Swoja droga to twoja babcia jest troche dziwna widzac ze sie dusisz w pyle i wraz cie posyla na budowe....

01-11-2011

Witam mam problem, otuz mam 17 lat i mam alergie na pyl na budowie. Chodze do szkoly budowlanej wiec mam z pylem stycznosc przez 2 dni w tygodniu. Problem polega na tym ze kiedy ide na praktyke na budowe bardzo sie dusze. Mieszkam z babcia i mowilem jej o tym problemie ale ona kaze mi chodzic do tej szkoly i na te praktyki. Chcialem sie zapytac czy jak pujde do pulmologa to jest szansa ze powie mojej babci ze nie wolno mi pracowac na budowie? Prosze pilnie o pomoc


STARSZE DZIECKO
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.