Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 5/5 Głosów: 1
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Maluch w okularach

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2011-12-07
, autor:
Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i zez - najczęstsze wady wzroku u dzieci

Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i zez - najczęstsze wady wzroku u dzieci

Dla wielu dzieci konieczność noszenia okularów to nieprzyjemny przymus. Warto jednak pamiętać o tym, że dbanie o wzrok dziecka to inwestycja w zdrowie malucha. Nieleczone wady mogą się pogłębiać!

Bóle głowy, bóle oczu, pogorszenie wyników w nauce - o wadach wzroku świadczy wiele symptomów. Dlatego jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, jak najszybciej skonsultuj się z okulistą - najlepiej tym, który specjalizuje się w leczeniu okulistycznym małych dzieci. Pamiętaj, że wady wzroku można odpowiednio zdiagnozować i leczyć już u niemowlaków!

 

Poniżej lista najczęstszych wad wzroku u małych dzieci.

 

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność (miopia) to wada, która przejawia się w niewyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się w oddali. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko przygląda się przedmiotom z bardzo bliskiej odległości, wytęża wzrok by zobaczyć coś, co znajduje się w oddali lub słabo widzi po zapadnięciu zmroku, siada bardzo blisko telewizora i ma trudności z rozpoznawaniem bliskich osób, które znajdują się w pewnej odległości, koniecznie wybierz się z dzieckiem do okulisty. Okulary będą niezbędne - leczenie krótkowzroczności wymaga odpowiednich szkieł korekcyjnych.

Wada najczęściej pojawia się u dzieci w wieku szkolnym, ale może się objawić nawet po zakończeniu okresu dojrzewania.

 

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność, czyli hipermetropia (zwana również nadwzrocznością), polega na niewyraźnym widzeniu przedmiotów, które znajdują w się pobliżu. Dziecko dalekowzroczne większą uwagę zwraca na przedmioty, które znajdują się w oddali, odsuwa od siebie zabawki, żeby lepiej je widzieć, siada daleko od telewizora, potyka się o przedmioty, znajdujące się w bezpośrednim pobliżu, książki trzyma daleko od siebie, czytanie je męczy i często towarzyszą mu bóle głowy.

Wada rozwija się najczęściej we wczesnym dzieciństwie. W przypadku dalekowzroczności również niezbędne jest noszenie okularów.

 

Astygmatyzm

Astygmatyzm to wada polegająca na widzeniu zniekształconym. Dziecko cierpiące na astygmatyzm trzyma przedmioty blisko twarzy, często dokuczają mu bóle głowy. Leczenie astygmatyzmu, podobnie jak krótkowzroczności i dalekowzroczności, wymaga zastosowania odpowiednich szkieł korekcyjnych. Astygmatyzm często występuje łącznie z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Widzeniu zniekształconemu często towarzyszą bóle głowy. Konieczne jest stosowanie szkieł korekcyjnych.

 

Zez

Zez polega na odchyleniu oczu od prawidłowego (równoległego) ustawienia. Oczy (lub jedno oko) zbiegają się do środka (zez zbieżny) lub na zewnątrz (zez rozbieżny). Warto pamiętać, że do 3. miesiąca życia dziecka zbieganie się lub rozbieganie się gałek ocznych jest zupełnie naturalne. Oczy ustawiają się prawidłowo około 3. miesiąca życia, dlatego nie wpadaj w panikę zamartwiając się, że twoje dziecko ma zeza. Jeśli jednak u 6-miesięcznego niemowlaka zauważysz, że pomimo upływu czasu nie widać poprawy, jak najszybciej skontaktuj się z okulistą. Zaniedbanie wady może doprowadzić do poważnych konsekwencji (nieużywanie jednego z oczu może skutkować nawet ślepotą!). W korygowaniu zeza stosuje się zakrywanie jednego z oczu opaską (zakrywa się opaską oko "silniejsze", aby zmusić "słabsze" do pracy), choć w skrajnych przypadkach konieczna może się okazać operacja.

 

Niedowidzenie

Niedowidzenie to wada, w wyniku której jedno oko widzi lepiej niż drugie, co może doprowadzić do zaprzestania używania mniej sprawnego oka i posługiwania się wyłącznie bardziej sprawnym okiem. Niedowidzenie często jest wynikiem zeza. Ze względu na poważne konsekwencje (niedowidzenie może prowadzić nawet do ślepoty), niedowidzenie powinno być zdiagnozowane i leczone jak najszybciej.

 

Co to jest optodysleksja?

W 2008 i 2009 roku Fundacja Akademia Młodych prowadziła ogólnopolską kampanię "Zabierz dyslektyka do optyka", której celem było zwrócenie uwagi na fakt, że nie zawsze problemy z czytaniem i pisaniem, traktowane często jako dysleksja, są rzeczywiście dysleksją. W wielu przypadkach kłopoty charakterystyczne dla zaburzeń kryjących się pod podjęciem dysleksji wynikają po prostu z powodu ukrytej wady wzroku dziecka - nieprawidłowej konwergencji (czyli zdolności oczu do obserwowania przedmiotów poprzez zmianę położenia gałek ocznych). Zjawisko zwane optodysleksją dotyczy trudności z czytaniem i pisaniem, które błędnie postrzegane są jako dysleksja, a w rzeczywistości nie mają z tym zaburzeniem nic wspólnego.

Pamiętaj, że przyczyną coraz słabszych wyników w nauce może być wada wzroku!

 

Jakie okulary?

Przede wszystkim pozwól dziecku, by miało wpływ na wygląd oprawek - ładne oprawki może nie przekonają od razu do okularów, ale z pewnością uczynią ten obowiązek mniej przykrym. Nie zmuszaj malucha do tego, aby od razu chodził w okularach cały dzień. Najlepiej przyzwyczajać dziecko do okularów stopniowo (z każdym dniem) wydłużając czas ich noszenia. Pamiętaj przy tym, że okulary dla dzieci powinny być nie tylko ładne, ale również bezpieczne - nie mogą zsuwać się z nosa (ani zostawiać na nim śladów), powinny być lekkie i nie utrudniać dziecku aktywnego trybu życia. W przypadku, gdy wada dotyczy tylko jednego oka, możliwe jest stosowanie szkieł kontaktowych (a dokładnie pojedynczego szkła kontaktowego).

 

Zdiagnozowanie wady wzroku oznacza konieczność regularnych wizyt u okulisty. Dlatego nie zapominaj o terminach wyznaczonych przez specjalistę.

 

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
30-06-2014

Byłam dziś z dziećmi u okulisty i po raz kolejny zalewam się łzami,nie radzę sobie z ogromnym poczuciem winy.. i znowu przepraszałam swoje dziecko :( Mam wadę wrodzoną astygmatyzm,moje pierwsze dziecko nosi okulary od 4rż teraz w wieku 15 lat ma nadwzroczność astygmatyzm niedowidzenie-szkła +7,25 Dziś ponownie usłyszałam że moja druga 2,5 letnia pociecha musi nosić okularki +2,5 :( bo przecież tą wadę się dziedziczy...Jestem do d....y,nie sobie porazić z żalem który czuję.Dodatkowo koszt zakupów okularków dla naszej trójki to 1200zł najmniejszy koszt na ok 4-6 mcy i nie stać mnie na takie wydatki co parę m-cy I teraz nie dość że mają wadę to jeszcze nie będę mogła zapewnić im odpowiedniej korekcji na czas. Mam dość,naprawdę dość....

31-05-2012

Dzisiaj jak widać już nawet male dzieci spędzają czas przed komputerem, dlatego tym bardziej trzeba robić regularne badania, tym bardziej ,że jak od małego ma wadę wzroku, to nie umie wyjaśnić ,że coś jest nie tak - dla niego to norma i już. A jeżeli jest taka potrzeba, dzieci muszą nosić okulary od najmłodszych lat, można nawet dobrać szkła specjalnie dedykowane małym dzieciom

19-02-2012

Moja córka również nosi okulary (od 2 lat). Zaczynała od 1 i 1,5 teraz nosi 2 i 2,5 ale nam lekarz powiedział że zaczynamy u dzieci od mniejszych szkieł i dlatego co roku dostawała o 0,5 dioptrii więcej. Na wizycie w sierpniu powiedział że jej się wzrok poprawił i że teraz nosić będzie ostatni rok i na razie będzie koniec z okularami.

25-10-2011

DZieńdobry mam pytanie moja córka ma 5 lat okulista wykrył u niej astygmatyzm i od 6 mies nosi okulary na początku miała wade 1,5 i 2 dodatnie i wciągu 6 miesięcy wzrok jej sie pogorszył tera ma 2 i 2,5 dodatnie odkąd nosi okulary mniej siedzi przed telewizorem i komputerem i nie wiem dlaczego znowu jej sie oczka pogorszyły a ma zaledwie 5 lat Więc nie wiem co źle robie i zrobić żeby było lepiej.


STARSZE DZIECKO
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.