Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4/5 Głosów: 3
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Nauka liczenia

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2013-09-12
, autor:
Umiejętność liczenia rozwija się od najmłodszych lat

Umiejętność liczenia rozwija się od najmłodszych lat

Matematyka wymaga myślenia abstrakcyjnego, umiejętności wnioskowania i budowania logicznego ciągu przyczynowo-skutkowego. Nauka matematyki, podobnie jak nauka czytania, nie musi być odkładana do momentu pójścia dziecka do przedszkola. W jaki sposób uczyć dziecko liczyć?

Nauka liczenia metodą Glenna Domana

Metodę Glenna Domana wykorzystuje się nie tylko do wczesnej nauki czytania, ale również do wczesnej nauki matematyki. Do nauki liczenia, tak jak w przypadku nauki czytania, służą białe karty. W przypadku nauki liczenia na kartach znajdują się czerwone kropki - plansze z czerwonymi kropkami są stosowane przez 3 miesiące. Nauka liczenia metodą Glenna Domana ma taką przewagę nad tradycyjnymi sposobami nauki (za pomocą nie kropek, a cyfr), że dziecko uczy się rozpoznawać rzeczywiste wartości, a nie tylko przedstawiające je symbole.

 

Dodawanie wprowadza się po pierwszym miesiącu nauki, przy czym nie tłumaczy się dziecku znaczenia słowa "dodawanie". Od 40. dnia nauki rozpoczyna się nauka odejmowania, od 50. - nauka mnożenia. Nauka dzielenia rozpoczyna się w 60. dniu nauki. Cyfry pokazuje się dziecku dopiero w 96. dniu nauki.

Podobnie jak w przypadku nauki czytania, nauka liczenia metodą Glenna Domana powinna odbywać się systematycznie, ale w sprzyjających warunkach. I dziecko, i mama powinni być w równym stopniu chętni do nauki. Jeśli któreś jest zmęczone, w złym humorze lub nie ma ochoty na zajęcia - najlepiej przełożyć sesję na inny termin. Nauka powinna odbywać się szybko, według zasady "im szybciej, tym lepiej". Entuzjazm jest ważnym elementem metody Domana - dziecko powinno kojarzyć naukę z zabawą i z przyjemnością. Naukę liczenia również można rozpocząć już z noworodkami - w tym przypadku karty z kropkami są odpowiednio większe.

 

Liczenie w przedszkolu

Przedszkole przygotowuje dziecko do nauki matematyki w szkole podstawowej. Podstawą nauki liczenia jest zdobycie przez dziecko umiejętności klasyfikowania przedmiotów według kształtów (kwadraty, trójkąty, koła), kolorów i grupowanie ich w zbiory. Z większej grupy przedmiotów dziecko powinno również potrafić wyodrębnić nie tylko przedmioty o takich samych cechach, ale również przedmioty, które mają choć jedną cechę wspólną (np. czerwone prostokąty i czerwone koła). 6-latek powinien mieć umiejętność przeliczania elementów zbiorów i porównywania ich zawartości. W tym celu dziecko musi umieć dodawać i odejmować liczby w zakresie 10. Ważnym elementem jest nauka liczenia na palcach - etap niezbędny na drodze do umiejętności liczenia w pamięci. Przedszkolak powinien potrafić wyodrębniać cechy ilościowe i jakościowe (wielkość, ciężar, pojemność, kształt, długość szerokość i wysokość), określać położenie przedmiotów w przestrzeni, porównywać odległości. W ramach edukacji matematycznej w przedszkolu dzieci uczą się również określania czasu, prawidłowego posługiwania się nazwami dni tygodnia i nazwami miesięcy (w odpowiedniej kolejności). Nauka geometrii polega na zapoznaniu maluchów z podstawowymi kształtami geometrycznymi. Klasyfikacja przedmiotów i budowanie zbiorów ze względu cechy wspólne to późniejszy element edukacji matematycznej w przedszkolu. W przedszkolu dzieci uczą się znaczenia znaków: +, -, =, <, >. W ostatnim etapie maluchy uczą się łączyć układać i odczytywać proste wzory (związane z dodawaniem i odejmowaniem oraz określaniem większości i mniejszości). Nauka liczenia, podobnie jak nauka czytania, również powinna odbywać się poprzez zabawę. Elementy nauki liczenia wprowadzać się w przedszkolu w gry i zabawy dzieci 3-letnich.

 

Nauka z rodzicami

Świetną okazją do nauki liczenia w domu są codzienne czynności, takie jak wspólne gotowanie (np. ile pomidorów potrzebujemy do sałatki?) albo nakrywanie do stołu (np. ile kubków postawimy ma stole?). Warto również skorzystać z oferty serwisów edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci, w których znajdują się gry komputerowe rozwijające umiejętność liczenia (np. liczenie na palcach na ekranie komputera albo rozmieszczanie talerzy na stole przed planowanym przyjęciem). W zasadzie wszystkie czynności mogą stać się okazją do doskonalenia nauki liczenia. Nie tylko dedykowane nauce matematyki gry i zabawy dydaktyczne, ale również czynności samoobsługowe mogą być wykorzystane do rozszerzania umiejętności matematycznych dziecka.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
02-02-2013

Moja córka zawsze wyglądała na starszą bo jest wysoka ale liczyła już jako 15miesięczna teraz przed 3 urodzinami liczy już do20 do 30 albo dziesiątkami do 100. Uczyła się kolorów z własnej inicjatywy tak jak liczenia a potem sam powiedziała ,,mamo chodź naucz mnie literek" ok choć nauczę cię literek:)

09-01-2013

Moja córeczka właśnie dzięki zabawie nauczyła się liczyć do 15 dodam że ma 2 lata.

29-10-2012

Jeśli Ty dobrze się bawisz, Twoje dziecko też powinno. Jeśli robisz coś na siłę dziecko to wyczuje. Baw się razem z dzieckiem.

12-10-2012

Nie wiem, trochę czytałem o metodzie Domana, ale coś jest nie tak. Dlaczego?

10-10-2012

Może robisz coś źle

09-10-2012

Moje dziecko nie chce się w to bawić. Mimo że kupiłem zestaw kart Domana.

11-09-2012

Wydawało mi się to takie skomplikowane, a okazało się, że jest to dla nas świetna zabawa:) Pozdrawiam

05-09-2012

Metoda ok, tylko robienie kart pracochłonne, ale za to efekty super

04-09-2012

polecam również Domana i stronę http://leonardoschool.pl moje dzieci były zachwycone, choć sama metoda wymaga sporo cierpliwości i sumienności

20-08-2012

Ja moją pociechę uczyłam metodą Domana. A gotowy zestaw kupiłam przez internet na stronie Leonardoschool. Jestem bardzo zadowolona z efetów.

19-04-2012

ooo, zapytalam kuzynki i ten sklep to bawibobas.pl

19-04-2012

A ja znalazłam - dostałam fajny sposób na nauczenie liczenia mojego szkraba Na gwiazdkę mój synek dostał w prezencie materiałową książeczkę do nauki liczenia. To 1,2,3 jakiejś - chyba szwedzkiej firmy. Cudo! Otwierana na zamek błyskawiczny posiada wewnątrz mnóstwo małych elementów. Są to pocieszne, małe zwierzątka mocowane do "stronic" na rzepy, lub do wkładania np. piłki do kosza. Można się tym bawić godzinami, licząc i przenosząc zwierzątka na inne strony. Kuzynka kupiła ją w sklepie internetowym chyba bawibobas czy jakoś tak. Naprawdę polecam

26-11-2011

Jagoda... poczytaj sobie pare podrecznikow o wychowaniu , Twoje dziecko ma dopiero 3,5 roku a Ty przejmujesz się jakby było w klasie 1

28-08-2011

a ja juz nie mam sily:(przyznaje sie,ze jestem bezradna...moj syn ma 3 i pol roku i od 6ciu miesiecy ucze go liczenia i kolorow ale niestety to nie przynosi efektow:(dzien w dzien z nim cwicze na milion sposobow...na zakupach liczy pieczywo czy inne artykuly ale ciagle sie myli.Doliczy do trzech i koniec a kolory to kompletna porazka.Niebo jest czerwone a trawa niebieska:(((czy sa jakies sposoby,zeby w koncu do niego dotarlo to co mu tlumacze???czy jest ktos kto moze mi doradzic co robic mam?Pozdrawiam

14-01-2011

a co sadzicie o nauce liczenia na palcach? swoja droga te gry to dobry pomysl, sprawdzony na moich dzieciach

30-08-2010

Jestem zdania, ze komputer nie jest jedynym wyjsciem jezeli chodzi o gry z dzieckiem. Przecież nie brakuje fajnych, rozwiajacych i atrakcyjnych gier edukacyjnych. W temacie matematyki u starszego syna sprawdziła się gra, która pozwoliła mu bardzo szybko opanowac tabliczkę mnożenia, nazywa się Super As i łączy naukę liczenia z tabliczką mnożenia. Oczywiście w formie zabawy co ułatwia przyswajanie wiedzy.

16-08-2010

To prawda, z młodszymi pociechami 3-5 lat można dosłownie przy każdej okazji pracowac nad ich zdolnością do liczenia, wszystko zalezy od inwencji rodzica, w artykule podano też ciekawe sposoby. Sami już przez to przechodziliśmy, teraz weszliśmy już synkiem w bardziej zaawansowany poziom, lubimy pograć w gry edukacyjne w rodzaju Matematyki na wesoło.


STARSZE DZIECKO
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.