Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,7/5 Głosów: 7
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Alimenty na dziecko – sprawdź, ile dostaniesz

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2014-11-12
, autor:
Ustalając wysokość alimentów na dziecko, Sąd bierze pod uwagę dochody rodziców.

Ustalając wysokość alimentów na dziecko, Sąd bierze pod uwagę dochody rodziców.

Na jakiej podstawie sąd przyznaje alimenty i wyznacza ich wysokość? Sprawdź, kiedy można uzyskać wyższe alimenty na dziecko.

Kiedy rozwodzi się para mająca dzieci, Sąd określa wysokość alimentów, biorąc pod uwagę sytuację majątkową rodziny. W każdej sprawie z osobna ustala się, jakie są realne potrzeby dziecka, a także możliwości finansowe rodziców. Dlatego zdarza się, iż w dwóch różnych sprawach dzieci w tym samym wieku mają prawo do alimentów w różnej wysokości.

Czytaj też: Jak dostać alimenty

Kto i kiedy płaci alimenty

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice zobowiązani są do płacenia alimentów na dziecko, chyba że utrzymuje się ono samodzielnie (lub dochody z jego majątku, np: renty, odszkodowania, wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania). Zdolność do utrzymania się nie jest jednak równoznaczna z ukończeniem 18. roku życia. Gdy pełnoletnie dziecko nie może znaleźć pracy lub chce kontynuować naukę, rodzice dalej muszą na nie łożyć. Jeśli zaś dziecko nigdy nie będzie niezależne finansowo (np. z powodu kalectwa), rodzice będą płacić alimenty do końca życia.

Czytaj też: Kobieta i alimenty

Od czego zależy wysokość alimentów

Zgodnie z art. 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego kwota alimentów zależy od:

 • usprawiedliwionych potrzeb dziecka (Sąd może się zgodzić na zakup butów, ale nie tych najdroższych),
 • realnych potrzeb dziecka (inne są wydatki na dziecko zdrowe, inne na chorujące. Nie bez znaczenia jest wiek dziecka: im starsze, tym teoretycznie ma większe potrzeby),
 • zarobkowych i majątkowych możliwości rodzica,
 • warunków, w jakich żyją rodzice (jeśli do tej pory dziecko spędzało wakacje zagranicą, rodziców nadal na to stać, ale jeden z nich zgadza się finansować jedynie wyjazd na działkę, Sąd może nie uznać takiej propozycji).

I jeszcze jedna ważna zasada: dziecko ma prawo do życia w takich samych warunkach, w jakich żyją rodzice.

Przygotowując się do rozprawy, należy dokładnie opisać w pozwie sytuację faktyczną i majątkową rodziny. Najważniejsze dla ustalenia wysokości alimentów są zarobki obojga rodziców. Składają się na nie:

 • wynagrodzenie podstawowe,
 • nagrody,
 • premie,
 • dochody z majątku (np. z wynajmu mieszkania),
 • renta,
 • emerytura.

Jeżeli partner zobowiązany do płacenia alimentów nie ma żadnych dochodów, Sąd sprawdza, czy jest on w stanie podjąć pracę. Tylko brak jakichkolwiek możliwości zarobkowania i zdobycia pieniędzy (np. dochód ze sprzedaży samochodu) zwalnia od płacenia alimentów. Sędzia sprawdza też, które z rodziców ma większy udział w wychowaniu dziecka i na kim głównie spoczywa obowiązek codziennej opieki. Ustalając wysokość alimentów, bierze również pod uwagę liczbę innych dzieci, na które jedna ze stron już płaci alimenty: chodzi nie tylko o alimenty wyznaczone przez sąd, ale także takie pieniądze, które rodzic przekazuje dobrowolnie.

Poza stałą kwotą alimentów Sąd może nakazać ponoszenie konkretnych wydatków (np. zakup butów).

Sonda


Czy miałaś problem z uzyskaniem alimentów?

Głosuj
Zobacz wyniki

 

Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka

W czasie przygotowywania pozwu o alimenty trzeba szczegółowo przeanalizować koszty utrzymania i wychowania dziecka. Najlepiej, aby rodzic przedstawił w Sądzie dowody ponoszonych kosztów: rachunki lub faktury. Pod uwagę brane są:

 • koszty utrzymania dziecka (czynsz i opłaty, koszty wyżywienia, ubrania),
 • koszty edukacji,
 • koszty leczenia (np. w przypadku dziecka niepełnosprawnego złożą się na nie koszty leczenia, rehabilitacji, leków, zapewnienia dodatkowej opieki),
 • koszty wynikające z dbałości o fizyczny i intelektualny rozwój (bilety do teatru, opłaty za zajęcia dodatkowe, obozy letnie).

Jak w praktyce wygląda ustalenie wysokości alimentów? Oto przykład: zakładając, że dochody matki to 2000 zł miesięcznie, ojca - 3000 zł (i nie ma on żadnych innych obciążeń), a koszty utrzymania dziecka wynoszą ok. 2000 zł miesięcznie - matka mogłaby żądać ok. 1500 zł alimentów miesięcznie.

Ustalaniem wysokości alimentów w czasie postępowania rozwodowego zajmuje się Sąd Okręgowy. Z kolei postępowanie dotyczące ustalenia jedynie prawa do alimentów, ich podwyższenia lub obniżenia, leży w gestii Sądu Rejonowego.

Podstawa prawna: art. 128-144 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U z 1964 r., Nr 9, poz. 59 ze zm)

Czytaj też: Pieniądze od byłego męża

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
12-12-2014

Cwaniaki i tyle, nie ma już prawdziwych mężczyzn, Danuta Rinn dobrze śpiewała o was.

07-11-2014

Kobiety tylko walczą o kase mają na swoje cele latają po kawiarniach dziecko ma najmniej matka zabrania widywania z ojcem źeby dziecko się nie wygadało co wyprawia matka co prawda mała garstka kobiet się wywionzuje takie matki które nie potrafią opiekować się dzieckiem powinni mieć jakiś nadzur

01-11-2014

mojex tez mnie zostawil

10-10-2014

Panowie nie czarujcie się wikszość kobiet robi na tym interes :)

07-10-2014

Jestem po rozwodzie pol roku. Mam trójkę dzieci przy czym najstarszy syn ma upośledzenie i umysłowe. Kwota alimentów jaka dostaje na dziecko to 300 zł ...ojciec jest nie wyplacalny bo dostaje alimenty z FA. Chciałabym podwyższyć alimenty bo dwójka dzieci chodzi do przedszkola. A ja nie pracuje bo sprawuje opiekę nad dzieckiem więc finansowo stoję lepiej niż exmaz. Ale wydatki na dzieci sSA wiadomo.

16-08-2014

Moja była zostawiła mnie samego w USA i zabrała dwoje dzieci i $20 tys z banku. Ona ma mieszkanie i samochód ja nie mam nic. Życzy sobie do tego $800 miesięcznie. Dlaczego ja mam płacić za jej wybór. Wolała wrócić do Polski do swojej rodziny niż zostać ze mna i spróbować sie troche wysilic i mi pomoc, chociaż psychicznie. Ona jednak wolała żatrowac mi życie i winić mnie za wszystkie jej niepowodzenia życiowe. Teraz poznała jakiegoś gościa przez internet a ja widzę dzieci raz w roku. Wampir energetyczny

08-08-2014

Najpierw mi rogi dorbila z trepem , a teraz moze bedzie o alimenty scigac...tragedia co sie dzieje z tymi babami...

05-08-2014

Życzę wszystkiego złego mojemu ex.Nie dość ,że nie płaci dobrowolnie na dziecko ,to jeszcze w sądzie udaje biedaka.Przyprowadził tatusia i obecną żonkę.Taki odstawili show.Mam nadzieję ,że życie odpowiednio mu odpłaci!!!!!

18-07-2014

popieram chodzicie po kase do ojca dzieci albo do mopsu wezcie sie za robote!!!!!!!!!!!!!!!!

12-07-2014

jezeli posiadam orzeczenie o niepelnosprawnosci,i pracuje 2godz dziennie,bo dluzej nie moge .Moge zadac wyzszych alimentow.Ojciec dziecka zarabia 3,000tys.zl,ma dodatkowo swoj warsztat samochodowy gdzie osiaga dodatkowy dochod miesieczny okolo 3,5tys. zl.

26-06-2014

Żyję w związku małżeńskim mój mąż stwierdził ,że na 3 dzieci i mnie wystarczy 300zł tygodniowo w tym muszą zmieścić się nasze opłaty.Jak oceniacie taką sytuację ?Muszę wykarmić dzieci ,kupić środki czystości, opłacić rachunki a on jak pan żyje w trasie 3 tyg wydając tylko na swój wyjazd około 500zł plus około 100euro w trasie.Nie pracuję ,bo mam malutkie dziecko -poszłabym z chęcią do pracy ale ani babci ani cioci nie ma w odległości 100km , a jak wspomniałam o pracy to już wtedy był meksyk a jak znam życie to opiekunka plus dojazdy do pracy wyciągnęłyby moją pensję do zera i czy wg Was nie powinnam się starać już chyba teraz sądowo w wyższy przydział.Często brakuje na mleko dla dziecka aby zrobic kaszę.Prawda dałam się zniewolić ale tak tez nie mozna żyć.

25-06-2014

siemka ino liczycie na te alimenty!!! żeby mieć jak najwięcej a potem z pizdami siedzicie w domu korzystacie z opieki.i wiecznie wam mało!!!

24-06-2014

"Zasądzone alimenty niszczą jego rodzinę. Udławcie się ta kasa." - żenada! Niech "twoja rodzina" udławi się tym co powinieneś dać SWOJEMU DZIECKU !!!

14-06-2014

Kobiety dziś z bachorem to święte krowy. Nastąpiło przegięcie prawa w drugą stronę. Przyznane za wysokie alimenty w stosunku do możliwości zarobkowych ojca, przy obecnym rynku pracy,wyrzucają go na margines ekonomiczny i wykluczają z życia doprowadzając do ubóstwa. W waszych żądaniach rzadko chodzi o sprawiedliwy podział kosztów. Celem jest zemsta za to że kiedyś rozłożyłyście nogi nie przed nie tym facetem. 21 letnia kobieta sprawia se bachora z 17 letnim dzieckiem licząc na poprawę statusu. Zasądzone alimenty niszczą jego rodzinę. Udławcie się ta kasa.

10-06-2014

cześć wam wszystkim ja zalorzyłem o rozwud z winy żony i mamy 2 dzieci 16i 2 lata żona ma gospodarstwo rolne dom i duże dochody z gospodaersta a ja mam ręte chorobowom z zus w wysokośći 720 zł ile po rozwodzie sond morze przysondzić mi na dzieci prosze o odpowiedz dzięki.

18-05-2014

nie ma reguł- mój ex kupił dziecku prezent i sobie potrącił koszty z alimentów- twierdząc,że ma prawo bo i tak więcej zarabiam od niego - woli kończyć pracę o 14.00 i mieć czas dla siebie- a kończyliśmy te same studia, marzenia były piękne, rozczarowanie wielkie

13-05-2014

90% to ma spirytus który wy faceci chlacie bez opamiętania a potem zdradzacie swoje kobiety tylko dlatego że czepiają się waszych upitych i uszarganych ryjków.Jeśli robicie takie rzeczy to musicie ponieść ich konsekwencje a najlepszą karą dla was jest płacenie i to jak największych kwot!!! Przyczyna i skutek-znasz to?Życie to nie bajka mój drogi a za błędy trzeba PŁACIĆ!!!

10-04-2014

Jestem już po sprawie i alimentów dostałam 500,-zł na 3-je dzieci w tym dziecko niepełnosprawne. Były zarabia miesięcznie 1800,-netto ja nie pracuje.Sędziowie to ludzie bez serca.

17-03-2014

Kobiety zwalają wszystko na Mężczyzn a tak naprawdę to wasza wina jest w 90% ze związek się rozpada, faceci was zdradzają bo nie mogą na was patrzeć, czepiacie się o takie błahe rzeczy ze czasem myślę ze macie tik taka w mózgu, a po rozwodzie chcecie żeby facet płacił na was kasę bo zarobić nie umiecie, pozdrawiam was Pionowe usta żerujące na facetach

12-03-2014

Jeśli mój mąż, który zył zemną 35 lat zarabia 5-7.5 tysiąca miesięcznie rozwiódł się zemną. Ilę mogę rządać alimentów.Moje dziecko ma 13-14 lat.


PRAWO I PIENIĄDZE
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.