Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,8/5 Głosów: 12
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Alimenty na dziecko – sprawdź, ile dostaniesz

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2014-11-12
, autor:
Ustalając wysokość alimentów na dziecko, Sąd bierze pod uwagę dochody rodziców.

Ustalając wysokość alimentów na dziecko, Sąd bierze pod uwagę dochody rodziców.

Na jakiej podstawie sąd przyznaje alimenty i wyznacza ich wysokość? Sprawdź, kiedy można uzyskać wyższe alimenty na dziecko.

Kiedy rozwodzi się para mająca dzieci, Sąd określa wysokość alimentów, biorąc pod uwagę sytuację majątkową rodziny. W każdej sprawie z osobna ustala się, jakie są realne potrzeby dziecka, a także możliwości finansowe rodziców. Dlatego zdarza się, iż w dwóch różnych sprawach dzieci w tym samym wieku mają prawo do alimentów w różnej wysokości.

Czytaj też: Jak dostać alimenty

Kto i kiedy płaci alimenty

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice zobowiązani są do płacenia alimentów na dziecko, chyba że utrzymuje się ono samodzielnie (lub dochody z jego majątku, np: renty, odszkodowania, wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania). Zdolność do utrzymania się nie jest jednak równoznaczna z ukończeniem 18. roku życia. Gdy pełnoletnie dziecko nie może znaleźć pracy lub chce kontynuować naukę, rodzice dalej muszą na nie łożyć. Jeśli zaś dziecko nigdy nie będzie niezależne finansowo (np. z powodu kalectwa), rodzice będą płacić alimenty do końca życia.

Czytaj też: Kobieta i alimenty

Od czego zależy wysokość alimentów

Zgodnie z art. 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego kwota alimentów zależy od:

 • usprawiedliwionych potrzeb dziecka (Sąd może się zgodzić na zakup butów, ale nie tych najdroższych),
 • realnych potrzeb dziecka (inne są wydatki na dziecko zdrowe, inne na chorujące. Nie bez znaczenia jest wiek dziecka: im starsze, tym teoretycznie ma większe potrzeby),
 • zarobkowych i majątkowych możliwości rodzica,
 • warunków, w jakich żyją rodzice (jeśli do tej pory dziecko spędzało wakacje zagranicą, rodziców nadal na to stać, ale jeden z nich zgadza się finansować jedynie wyjazd na działkę, Sąd może nie uznać takiej propozycji).

I jeszcze jedna ważna zasada: dziecko ma prawo do życia w takich samych warunkach, w jakich żyją rodzice.

Przygotowując się do rozprawy, należy dokładnie opisać w pozwie sytuację faktyczną i majątkową rodziny. Najważniejsze dla ustalenia wysokości alimentów są zarobki obojga rodziców. Składają się na nie:

 • wynagrodzenie podstawowe,
 • nagrody,
 • premie,
 • dochody z majątku (np. z wynajmu mieszkania),
 • renta,
 • emerytura.

Jeżeli partner zobowiązany do płacenia alimentów nie ma żadnych dochodów, Sąd sprawdza, czy jest on w stanie podjąć pracę. Tylko brak jakichkolwiek możliwości zarobkowania i zdobycia pieniędzy (np. dochód ze sprzedaży samochodu) zwalnia od płacenia alimentów. Sędzia sprawdza też, które z rodziców ma większy udział w wychowaniu dziecka i na kim głównie spoczywa obowiązek codziennej opieki. Ustalając wysokość alimentów, bierze również pod uwagę liczbę innych dzieci, na które jedna ze stron już płaci alimenty: chodzi nie tylko o alimenty wyznaczone przez sąd, ale także takie pieniądze, które rodzic przekazuje dobrowolnie.

Poza stałą kwotą alimentów Sąd może nakazać ponoszenie konkretnych wydatków (np. zakup butów).

Sonda


Czy miałaś problem z uzyskaniem alimentów?

Głosuj
Zobacz wyniki

 

Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka

W czasie przygotowywania pozwu o alimenty trzeba szczegółowo przeanalizować koszty utrzymania i wychowania dziecka. Najlepiej, aby rodzic przedstawił w Sądzie dowody ponoszonych kosztów: rachunki lub faktury. Pod uwagę brane są:

 • koszty utrzymania dziecka (czynsz i opłaty, koszty wyżywienia, ubrania),
 • koszty edukacji,
 • koszty leczenia (np. w przypadku dziecka niepełnosprawnego złożą się na nie koszty leczenia, rehabilitacji, leków, zapewnienia dodatkowej opieki),
 • koszty wynikające z dbałości o fizyczny i intelektualny rozwój (bilety do teatru, opłaty za zajęcia dodatkowe, obozy letnie).

Jak w praktyce wygląda ustalenie wysokości alimentów? Oto przykład: zakładając, że dochody matki to 2000 zł miesięcznie, ojca - 3000 zł (i nie ma on żadnych innych obciążeń), a koszty utrzymania dziecka wynoszą ok. 2000 zł miesięcznie - matka mogłaby żądać ok. 1500 zł alimentów miesięcznie.

Ustalaniem wysokości alimentów w czasie postępowania rozwodowego zajmuje się Sąd Okręgowy. Z kolei postępowanie dotyczące ustalenia jedynie prawa do alimentów, ich podwyższenia lub obniżenia, leży w gestii Sądu Rejonowego.

Podstawa prawna: art. 128-144 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U z 1964 r., Nr 9, poz. 59 ze zm)

Czytaj też: Pieniądze od byłego męża

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
16-07-2015

Do Marek i Paweł zwłaszcza To może kawałek mojej historii... Było nam super. Uczuciowo i materialnie też ( choć to nie było tak istotne). Ale mężowi ciągle było atrakcji, kobiet, alkoholu i pieniędzy. Ciągle komuś czegoś zazdrościł: wykształcenia (tego chyba zwłaszcza mnie bo sam był po zawodówce - ja doktorat ale takiego go pokochałam), samochodu, domu, wycieczki. Ja zadbana - dla niego. Imprezy - dla niego. Czysty dom, zadbane dzieci i pyszne obiady, ciasto w niedzielę itd, itp. Ale alkohol wziął górę... oczywiście przeze mnie. Budowa domu, wszystko na mojej głowie... kredyt i jego spłacanie też, rozpalanie pieca i malowanie ścian, wiercenie w ścianach i układanie drzewa w drewutni. On ciągle na bani... przeze mnie... bo ja za długo w pracy (ktoś musiał tyrać na kredyt, on w między czasie stracił 3 razy pracę za lenistwo i pijaństwo). Zero wakacji bo mało kasy, fajny samochód szczyt marzeń.... przeze mnie. No i ta bezpodstawna zazdrość o każdego kto spojrzy. Psychoza jak z filmu. Wyzwiska, kłamstwa, brak odpowiedzialności za mnie i dzieci. W tym momencie Panowie pomijam już fakt pieniędzy i ich totalnego braku na jedzenie i ogrzewanie domu (bo to przecież ja miałam organizować, jemu wystarczało tylko 10 piw i 3 paczki papierosów dziennie). Prośby o leczenie, o wspólną terapię, o ratowanie ... na nic. Cytuję: "Żaden palant nie będzie mi mówił jak mam żyć". Potem odeszłam bo nie dałam rady. Ile razy można być nazwaną s...ą, ku...ą,pachołkiem i robolem (przypomnę że ciężko pracowałam aby osiągnąć wykształcenie). Podział notarialny: jego dom (700 tyś) z długami (150 tyś)(tak się ich bałam,tak byłam wykończona i zmanipulowana że nie miałam siły walczyć. Odpuściłam, dziś żałuję. Sprzedał dom, ja mieszkam w wynajętym z dziećmi. Dzieci radosne, spokojne. Tatuś płaci (tak od siebie) 400 zł na dwójkę, a ja nie mam za co zacząć rozwodu. I co Panowie???? Taki interes życia zrobiłam na biednym mężczyźnie. Niech ma, niech się upaja. Biedny jest.... bo wie wie że żyje i nie chciałabym usłyszeć tego co kiedyś mu powiedzą synowie, jak go ocenią. Przykre co piszecie, ale czasem zanim coś się wysmaruje trzeba pomyśleć, że ile ludzi tyle przypadków. Pan Panie Marku Ł jak sobie to wyobraża, że żona odejdzie to ją jeszcze pogonić trzeba kijem. Właśnie takie teksty Pana będą powtarzać Pana dzieci. Honoru Panowie Wam trzeba. Dzieci kochacie ale płacić nie chcecie...jakby po rozwodzie już Wasze nie były.Ot Wasze uczucia. Dziwne i niedorzeczne co tu bazgrzecie....

22-06-2015

Mam problem bo chce podwyższyć sobie alimenty żeby matka płaciła mi więcej teraz płaci mi 150 zł miesięcznie zarabia bardzo dobrze ,mam 19 lat dalej się uczę i nie starcza mi jak mam sobie podwyższyć i na ile mogę ,przypominam że musze opłacac szkołe bilety itd.

21-06-2015

Marku popieram Cię w 100 procentach. Miłość się kończy wtedy gdy się kończą pieniądze. Zarabiałem dobrze w delegacji- była wtedy cudowna dla mnie lecz kiedy zachorowałem bolało ją to że musi wydawać ze swoich pieniążków. Taniej wyjdzie chodzić na prostytutki niż się żenić a przyjemności jest o wiele więcej

21-06-2015

Sprawy rozwodowe są dla matek które jak pijawki odbierając nam pieniądze i uczucie jakim nas darzyły starają się doprowadzić facetów do załamania nerwowego mając przy tym uśmiech na twarzy. Wystarczyłby wspólny język aby uzyskać kompromis bo cierpieć na tym będą tylko nasze dzieci robiąc ten sam błąd kiedy dorosną. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Jestem dobrym ojcem, byłem dobrym mężem i wciąż ją kocham lecz znalazła nowego. Mnóstwo kobiet narzeka na swoich byłych lecz kiedy od nas już odejdziecie to nie macie prawa nas za nic winić nawet jeżeli wam jest ciężko finansowo czy macie problem z dziećmi które się was pytają dlaczego mieszkają z jakimś wujkiem albo same z wami. To była wasza decyzja żeby wziąć rozwód i wy jesteście za to odpowiedzialne. Pamiętajcie o tym pisząc następny post. Facet kocha do śmierci jak w przysiędze kościelnej, wy kobiety wtedy kiedy przynosimy pieniądze.

29-05-2015

Co się porobiło? Już wyjaśniam! Uroki 21 wieku telewizja seriale internet demoralizacja społeczeństwa. I tylko w temacie kobiet jestem za islamem

17-05-2015

była płaci alimenty,ale ostatni musiała wykupic recepte za 40 złoty zada zwrotu tej kwoty co mam zrobic?chociaz pokrywam wszelkie koszty z dojazde z córka na rehabilitacje i cała mase spraw

13-05-2015

Jest dość łatwy i obiektywny wzór, dzięki któremu można wyliczyć wyjściową kwotę alimentów, których można żądać od zobowiązanego. Zapraszam do artykułu http://s-prawnie.blogspot.com/2015/05/jak-obliczyc-wysokosc-alimentow-na.html

13-05-2015

Do Kobieta: puknij sie w glowe ! Nie maja matki samotnie wychowujace dziecko zle? 77 zl rodzinnego i to ma byc godny byt?! Wez pod uwage ze matka zawsze pragnie by dziecko bylo zaspokojone w 100%. Dziecko wychowywane przez ojca razem z matka ma to do siebie ze oboje pragna by ich dziecko mialo sie czym bawic, by mialo na czym jezdzic, by moglo jechac na wakacje, by mialo przyzwoicie wyglądajace i schludne ubranie itp. A w przypadku gdzie matka sama wychowuje to przewaznie jest tak ze sama pragnie tego dla swojego dziecka bo ojciec na to uwagi nie zwraca i powiada takie durne glupoty typu `mozna otrzymywac 350 zl alimentow i utrzymac dziecko `. Puknij sie w glowe !!

22-04-2015

A swoją drogą samotne matki wcale nie mają tak źle w naszym Państwie kwestia poczytania, zasięgnięcia informacji ale lepiej jest pluć na forach i w komentarzach zamiast wziąć życie we własne ręce.

22-04-2015

Szanowne Panie i Panowie a czy nie łatwiej byłoby się dogadać ? Panie zawsze mają wygórowane oczekiwania wobec mężczyzn, a tym samym ojców ich dzieci jeżeli chodzi o finanse. Z poniższych wątków wynika, że Panie patrzą na Panów: "o ten zarabia 2500 i płaci tylko 500 to zostaje mu jeszcze 2000" a czy któraś z Pań świadoma kosztów utrzymania samej siebie zwraca uwagę na to, że ojcowie też muszą płacić rachunki ? też muszą jeść ? Koszty utrzymania 5 letniego dziecka wcale nie są aż takie wysokie dziecko nie wymaga już zakupu pampersów jest łatwiej. Patrząc realnie można otrzymywać 350 zł alimentów, a koszty w stylu zakup zabawek, książek, ubranek dzielić na pół wraz z ojcem dziecka. Czy może być to proste ? Czy wiecznie nienawidzący się byli partnerzy będą się do końca życia przepychać o kasę albo widzenia z dzieckiem kosztem krzywdy jakie mu zrobią, bo dzieci muszą na to wszystko patrzeć być świadkami tych przepychanek. Można przecież rozstać się z godnością niestety mentalność niektórych nie pozwala na to.

20-04-2015

Dajcie spokój, każda kanalia wykorzysta system sądowniczy maksymalnie dla swoich potrzeb, i nie ważne czy to facet czy kobieta... zawsze najgorzej na tym wyjdzie osoba odpowiedzialna i uczciwa...no i dziecko, bo nie ma nic gorszego jak wiecznie nienawidzacy się rodzice.

19-02-2015

kto chce płacić to chce ja mam 300 zł na córkre i 300 na matke postepowanie. Proponuje są 750 łącznie a ona 1100zł teraz 900zł .I dziecka niewidzialem 9 miesięcy a chciałem jechać kupić wielokrotnie jechać a ona nie kocham córke i żone ale to co ona robi to się w głownie neimieści i w chorobę mnie wpędziła. Sprawa ciągła , o wyzywania , adwokat sprawy ilr by dziecko miało wszystkiego . Ja chce dobrze dla dziecka ale ja ile niedam to będzie mało co robić drogie panie i panowie. I mnie neka że jak nie to

18-02-2015

nieprawdopodobne jak traktowane sa samotne matki... myslicie że my wydajemy te pieniądze na kosmetyki albo imprezy ? Może niektóre tak ale większość nie bo każda matka kocha swoje dziecko i da mu wszystko co najlepsze. Dziecko potrzebuje a ojcowie wielce oburzeni (Ci którzy wypowiadają się tutaj również widze) że była żona czegoś wymaga. A przepraszam, sama sobie dziecko zrobiła ? Troche odpowiedzialności. Nawet jeśli niektóre stać na utrzymanie tylko z własnych zarobków to dlaczego tatuś ma się nie dokładać od siebie ? To tak wasze dziecko jak i nasze! Ja mam 900 zł miecierzyńskiego, czteromiesięczne dziecko i od jego tatusia słyszę że jestem przecież w stanie utrzymać syna sama a on nie poczuwa się do płacenia a tylko wymaga i wymienia swoje prawa. dostał 400 zł miesięcznie i oburzony bo on by mi dał maksymalnie 300. Tragedia. Za samo mleko płacę 300 zł miesięcznie. Niektórzy ojcowie są żałośni. Nie potrafią nawet wziąść odpowiedzialności za własne dzieci tylko się bronią rękami nogami a alimenty traktują jak zło konieczne. Gdzie ci mężczyźni...

10-02-2015

jesli ja niepracuje a on zarabia 3500 a dostaje 500zł na córke moge starać sie o kolejna podwyzke on tylko spłaca alimenty zostaje mu 2500zł po otraceniu

26-01-2015

panowie po co te fochy? po prostu rozstając się z matkami waszych dzieci wezcie dzieci ze sobą, a one bedą wam płacić tyle ile wy byscie dali im. i gites :D

24-01-2015

Matka może sobie żadać 1500zł. Wydatki na dziecko rodzice ponoszą po połowie. Co to za stwierdzenie że nie ma ojciec nie ma innych zobowiązań? Jak mu dowalą 1500zł to przez całe życie już nie będzie miał innych zobowiązań. Prawo jest chore.

14-01-2015

Moja ex zarabia 3000 tys zl ja 2500 i chce 1200 zl na dziecko...place 500 zl czy -tyle moze dostac?

06-01-2015

Moja żona chce rozwodu bez orzekania o winie. Jako przyczyna chce podać niezgodność charakterów, a tak naprawdę chodzi jej o kasę. Ja zarabiam najniższą krajową tj 1680 zl brutto (od stycznia ma być 1750) Ona chciała, abym się zwolnił i pojechał zagranica pracować, ale ja nie znam żadnego języka i nie potrafiłbym się odnaleźć zagranicą. Ona zarabia 1800 zł. Moje dodatkowe dochody takie jak odprawa, czy inne to zamiast odłożyć np na spłatę kredytu, opłaty to wszystko wypłaciła z konta nie mówiąc mi o tym i ich juz nie ma. Postanowiła, że utrzymuję się juz sam od miesiąca. Nie mam pojęcia jakie alimenty mam jej płacić na dwoje dzieci ( jedno studiuje na 1-szym roku, a drugie ma 16 lat) Ja muszę sam spłacać kredyt, ktore za jej namową wziąłem na kupno na mieszkanie, do tego bilet miesieczny muszę kupic, wyżywienie, opłaty po połowie (chociaz ona chce abym się wyprowadził, ale ja nie mam dokąd i nie mam zamiaru w końcu to ja spłacam kredyt. Mieszkanie jest na nas, chociaż jej matka dołożyła się do tego mieszkania i przekazała nam w darowiznie. Po spłacie na kredyt i innych niezbędnych opłatach zostaje mi 300 zł a gdzie na życie, czasami leki. Napiszcie ile mam jej płacić alimentów na dwoje dzieci do czasu rozprawy w sądzie i ile sąd może mi zabrać z pensji kasy na alimenty.

12-12-2014

Cwaniaki i tyle, nie ma już prawdziwych mężczyzn, Danuta Rinn dobrze śpiewała o was.

07-11-2014

Kobiety tylko walczą o kase mają na swoje cele latają po kawiarniach dziecko ma najmniej matka zabrania widywania z ojcem źeby dziecko się nie wygadało co wyprawia matka co prawda mała garstka kobiet się wywionzuje takie matki które nie potrafią opiekować się dzieckiem powinni mieć jakiś nadzur


PRAWO I PIENIĄDZE
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.