Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,8/5 Głosów: 9
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Alimenty na dziecko – sprawdź, ile dostaniesz

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2014-11-12
, autor:
Ustalając wysokość alimentów na dziecko, Sąd bierze pod uwagę dochody rodziców.

Ustalając wysokość alimentów na dziecko, Sąd bierze pod uwagę dochody rodziców.

Na jakiej podstawie sąd przyznaje alimenty i wyznacza ich wysokość? Sprawdź, kiedy można uzyskać wyższe alimenty na dziecko.

Kiedy rozwodzi się para mająca dzieci, Sąd określa wysokość alimentów, biorąc pod uwagę sytuację majątkową rodziny. W każdej sprawie z osobna ustala się, jakie są realne potrzeby dziecka, a także możliwości finansowe rodziców. Dlatego zdarza się, iż w dwóch różnych sprawach dzieci w tym samym wieku mają prawo do alimentów w różnej wysokości.

Czytaj też: Jak dostać alimenty

Kto i kiedy płaci alimenty

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice zobowiązani są do płacenia alimentów na dziecko, chyba że utrzymuje się ono samodzielnie (lub dochody z jego majątku, np: renty, odszkodowania, wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania). Zdolność do utrzymania się nie jest jednak równoznaczna z ukończeniem 18. roku życia. Gdy pełnoletnie dziecko nie może znaleźć pracy lub chce kontynuować naukę, rodzice dalej muszą na nie łożyć. Jeśli zaś dziecko nigdy nie będzie niezależne finansowo (np. z powodu kalectwa), rodzice będą płacić alimenty do końca życia.

Czytaj też: Kobieta i alimenty

Od czego zależy wysokość alimentów

Zgodnie z art. 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego kwota alimentów zależy od:

 • usprawiedliwionych potrzeb dziecka (Sąd może się zgodzić na zakup butów, ale nie tych najdroższych),
 • realnych potrzeb dziecka (inne są wydatki na dziecko zdrowe, inne na chorujące. Nie bez znaczenia jest wiek dziecka: im starsze, tym teoretycznie ma większe potrzeby),
 • zarobkowych i majątkowych możliwości rodzica,
 • warunków, w jakich żyją rodzice (jeśli do tej pory dziecko spędzało wakacje zagranicą, rodziców nadal na to stać, ale jeden z nich zgadza się finansować jedynie wyjazd na działkę, Sąd może nie uznać takiej propozycji).

I jeszcze jedna ważna zasada: dziecko ma prawo do życia w takich samych warunkach, w jakich żyją rodzice.

Przygotowując się do rozprawy, należy dokładnie opisać w pozwie sytuację faktyczną i majątkową rodziny. Najważniejsze dla ustalenia wysokości alimentów są zarobki obojga rodziców. Składają się na nie:

 • wynagrodzenie podstawowe,
 • nagrody,
 • premie,
 • dochody z majątku (np. z wynajmu mieszkania),
 • renta,
 • emerytura.

Jeżeli partner zobowiązany do płacenia alimentów nie ma żadnych dochodów, Sąd sprawdza, czy jest on w stanie podjąć pracę. Tylko brak jakichkolwiek możliwości zarobkowania i zdobycia pieniędzy (np. dochód ze sprzedaży samochodu) zwalnia od płacenia alimentów. Sędzia sprawdza też, które z rodziców ma większy udział w wychowaniu dziecka i na kim głównie spoczywa obowiązek codziennej opieki. Ustalając wysokość alimentów, bierze również pod uwagę liczbę innych dzieci, na które jedna ze stron już płaci alimenty: chodzi nie tylko o alimenty wyznaczone przez sąd, ale także takie pieniądze, które rodzic przekazuje dobrowolnie.

Poza stałą kwotą alimentów Sąd może nakazać ponoszenie konkretnych wydatków (np. zakup butów).

Sonda


Czy miałaś problem z uzyskaniem alimentów?

Głosuj
Zobacz wyniki

 

Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka

W czasie przygotowywania pozwu o alimenty trzeba szczegółowo przeanalizować koszty utrzymania i wychowania dziecka. Najlepiej, aby rodzic przedstawił w Sądzie dowody ponoszonych kosztów: rachunki lub faktury. Pod uwagę brane są:

 • koszty utrzymania dziecka (czynsz i opłaty, koszty wyżywienia, ubrania),
 • koszty edukacji,
 • koszty leczenia (np. w przypadku dziecka niepełnosprawnego złożą się na nie koszty leczenia, rehabilitacji, leków, zapewnienia dodatkowej opieki),
 • koszty wynikające z dbałości o fizyczny i intelektualny rozwój (bilety do teatru, opłaty za zajęcia dodatkowe, obozy letnie).

Jak w praktyce wygląda ustalenie wysokości alimentów? Oto przykład: zakładając, że dochody matki to 2000 zł miesięcznie, ojca - 3000 zł (i nie ma on żadnych innych obciążeń), a koszty utrzymania dziecka wynoszą ok. 2000 zł miesięcznie - matka mogłaby żądać ok. 1500 zł alimentów miesięcznie.

Ustalaniem wysokości alimentów w czasie postępowania rozwodowego zajmuje się Sąd Okręgowy. Z kolei postępowanie dotyczące ustalenia jedynie prawa do alimentów, ich podwyższenia lub obniżenia, leży w gestii Sądu Rejonowego.

Podstawa prawna: art. 128-144 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U z 1964 r., Nr 9, poz. 59 ze zm)

Czytaj też: Pieniądze od byłego męża

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
19-02-2015

kto chce płacić to chce ja mam 300 zł na córkre i 300 na matke postepowanie. Proponuje są 750 łącznie a ona 1100zł teraz 900zł .I dziecka niewidzialem 9 miesięcy a chciałem jechać kupić wielokrotnie jechać a ona nie kocham córke i żone ale to co ona robi to się w głownie neimieści i w chorobę mnie wpędziła. Sprawa ciągła , o wyzywania , adwokat sprawy ilr by dziecko miało wszystkiego . Ja chce dobrze dla dziecka ale ja ile niedam to będzie mało co robić drogie panie i panowie. I mnie neka że jak nie to

18-02-2015

nieprawdopodobne jak traktowane sa samotne matki... myslicie że my wydajemy te pieniądze na kosmetyki albo imprezy ? Może niektóre tak ale większość nie bo każda matka kocha swoje dziecko i da mu wszystko co najlepsze. Dziecko potrzebuje a ojcowie wielce oburzeni (Ci którzy wypowiadają się tutaj również widze) że była żona czegoś wymaga. A przepraszam, sama sobie dziecko zrobiła ? Troche odpowiedzialności. Nawet jeśli niektóre stać na utrzymanie tylko z własnych zarobków to dlaczego tatuś ma się nie dokładać od siebie ? To tak wasze dziecko jak i nasze! Ja mam 900 zł miecierzyńskiego, czteromiesięczne dziecko i od jego tatusia słyszę że jestem przecież w stanie utrzymać syna sama a on nie poczuwa się do płacenia a tylko wymaga i wymienia swoje prawa. dostał 400 zł miesięcznie i oburzony bo on by mi dał maksymalnie 300. Tragedia. Za samo mleko płacę 300 zł miesięcznie. Niektórzy ojcowie są żałośni. Nie potrafią nawet wziąść odpowiedzialności za własne dzieci tylko się bronią rękami nogami a alimenty traktują jak zło konieczne. Gdzie ci mężczyźni...

10-02-2015

jesli ja niepracuje a on zarabia 3500 a dostaje 500zł na córke moge starać sie o kolejna podwyzke on tylko spłaca alimenty zostaje mu 2500zł po otraceniu

26-01-2015

panowie po co te fochy? po prostu rozstając się z matkami waszych dzieci wezcie dzieci ze sobą, a one bedą wam płacić tyle ile wy byscie dali im. i gites :D

24-01-2015

Matka może sobie żadać 1500zł. Wydatki na dziecko rodzice ponoszą po połowie. Co to za stwierdzenie że nie ma ojciec nie ma innych zobowiązań? Jak mu dowalą 1500zł to przez całe życie już nie będzie miał innych zobowiązań. Prawo jest chore.

14-01-2015

Moja ex zarabia 3000 tys zl ja 2500 i chce 1200 zl na dziecko...place 500 zl czy -tyle moze dostac?

06-01-2015

Moja żona chce rozwodu bez orzekania o winie. Jako przyczyna chce podać niezgodność charakterów, a tak naprawdę chodzi jej o kasę. Ja zarabiam najniższą krajową tj 1680 zl brutto (od stycznia ma być 1750) Ona chciała, abym się zwolnił i pojechał zagranica pracować, ale ja nie znam żadnego języka i nie potrafiłbym się odnaleźć zagranicą. Ona zarabia 1800 zł. Moje dodatkowe dochody takie jak odprawa, czy inne to zamiast odłożyć np na spłatę kredytu, opłaty to wszystko wypłaciła z konta nie mówiąc mi o tym i ich juz nie ma. Postanowiła, że utrzymuję się juz sam od miesiąca. Nie mam pojęcia jakie alimenty mam jej płacić na dwoje dzieci ( jedno studiuje na 1-szym roku, a drugie ma 16 lat) Ja muszę sam spłacać kredyt, ktore za jej namową wziąłem na kupno na mieszkanie, do tego bilet miesieczny muszę kupic, wyżywienie, opłaty po połowie (chociaz ona chce abym się wyprowadził, ale ja nie mam dokąd i nie mam zamiaru w końcu to ja spłacam kredyt. Mieszkanie jest na nas, chociaż jej matka dołożyła się do tego mieszkania i przekazała nam w darowiznie. Po spłacie na kredyt i innych niezbędnych opłatach zostaje mi 300 zł a gdzie na życie, czasami leki. Napiszcie ile mam jej płacić alimentów na dwoje dzieci do czasu rozprawy w sądzie i ile sąd może mi zabrać z pensji kasy na alimenty.

12-12-2014

Cwaniaki i tyle, nie ma już prawdziwych mężczyzn, Danuta Rinn dobrze śpiewała o was.

07-11-2014

Kobiety tylko walczą o kase mają na swoje cele latają po kawiarniach dziecko ma najmniej matka zabrania widywania z ojcem źeby dziecko się nie wygadało co wyprawia matka co prawda mała garstka kobiet się wywionzuje takie matki które nie potrafią opiekować się dzieckiem powinni mieć jakiś nadzur

01-11-2014

mojex tez mnie zostawil

10-10-2014

Panowie nie czarujcie się wikszość kobiet robi na tym interes :)

07-10-2014

Jestem po rozwodzie pol roku. Mam trójkę dzieci przy czym najstarszy syn ma upośledzenie i umysłowe. Kwota alimentów jaka dostaje na dziecko to 300 zł ...ojciec jest nie wyplacalny bo dostaje alimenty z FA. Chciałabym podwyższyć alimenty bo dwójka dzieci chodzi do przedszkola. A ja nie pracuje bo sprawuje opiekę nad dzieckiem więc finansowo stoję lepiej niż exmaz. Ale wydatki na dzieci sSA wiadomo.

16-08-2014

Moja była zostawiła mnie samego w USA i zabrała dwoje dzieci i $20 tys z banku. Ona ma mieszkanie i samochód ja nie mam nic. Życzy sobie do tego $800 miesięcznie. Dlaczego ja mam płacić za jej wybór. Wolała wrócić do Polski do swojej rodziny niż zostać ze mna i spróbować sie troche wysilic i mi pomoc, chociaż psychicznie. Ona jednak wolała żatrowac mi życie i winić mnie za wszystkie jej niepowodzenia życiowe. Teraz poznała jakiegoś gościa przez internet a ja widzę dzieci raz w roku. Wampir energetyczny

08-08-2014

Najpierw mi rogi dorbila z trepem , a teraz moze bedzie o alimenty scigac...tragedia co sie dzieje z tymi babami...

05-08-2014

Życzę wszystkiego złego mojemu ex.Nie dość ,że nie płaci dobrowolnie na dziecko ,to jeszcze w sądzie udaje biedaka.Przyprowadził tatusia i obecną żonkę.Taki odstawili show.Mam nadzieję ,że życie odpowiednio mu odpłaci!!!!!

18-07-2014

popieram chodzicie po kase do ojca dzieci albo do mopsu wezcie sie za robote!!!!!!!!!!!!!!!!

12-07-2014

jezeli posiadam orzeczenie o niepelnosprawnosci,i pracuje 2godz dziennie,bo dluzej nie moge .Moge zadac wyzszych alimentow.Ojciec dziecka zarabia 3,000tys.zl,ma dodatkowo swoj warsztat samochodowy gdzie osiaga dodatkowy dochod miesieczny okolo 3,5tys. zl.

26-06-2014

Żyję w związku małżeńskim mój mąż stwierdził ,że na 3 dzieci i mnie wystarczy 300zł tygodniowo w tym muszą zmieścić się nasze opłaty.Jak oceniacie taką sytuację ?Muszę wykarmić dzieci ,kupić środki czystości, opłacić rachunki a on jak pan żyje w trasie 3 tyg wydając tylko na swój wyjazd około 500zł plus około 100euro w trasie.Nie pracuję ,bo mam malutkie dziecko -poszłabym z chęcią do pracy ale ani babci ani cioci nie ma w odległości 100km , a jak wspomniałam o pracy to już wtedy był meksyk a jak znam życie to opiekunka plus dojazdy do pracy wyciągnęłyby moją pensję do zera i czy wg Was nie powinnam się starać już chyba teraz sądowo w wyższy przydział.Często brakuje na mleko dla dziecka aby zrobic kaszę.Prawda dałam się zniewolić ale tak tez nie mozna żyć.

25-06-2014

siemka ino liczycie na te alimenty!!! żeby mieć jak najwięcej a potem z pizdami siedzicie w domu korzystacie z opieki.i wiecznie wam mało!!!

24-06-2014

"Zasądzone alimenty niszczą jego rodzinę. Udławcie się ta kasa." - żenada! Niech "twoja rodzina" udławi się tym co powinieneś dać SWOJEMU DZIECKU !!!


PRAWO I PIENIĄDZE
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.