Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,8/5 Głosów: 2
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

ABC urlopu macierzyńskiego

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2013-09-11
, autor:
Fakultatywny urlop macierzyński nie jest obowiązkowy.

Fakultatywny urlop macierzyński nie jest obowiązkowy.

Jak długo możesz przebywać na urlopie macierzyńskim, czy po powrocie do pracy możesz zostać zwolniona i co to jest dodatkowy urlop macierzyński? Sprawdź odpowiedzi!

Nie wiesz, jakie prawa pracownicze przysługują ci po porodzie? Poniżej przedstawiamy kompendium wiedzy na temat urlopu macierzyńskiego.

Jak długo trwa urlop macierzyński?

Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przez kobietę podczas jednego porodu. Jeżeli rodzi się jedno dziecko, matce przysługuje 20 tygodni urlopu. Gdy na świat przyjdą bliźnięta, urlop wydłuży się do 31 tygodni. Z każdym kolejnym dzieckiem otrzymujesz dodatkowe 14 dni. Maksymalna długość urlopu macierzyńskiego to 37 tygodni - zostaną ci przyznane, gdy podczas jednego porodu urodzisz pięcioro lub więcej dzieci.

Skorzystaj z naszego kalkulatora

Komu przysługuje urlop macierzyński?

Jeżeli świeżo upieczona mama jest zatrudniona w swojej firmie na umowę o pracę, wówczas przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego. Gdy umowa o pracę została zawarta na czas określony, który kończy się przed wyznaczonym terminem porodu, wówczas umowa zostaje automatycznie przedłużona do dnia porodu. Kobieta jednak nie uzyskuje wtedy prawa do urlopu macierzyńskiego, a jedynie do zasiłku macierzyńskiego.

Zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony pozwala mamie przejść na urlop macierzyński od razu po porodzie lub czternaście dni przed terminem porodu.

Z urlopu macierzyńskiego może skorzystać także tata, o ile jest zatrudniony na umowę o pracę. Nie wolno jednak tego urlopu traktować jako urlopu wypoczynkowego, lecz jako czas, w którym sprawuje się opiekę nad dzieckiem. Musisz mieć świadomość, że do ojca na urlopie tacierzyńskim może zadzwonić lub przyjść pracownik ZUS-u lub Urzędu Skarbowego, by sprawdzić, czy rzeczywiście podczas wolnych dni pracownik zajmuje się niemowlęciem.

Jeśli jesteś zatrudniona na umowę o dzieło lub umowę zlecenie, nie przysługuje ci urlop macierzyński. Możesz jednak zyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy, jeśli przystąpisz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek będzie wówczas wypłacany przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego.

Czy można skrócić urlop macierzyński?

Twoim obowiązkiem jest wykorzystanie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Masz prawo zrezygnować z pozostałej jego części, ale tylko wtedy, gdy wykorzysta ją ojciec dziecka. Powinnaś wówczas przedstawić w firmie pisemny wniosek o skrócenie urlopu (zrób to najpóźniej 7 dni przed powrotem do pracy, a do wniosku dołącz oświadczenie pracodawcy twojego partnera potwierdzające datę rozpoczęcia przez niego urlopu tacierzyńskiego).

Jeśli rodzice zdecydują się na podział urlopu na macierzyński i tacierzyński, ojciec dziecka także będzie musiał złożyć pisemny wniosek u swojego pracodawcy - dołącza do niego oświadczenie matki o jej rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego.

Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego mama może zostać zwolniona?

Kobieta wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim ma prawo do zajęcia tego samego stanowiska, które zajmowała wcześniej, lub stanowiska równorzędnego z poprzednim i odpowiadającego jej kwalifikacjom. Mama nie będzie jednak szczególnie chroniona przed zwolnieniem, przysługują jej jedynie te prawa, z których korzystają wszyscy pracownicy, czyli pracodawca nie może wypowiedzieć jej umowy o pracę w trakcie urlopu wypoczynkowego lub zwolnienia chorobowego. Uwaga! Zwolnienie pracownicy zatrudnionej na umowę o pracę na czas nieokreślony wymaga uzasadnienia.

Czy rodzicom przysługuje dodatkowy (fakultatywny) urlop macierzyński?

Od 2010 roku mamie i tacie przysługuje kilka tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego - od 2012 r. wynosi on 4 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 6 tygodni, jeśli kobieta urodzi dwoje lub więcej dzieci.

Fakultatywny urlop macierzyński, jak sama nazwa wskazuje, nie jest obowiązkowy, jeżeli jednak rodzic pragnie z niego skorzystać, pracodawca nie może mu go odmówić. Należy jednak wcześniej, najpóźniej 7 dni przed jego rozpoczęciem, złożyć u pracodawcy wniosek o jego udzielenie.

Urlop ojcowski

Od 2012 r. przysługuje on ojcom w wymiarze 2 tygodni, można z niego skorzystać w dowolnym czasie od dnia porodu do skończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Więcej porad prawno-finansowych

Sprawdź 9 praw każdej młodej mamy.

Zobacz, jak zmieniły się przepisy prawne dla rodziców w 2012 roku.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
13-03-2014

Witam.W maju kończy mi się urlop macierzyński wypłacany przez zus.co mogę zrobić żeby trochę chociaż przedłużyć pobyt w domu a nie od razu rejestrować się w pup.Mam jeszcze jakąś możliwość? W sierpniu wygasła moja umowa o pracę.

11-09-2013

Witam mam pytanie bylam praktykantka miałam praktyke w sklepie od lutego jestem na urlopie macierzynskim i moj dochod z niego co miesiac wynosi 100 zl na jakiej podstawie oni to licza?

08-09-2012

można też "załatwić" sobie macierzyński, zakładając działalność. wtedy zyskuje się wysoki zasiłek macierzyński. Jednak to metoda dla tych, które naprawdę chcą prowadzić biznes, żeby potem nie mieć problemu z koniecznością oddania pieniędzy.

07-09-2012

Witam i proszę o radę. Mój poród przypada na przełom października i listopada. Obecnie jestem zatrudniona w jednym miejscu pracy na cały etat, ale od października jedna z uczelni chce mnie przyjąć na stanowisko wykładowcy na pół etatu. Jak będzie naliczany urlop macierzyński czy z pierwszego miejsca pracy? Czy może z obydwu? Czy zależne jest to od stawki czy czasu zatrudnienia? Z góry dziękuję za odpowiedź

20-08-2012

Proszę o poradę,bo nie wiem co ze mną będzie.Mam rozwiązanie na luty 2013,ale do marca 2013 mam umowę o pracę.Boję się tego,że zostanę bez środków do życia,bo nie przedłużą mi umowy.Jak to będzie wyglądało?BARDZO PROSZĘ O PODPOWIEDŹ na adres justina0681@wp.pl

14-08-2012

Do justyna 18: Jeżeli jesteś zatrudniona na umowę o dzieło lub zlecenie to ma prawdo Cię zwolnić, tylko etat gwarantuje zatrudnienie i tu też w zależności od umowy - jeżeli jest na czas określony to ulega przedłużeniu tylko do porodu. Jeżeli pracujesz na etacie to możesz iść na urlop lub zwolnienie lekarskie, ale jeżeli pracujesz na umowę zlecenie lub dzieło to czy przysługuje Ci urlop zależy od indywidualnych ustaleń z pracodawcą.

10-08-2012

jestem praktykantka w cukierni ...a dodatkowo jestem w 15 tygodniu ciazy . Szef powiedzial mi ze mnie zwolni czy ma takie prawo ... czy moge isc na urlop

21-02-2012

Jestes na urlopie macierzynskim? to nie powod zeby nie zarabiac wejdz tu http://www.piekno.vivetia.com/ zarejestruj sie i zacznij zarabiac jeżeli potzrebujesz dodatkowej pomocy napisz do mnie martin_gif@wp.pl

21-10-2011

Jeżeli zmniejszę wymiar czasu pracy z 8/8 do 7/8 to będę miała normalnie odprowadzane składki? Będę miała takie same prawa jak na pełnym etacie? Wynagrodzenie będzie mniejsze, prawda? Wiem, że jeżeli nie zmniejszę wymiaru czasu pracy to w pierwszym dniu zostanę zwolniona, więc chcę złożyć wniosek o zmniejszenie do 7/8 razem z wnioskiem o przedłużenie urlopu macierzyńskiego.

18-10-2011

Boże co za bzdury!!!! jeżeli świadczysz usługi na podstwie umowy zlecenia lub o dzieło i przystąpisz do dobrowolnego(ww tym przypadku) ubezpieczenia chorobowego masz prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% podstwy; to samo jezli w ciąży jesteś na zwolnieniu. Artykuł jest nierzetelny a autorka powinna napisać sprostowanie!!

05-10-2011

A w mojej firmie osobie pracującej na czas nieokreślony odmówiono przedłużenia urlopu

24-08-2011

zapomniałam dodać-jeśli zakład pracy zostanie postawiony w stan likwidacji lub upadłości, ochrona traci moc, możemy również zostać zwolnione dyscyplinarnie-pod tym względem nic nas nie chroni, nawet ciąża, jak ktoś sobie nagrabi to niestety wylatuje

24-08-2011

Monika ma rację, że kobieta jest chroniona przez 12 miesięcy po powrocie z urlopu macierzyńskiego, ALE warunkiem jest złożenie wniosku o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, trzeba to zrobić zanim pracodawca wręczy nam wypowiedzenie (jeśli pracodawca będzie szybszy ochrony nie ma), pracodawca musi nasz wniosek uwzględnić, możemy z tego prawa skorzystać w czasie, kiedy mamy prawo do urlopu wychowawczego ale z niego nie korzystamy, obniżamy sobie wymiar czasu pracy do nie mniej niż połowy etatu, czyli np. 5/8, 6/8, 7/8 etatu lub 1/2 etatu i dodatkowo jeśli karmimy dziecko piersią przysługują nam przerwy na karmienie, które oczywiście można łączyć za zgodą pracodawcy

23-08-2011

brakuje mi informacji dotyczących wynagrodzenia podczas urlopu macierzyńskiego?. 100% jak urlop, 80% jak chorobowe czy 0zł? i kto za to ewentualnie płaci- pracodawca cz zus? (umowa o prace na czas nieokreslony)

03-08-2011

Pracuję od 2miesięcy i już jestem na chorobowym ze względu na zagrożenie przedwczesnym porodem, nie jestem pewna czy będą mi się należały wszystkie świadczenia???

02-08-2011

Monika, a który przepis mówi o tym, że kobieta po urlopie macierzyńskim nie może być zwolniona?????????

24-07-2011

JEŚLI JESTEŚ ZATRUDNIONA NA UMOWĘ ZLECENIE ALE ODPROWADZANE MASZ SKŁADKI TO TAKŻE PRZYSŁUGUJE CI MACIERZYŃSKI, POD WARUNKIEM, ŻE URODZISZ W TRAKCIE TRWANIA UMOWY ZLECENIE

22-07-2011

przepisy się zmieniły. kobieta po urlopie macierzyńskim nie może zostać zwolniona przez 12 kolejnych miesięcy. chyba że byłby to zwolnienie grupowe.

14-06-2011

Az odechciewa się rodzic dzieci w tym kraju....


PRAWO I PIENIĄDZE
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.