Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,8/5 Głosów: 7
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Pytania o rejestrację noworodka

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2015-01-12
, autor:
Możesz nadać dziecku maksymalnie dwa imiona.

Możesz nadać dziecku maksymalnie dwa imiona.

Po porodzie będziesz mieć tylko dwa tygodnie na zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Już dziś sprawdź, jakie dokumenty będą ci potrzebne, jakie nazwisko dostanie noworodek i kto musi stawić się przed urzędnikiem!

Gdzie zarejestrować dziecko?

Rejestracji noworodka dokonuje się w Urzędzie Stanu Cywilnego - odpowiednim do miejsca urodzenia dziecka. Jeśli zatem poród odbywa się w innej miejscowości niż ta, w której mieszkasz, dziecko i tak będzie zarejestrowane tam, gdzie się urodziło. Możliwe jest również zarejestrowanie noworodka w USC właściwym dla miejsca zamieszkania obojga lub jednego z rodziców. Odpowiedni do rejestracji urząd będzie też wskazany w zaświadczeniu o urodzeniu dziecka, które zostanie wypisane w szpitalu.

Kto powinien udać się USC?

To zależy, czy ojciec dziecka jest zarazem twoim mężem, czy przeciwnie - wasz związek nie został sformalizowany. W pierwszym przypadku w USC może się zjawić wyłącznie twój mąż - jego ojcostwo nie będzie podlegać żadnym wątpliwościom, musi jednak przedstawić odpis aktu małżeństwa. Jeśli natomiast ojcem dziecka jest mężczyzna, który chce je uznać, musicie udać się do urzędu razem - zgoda matki na uznanie dziecka jest wówczas niezbędna.

Oczywiście do USC możesz wybrać się też osobiście, ma do tego prawo również inna osoba obecna przy porodzie (lekarz, położna, przedstawiciel zakładu opieki zdrowotnej, w którym odbył się poród). Gdyby z jakiegoś powodu żadna z tych osób ani rodzice noworodka nie mogli zjawić się w urzędzie, rejestracji może dokonać pełnomocnik osoby do tego zobowiązanej. Pełnomocnictwo powinno zostać sporządzone na piśmie, a pełnomocnik musi przedstawić je urzędnikowi, podobnie jak dowód osobisty - własny oraz osoby, którą reprezentuje - a także pozostałe, wymagane dokumenty.

Jakie dokumenty trzeba zabrać do USC?

Jeśli rodzice dziecka są małżeństwem, do urzędu może stawić się tylko jedno z nich. Zabierz ze sobą:

  • Dowód osobisty - własny oraz małżonka
  • Odpis aktu małżeństwa

Jeżeli jesteś panną, a ojciec dziecka nie uznaje go, do urzędu powinnaś zabrać:

  • Odpis własnego aktu urodzenia
  • Dowód osobisty

Jeśli jesteś panną, a ojciec uznaje dziecko, do USC musicie stawić się oboje wraz z:

  • Swoimi dowodami osobistymi
  • Odpisem aktu urodzenia matki dziecka

Jeśli jesteś rozwiedziona, zabierz:

  • Dowód osobisty
  • Odpis aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie

Przed upływem 300 dni od rozwodu dziecko zostanie uznane za pochodzące z małżeństwa, czyli jego ojcem formalnie będzie twój były mąż. Po tym czasie jego sytuacja prawna będzie wyglądać tak jak w przypadku dziecka panieńskiego.

Wdowa powinna mieć przy sobie:

  • Dowód osobisty
  • Odpis aktu zgonu męża

W tym przypadku również obowiązuje zasada 300 dni - jeśli dziecko urodzi się przed ich upływem, za jego ojca zostanie uznany zmarły mąż.

Zaświadczenie o urodzeniu dziecka wystawione w szpitalu do urzędu dostarcza pracownik danego szpitala. Gdy jednak dziecko rodzi się w innym miejscu niż szpital, to rodzice muszą przekazać do urzędu zaświadczenie lekarskie o dacie urodzenia dziecka.

Czy ojciec dziecka będzie musiał je uznać?

Ojciec dziecka może je uznać, o ile w chwili jego urodzenia nie jesteście małżeństwem. Uznanie dziecka polega na podpisaniu specjalnego oświadczenia, w którym mężczyzna przyznaje, że jest ojcem noworodka. Oświadczenie jest dobrowolne, a składa się je na ręce kierownika odpowiedniego USC lub - jeśli poród odbył się za granicą, a przynajmniej jedno z rodziców jest obywatelem polskim - polskiego konsula.

Jeśli z kolei dziecko urodziło się w małżeństwie, zakłada się, że jego ojcem jest mąż matki - uznanie nie jest wówczas konieczne.

Czytaj też: Ojcostwo zmienia mężczyzn na lepszych

Czy urzędnik może odmówić wpisania do aktu urodzenia imienia wybranego przez rodziców?

Tak, jeśli uzna, że proponowane przez was imię nie pozwala rozróżnić płci dziecka, jest nieprzyzwoite, ośmieszające albo przedstawione zostało w formie zdrobnienia. Co ważne, dokładne znaczenie określeń "nieprzyzwoite" i "ośmieszające" nie zostało zawarte w ustawie, a zatem urzędnik, odmawiając uznania danego imienia, kieruje się subiektywną opinią, którą musi uzasadnić. Od jego decyzji rodzice mają prawo się odwołać.

Pamiętaj też, że możesz nadać dziecku maksymalnie dwa imiona - większa ich liczba nie zostanie zaakceptowana.

Czytaj też: Nietypowe imię dla dziecka?

Czy już po zarejestrowaniu dziecka można zmienić jego imię?

Tak, ale macie na to tylko 6 miesięcy, licząc od daty sporządzenia aktu urodzenia dziecka. W tym czasie kierownik USC ma obowiązek przyjąć oświadczenie o zmianie imienia bądź imion niemowlęcia.

Czytaj też: Może być John

Jakie nazwisko zostanie nadane dziecku?

Dzieciom urodzonym w małżeństwie nadaje się z zasady nazwisko ojca. Jeśli rodzice nie mają ślubu, a ojciec uzna dziecko, będzie ono również nosić jego nazwisko. Możliwe jest nadanie dziecku nazwiska matki, gdy oboje rodzice wyrażą taką wolę. Dziecko panieńskie, którego ojciec pozostaje nieznany, otrzyma nazwisko po matce.

Czytaj też: 18 rzeczy, które warto wiedzieć wybierając imię dla dziecka

Jakie informacje znajdą się w akcie urodzenia?

W akcie urodzenia zostanie zapisane imię bądź imiona oraz nazwisko dziecka, jego płeć, data i miejsce urodzenia, a także podstawowe dane rodziców (imiona, nazwiska, nazwiska rodowe, miejsca i daty ich urodzenia oraz miejsca zamieszkania obojga w momencie przyjścia na świat dziecka).

Gdzie dziecko zostanie zameldowane?

Po sporządzeniu aktu urodzenia noworodek zostanie zameldowany przez organ gminy - odpowiedni do miejsca stałego zameldowania matki dziecka. Dziecko może również zostać zameldowane w miejscu zameldowania tego z rodziców, u którego faktycznie przebywa.

Czy rejestracja dziecka jest darmowa?

Jedyne koszty, jakie ponoszą rodzice podczas rejestracji noworodka, to opłata za podanie o sporządzenie odpisu aktu urodzenia, wynosi ona 5 zł. Jednak za trzy pierwsze odpisy aktu urodzenia nie trzeba płacić.

Rejestracja noworodka krok po kroku - doradza prawnik:

Czytaj też: Badanie DNA

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
02-10-2014

witam wszystkich moje pytanie tyczy sie zniamy nazwiska dziecka :P jakie dokumenty potrzebowac bd zeby nadac dziecku nazwisko panienskie moje :>???

12-08-2014

witam. jeśli mój chłopak jest za granicą i ja chce zarejestrować dziecko to moze miec jego nazwisko?

04-08-2014

witam. moja córka ma juz dwa tyg i 2 dni.. i nie jest jeszcze zarejestrowana dlatego ze byla w miedzy czasie w szpitalu.. moje pytanie dotyczy tego czy przy rejestracji teraz beda jakies konsekwencje wyciagniete z tego ze nie jest zarejestrowana?? czy moga robic mi jakies problemy aby zarejestrowac moje malenstwo??

20-05-2014

witam maz jest za granica istnieje mozliwosc ze urodze zanim zjedzie do pl czy w takim wypadku moge sama zarejestrowac dziecko tylko z aktem malzenstwa??

30-04-2014

czy mój mąż może się nie zgodzić na nadanie nazwiska w USC gdyż dziecko może być nie jego PROSZE O PILNĄ ODPOWIEDZ

17-04-2014

CZY MOJA MAMA MOZE ZAREJSTROWAC MOJA CÓRKE

03-03-2014

Do szarak. Nie no co ty nic się nie stanie. Ale jeśli Twoje dziecko zachoruje to powodzenia w służbie zdrowia debilu który z tą trzodą chlewną się wychowywał. Czemu niektóre dzieci musza mieć takich debilnych rodziców?

07-01-2014

Witam. Co jesli z ojcem dziecka nie jestesmy malzenstwem a ja po porodzie okolo 3 tyg spedze w szpitalu? czy naprawde nie ma mozliwosci zeby moj narzeczony sam zarejestrowal dziecko?

29-11-2013

Czy tu nikt nie odpowiada na pytania???Też interesuje mnie to jak to potem z tym nr PESEL wygląda.Mam też pytanie czy to faktycznie tak gładko pójdzie jeśli matka dziecka nie mam meldunku a ojciec dziecka jest zameldowany u rodziców????

26-11-2013

witam mam problem.ja i moja kobieta nie mamy meldunku a spodziewamy się dziecka.czy możemy zarejestrować dziecko u.s.c i co z peselem???????

06-10-2013

Witam mam taie pytanie miesiąc temu znajomym urodził sie pierwszxy synek Do tej pory je nie zarejstrowali bo zgubili dowody osobiste Wczoraj opieka odebrała im z policją dziecko on pijany ona też Dziecko jest obecnie w szpitalu Czy ojciec dziecka dodam że nie są małżeństwem może bez matki je zarejestrować

16-06-2013

a co jeżeli męża nie będzie przy porodzie i nie moge przedstawić jego dowodu tożsamości? Będzie w tym czasie za granicą.

22-04-2013

No tak, ale bez przesady. Niby obowiązek, ale nic się nie stanie, jak się kilka dni ktoś spóźni. Noworodek i tak jest rejestrowany w szpitalu, a formalności spełniane przez rodziców to właśnie formalności ;)

19-04-2013

Jakie są konsekwencje jeśli dziecko nie będzie zarejestrowane? Chodzi mi, czy będą jakieś kary finansowe. To rejestrowanie obywateli przypomina mi dzisiejsze rejestrowanie bydła i trzody chlewnej.

19-04-2013

Jakie są konsekwencje jeśli dziecko nie będzie zarejestrowane? Chodzi mi, czy będą jakieś kary finansowe. To rejestrowanie obywateli przypomina mi dzisiejsze rejestrowanie bydła i trzody chlewnej.

08-04-2013

Jeśli dziecko urodzi się w tych 300 dniach po rozwodzie nawet jeśli urodzi się w małżeństwie a ojciec jest inny z AUTOMATU ojcem zostaje twój mąż. Wtedy trzeba wystąpić do Sądu o uznanie ojcostwa. Niestety kosztuje taki proces.

13-02-2013

ojciec dziecka jest alkoholikiem a ja nie chcę żeby był uznany za ojca co robić utajnić czy podać .Czy grożą mi jakieś konsekwencje prawne

15-11-2012

a jeśli jestem przed rozwodem,a dziecko nie jest męża,jak je mogę zarejestrowac?

22-04-2012

mam pytanie, czy mogę dac Nazwisko moje dziecku, ojciec dziecka chce uznac za swoje dziecko, lecz razem nie jesteśmy, bo w czasie mojej ciąży znalazł sobie inna dziewczyne, i mnie zostawił i nie interesuje sie wogule mna. a poród na 26kwietnia jest tuz tuz...

24-09-2011

a jezeli sie rozwiodlam pare miesiecy przed porodem a ojcem dziecka nie jest moj byly maz - moge wskazac innego ojca dziecka (ojciec oczywiscie chce uznac dziecko)


PRAWO I PIENIĄDZE
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.