Niegrzeczny jak wcześniak
Dzieci, które urodziły się 4-8 tygodni przed terminem, mogą borykać się z problemami emocjonalnymi dwa razy częściej niż ich rówieśnicy urodzeni o czasie - podali naukowcy z University of Groningen (Holandia) na łamach w czasopisma "Archives of Disease in Childhood". Sugerują oni również, że odpowiednie wsparcie specjalistów (m.in. psychologa) w pierwszych miesiącach i latach życia tych dzieci pomagają im pokonać trudności.
Szczególną uwagę trzeba poświecić chłopcom, u których zaburzenia w zachowaniu często objawiają się agresją. Natomiast problemy emocjonalne u dziewczynek wiążą się najczęściej ze stanami lękowymi.
Jak uczeni doszli do tych wniosków? Badaniem objęli 995 wcześniaków i 577 dzieci urodzonych o czasie, z tym że eksperyment przeprowadzili dopiero, gdy maluchy skończyły 4 lata. Rodzice przedszkolaków wypełniali specjalne kwestionariusze - odpowiadali na pytania, czy ich dziecko miało lęki lub problemy ze snem, czy cierpiało na depresję albo zachowywało się agresywnie. Zaznaczali na nich również, czy dziecko było wcześniakiem i kiedy przyszło na świat.
Interpretując wyniki badań, uczeni wysnuli przypuszczenie, że wcześniaki mogą mieć w rozwijającym się mózgu małe uszkodzenia powstałe w wyniku przedwczesnego oddzielenia od łożyska.
Sprawdź, od jakiego wieku ratuje się wcześniaki.
















Komentarze