Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,4/5 Głosów: 7
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Guzki tarczycy

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2012-08-09
, autor:
Każdy wyczuwalny guzek większy niż 1 centymetr trzeba zbadać.

Każdy wyczuwalny guzek większy niż 1 centymetr trzeba zbadać.

Lekarz wykrył u ciebie guzki tarczycy? Spokojnie! To wcale nie oznacza, że masz raka. Guzki zdarzają się blisko u połowy badanych osób, z których większość ma zdrową tarczycę.

Guzek to pojęcie, które oznacza zmianę wyczuwalną podczas badania tarczycy lub zmianę echostruktury w badaniu USG. Nie należy tego pojęcia kojarzyć od razu z jakąś jedną chorobą. Guzek może okazać się różnymi zmianami, np. zwyrodnieniem, włóknieniem, rakiem, rozrośniętą tkanką tarczycy, która produkuje normalną albo nadmierną ilość hormonów. Nie wszystkie guzki wymagają leczenia. Większość wystarczy jedynie kontrolować. Zaledwie w kilku procentach okazują się nowotworem.                               

Bezcenny jod

Przyczyn guzków tarczycy może być wiele, np. predyspozycje genetyczne, defekty enzymatyczne, wpływ substancji, które sprzyjają tworzeniu wola tarczycy. Największe znacznie ma jednak niedobór jodu, pierwiastka niezbędnego do produkcji hormonów tarczycy. Gdy go brakuje, zmniejsza się stężenie hormonów, na co przysadka "odpowiada" zwiększeniem pobudzającego produkcję hormonów TSH. W odpowiedzi tarczyca próbuje wyprodukować więcej hormonów, ale nie jest to możliwe. Dlatego rośnie ilość komórek pęcherzykowych tarczycy. W efekcie tkanka tarczycy się powiększa i powstaje guzek lub guzki. Najczęściej można je spotkać u osób mieszkających na terenach ubogich w jod, które nie dostarczają tego pierwiastka także w diecie. Najmniej przypadków wola jest w osób mieszkających w paśmie nadmorskim, bo te tereny obfitują w jod.                                      

To tylko incydent

Zdarza się także, że lekarz wykrywa pojedynczy guzek zupełnie przypadkowo, przy okazji innych badań. Badanie USG tarczycy umożliwia ocenę jego wielkości i budowy. Nie wystarcza jednak, aby odpowiedzieć bezspornie na pytanie, czy zmiana jest łagodna czy złośliwa.                                     

Jeden lub...

Przypadkowe, pojedyncze guzki są wykrywane dość często, bo aż u blisko połowy zdrowych osób. Jeśli nie ma żadnych oznak sugerujących chorobę tarczycy, stężenie hormonów i TSH jest prawidłowe, a guzek ma średnicę mniejszą niż 1 centymetr w najszerszym miejscu, nie ma powodu do obaw. Nie trzeba także wykonywać żadnych dodatkowych badań. Wystarczy jedynie taki guzek obserwować, pamiętając o wykonaniu co 12 miesięcy kontrolnego badania USG. Jeśli jednak są jakieś przesłanki, choć cień ryzyka, że zmiana może mieć nowotworowy charakter, np. coś niepokoi lekarza wykonującego USG lub w rodzinie zdarzały się nowotwory tarczycy, warto wykonać BAC, czyli biopsję aspiracyjną cienkoigłową.

Każdy wyczuwalny guzek większy od 1 centymetra trzeba zbadać, wykonując BAC. Dzięki temu możliwa jest ocena, czym dokładnie jest guzek i jednocześnie wykluczenie nowotworu. Pojedynczy guzek autonomiczny może także wytwarzać nadmiar hormonów, powodując tym nadczynność tarczycy.                                    

... więcej

Gdy guzków jest dużo, mamy do czynienia z wolem guzkowym. Jeśli tarczyca wytwarza prawidłową ilość hormonów, jest to wole guzkowe nietoksyczne. Natomiast w przypadku nadmiaru hormonów, czyli nadczynności, mówimy o wolu guzkowym toksycznym. Jego przyczyną jest zwykle niedobór jodu. Nadczynność tarczycy rozwija się powoli i skrycie, wręcz niezauważalnie, najczęściej u kobiet w wieku 40-50 lat.                                          

Leczenie

Pojedynczy guzek Guzków, których wielkość nie przekracza 1 centymetra i które nie zaburzają pracy tarczycy, nie trzeba leczyć, a jedynie obserwować. Metodą leczenia pojedynczego autonomicznego guzka (czyli wytwarzającego hormony) jest podawanie jodu promieniotwórczego. W guzki, które mają mniej niż 3 centymetry średnicy wstrzykuje się także alkohol (etanol). Jeśli guzek nie wytwarza nadmiaru hormonów, lekarz może podjąć decyzję o obserwowaniu go, wykonywaniu badań kontrolnych TSH i ocenie wzrostu guzka co 6-12 miesięcy.

Wiele guzków obojętnych W leczeniu wola guzkowego nietoksycznego, po wykonaniu USG, scyntygrafii, a także w razie potrzeby biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC), stosuje się (oprócz obserwacji) dwie możliwe metody: leczenie tyroksyną (skuteczne w co czwartym przypadku) oraz operację. Operacja bywa konieczna, gdy wole jest zamostkowe lub duże i uciska drogi oddechowe, a także gdy nie udaje się w pełni wykluczyć raka tarczycy.

Wole guzkowe toksyczne Leki przeciwtarczycowe pozwalają opanować objawy nadczynności tarczycy w wolu guzkowym toksycznym. Jednak odstawienie leku powoduje nawrót nadczynności tarczycy i przykrych dolegliwości. Dlatego najczęściej potrzebne jest leczenie operacyjne. Polega na wycięciu niemal całej tarczycy. Możliwe jest także leczenie radiojodem. Wybór metody uzależniony jest nie tylko od lekarza, ale również pacjenta. Decyzja powinna więc zostać podjęta wspólnie, po rozważeniu wszystkich za i przeciw. Jednak małe wole, bez podejrzenia zmiany złośliwej, leczone jest raczej radioaktywnym jodem. Natomiast guzek, który ma cechy sugerujące zmianę złośliwą lub wole jest duże, lepiej zoperować.                                

Groźne zmiany

Może się także okazać, że guzek lub guzki są niestety zmianą nowotworową. Średnio co dwudziesty guzek tarczycy to rak. Zwykle nie zaburza pracy gruczołu, nie prowadzi do nadczynności ani niedoczynności tarczycy. Z tego powodu jest długo niewykrywany. Ryzyko rozwoju nowotworu rośnie po przebytym napromienianiu głowy i szyi, zwłaszcza w dzieciństwie. Niezbędna jest biopsja (BAC) guzka, która określi, czy podejrzana zmiana jest rzeczywiście złośliwa. Jedynym sposobem leczenia jest operacyjne usunięcie całej tarczycy wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi szyi. Nieco łagodniejsza i mniej rozległa może być jedynie operacja raka brodawkowatego, pod warunkiem, że jego wielkość nie przekracza 1 centymetra. Operacja jednak to nie wszytko. Kolejnym etapem leczenia jest podawanie radiojodu, w niektórych przypadkach napromienianie. Chemioterapię stosuje się wyjątkowo, w jednym z typów raka, anaplastycznym. Poza tym, aby organizm mógł normalnie funkcjonować, pacjent musi oczywiście do końca życiu przyjmować hormony tarczycy. 

Animacja, która pokazuje działanie tarczycy .

Posłuchaj, co endokrynolog mówi o chorobach tarczycy.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
27-03-2014

Guzki tarczycy mam na całej tarczycy i skierowanie na operację . Tylko jest problem jak żyć bez tarczycy i czy idzie?????

15-12-2013

W tym "artykule" aż roi się od drastycznych błędów! Kto go pisał i na jakiej podstawie?!

24-03-2013

Wszystko fajnie, tylko jeśli guzki są przez Hashimoto to jod tylko pogorszy sprawę...A o tym artykuł nie mówi.

22-01-2013

Zainwestuj 5 zł i odrobinę wolnego czasu!!! Masz do zgarnięcia 15000 zł!!!Nie wierzysz? To oczywiste, kto da 15000 zł za nic? A jednak. Po pierwsze nie za nic, bo wkład wynosi 5 zł po drugie potrzebujesz troszkę pracy dosłownie 20 - 30 minut jednorazowo (np. dzis albo jutro!). Zarobisz jak każdy, kto bierze w tym udział ok. 15000 zł w okragły miesiac! (ja dokładnie zarobiłem 25435 zł w miesiac bo poswięciłem 3 godzinki a nie 30 minut! Opłacało się.). Ten sposób wymyslił Roberto T. Kiyosaki - najbogatszy inwestor na swiecie, który w dodatku nie ma pracy... i tak się rozeszło aż trafiło do mnie i do Ciebie! Opowiem jakie to łatwe i proste, ale jesli nie masz teraz 5 minut żeby spokojnie o tym przeczytać zapisz ta stronę i wróć kiedy będziesz mieć czas : ) Tak więc pomysl czy warto się troszkę zaangażować zanim pochopnie *wyrzucisz* tyle forsy (co miesiac 15000 zł lub więcej). To zależy od Ciebie. Gdy opowiedziałem o tym kolegom, wysmiali mnie... A jednak wziałem w tym planie udział. Moi znajomi wyciagnęli się jak zobaczyli moje konto, a mówiłem od razu wejdzcie w to, wiadomo nawet znajomi czasami sa nieufni. Hehe, teraz się z tego smieja. Jak sobie przypomnę ich miny, jak opowiadali o tym gdy zajrzeli na konta. Zreszta mi też gęba opadła jak zobaczyłem konto! A moje konto wciaż rosło i dalej rosnie. Jak tak dalej pójdzie zostanę milionerem z jednego internetowego biznesu - czy jest to możliwe?! Nawet teraz jak to pisze, dziwi mnie ile osób musi ciężko pracować by utrzymać dom, swoje dzieci lub po prostu zbiera na kino lub komputer. Dziękuję teraz temu, kto wysłał mi ta wiadomosć i przedstawił mi ten pomysł, dziękuję że nakłonił mnie do tego, aby zrobić jeden mały skok w bok od szarego życia i zainwestować pieniadze po to by włożone - pracowały dla mnie - a nie ja na te pieniadze. Nigdy nie zarobiłem mniej niż 14 000 zł z każdej okazji. Teraz udowodnię Ci, iż jest to LEGALNY BIZNES! Nie potrzebujesz niczego sprzedawać! Nie potrzebujesz rozmawiać o tym z przyjaciółmi, rodzina lub z nikim innym (chyba, że chcesz). W dodatku, jesli jestes niesmiały(a) to problem masz z głowy - bo nie musisz mieć bezposredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Ktokolwiek, kto trzyma rękę na pulsie może osiagnać sukces i wzbogacić się o kilkadziesiat tysięcy złotych. Jesli wierzysz, że każdy ma swoje pięć minut to po prostu zrób krok po kroku tak jak jest to napisane poniżej! To Twoja szansa na zmianę Twojej przyszłosci! To jest NAJTAŃSZA, NAJSZYBSZA I NAJPROSTSZA droga do zarobienia prawdziwych pieniędzy przez Internet w tak KRÓTKIM czasie. OK. to zaczynamy, bo się rozgadałem. Ten program działa i nieważne z jakiego kraju jestes albo w jakim przebywasz. NIE ważne ile masz lat. I na dodatek NIE będziesz potrzebować specjalnej wiedzy lub talentu. NIE będziesz przegladał stron internetowych, NIE będziesz nigdzie dzwonić, klikać w bannery, lub SPAMować, NIE będziesz także płacić za reklamy itp. Wszystko czego potrzebujesz to: - Konto w banku (najlepiej z możliwoscia obsługi przez Internet, ale nie koniecznie), - Około 20-30 minut Twojego czasu jednorazowo! Jeżeli masz chociaż 13 lat, to możesz założyć swoje własne konto w banku. Nie wierzysz? Proponuję Ci mBank. Wejdz na www.mbank.pl i znajdz ofertę izzyKonto. Zobaczysz, że majac zaledwie 13lat możesz mieć już własne prawdziwe konto w banku. KROK 1 Niezaprzeczalne prawo natury jest takie, żeby zarobić musisz cos od siebie dać! Więc pierwsze co musisz zrobić to zainwestować TYLKO 5 ZŁ. Jak mówi Robert T. Kiyosaki- *jesli nic nie zainwestujesz - nic większego nie zyskasz!*. Im szybciej zainwestujesz tym szybciej zaczniesz zarabiać z powiększajaca się rzesza ludzi! Tak więc, przelej 5 zł na PIERWSZE znajdujące się poniżej konto bankowe z notka mówiaca (tytułem): *Proszę, dodaj mnie do swojej listy mailowej.* CHCĘ, ŻEBYS WIEDZIAŁ (A), ŻE JEST TO PO TO, ABY UTRZYMAĆ TEN PROGRAM LEGALNYM! To naprawdę proste! Gdy przelejesz 5zł na pierwsze konto z poniższej listy, to możesz już się szeroooko usmiechnać . Nie wiem czy wiesz, ale już czerpiesz z tego programu wielkie korzysci. Nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Oto obecna lista: 1 Nr konta: 91 1320 1537 1031 3921 3000 0001 2 Nr konta: 79 1940 1076 5588 9070 0000 0000 3 Nr konta: 60 1140 2004 0000 3102 5592 7041 4 Nr konta: 18 1140 2004 0000 3002 5681 6851 5 Nr konta: 34 1160 2202 0000 0002 0177 9689 PAMIĘTAJ! Wpłać 5 zł na konto nr.1 i jako nazwę odbiorcy wpisz *xxx* ze względu na ochronę danych, a jeżeli dobrze przepiszesz numer konta to pieniadze i tak dojda! KROK 2 Gdy już przelałes 5 zł na konto znajdujace się na 1. miejscu listy (wraz z Ta dodatkowa notka - TO BARDZO WAŻNE!), następna rzecza, która musisz zrobić to zrobić kopię tej strony (tekstu na niej zawartego),pózniej konto nr.1 skasuj, a na dole (na 5. miejscu) dopisz swoje konto przesuwajac konta nr 2 , 3 , 4 , 5 do przodu. NIE WPISUJ SWOJEGO NUMERU KONTA NA 1. POZYCJĘ, PONIEWAŻ SAM NA TYM STRACISZ (CZYTAJ DALEJ). NIE BADZ ZACHŁANNY! Robisz to wszystko po to by wysłać ten cały tekst ponownie (korzystajac z Twojej ksiażki mailowej albo reklamować na swojej stronie WWW- tak jak ja zrobiłem) do np. 40 osób (zapamiętaj, że 40 osób to dobra liczba do wzbogacenia się, ale możesz zareklamować to w darmowy sposób w Internecie przez co więcej ludzi to zobaczy i możesz więcej zarobić! POTRZEBUJESZ DOWODÓW? Tutaj sa przykładowe 4 osoby, oczywiscie NIE sa to wszystkie, które brały udział w tym programie i które zainwestowały nic innego jak 5 zł i 30 minut swojego czasu. *Jaki wspaniały plan! Zrobiłem wszystko co mi poradziliscie z jakies 3 tygodnie temu i co prawda nie udało mi się uzbierać 15 000 o których mówiliscie, ale te 9 135zl tez mnie powaliły, a jest jeszcze tydzień! * Tomasz Watorek , Warszawa *Czesć. Tu Justyna! No cóż, co mogę powiedzieć? DZIĘKUJĘ BARDZO BARDZOOO MOCNO wysłałam 40 maili tak jak mówiliscie i w sumie zapomniałam o ocalej tej sprawie bo tak naprawdę nie wierzyłam w to, a te 5 złotych to jeszcze nikogo nie uratowało. Ale jak zobaczyłam moje konto po kilku tygodniach to się załamałam! W tym dobrym znaczeniu! Było tam prawie 15 000 złotych! I jak ja to teraz wydam tak szybko? Przecież za kolejnych 30 dni będę mieć tego więcej! Dziękuje jeszcze raz!* Justyna Tojan, Strzelce Opolskie *Byłem zaskoczony kiedy zobaczyłem moje konto! Przez 3 tygodnie na moim koncie znalazło się 9 440zl. Na poczatku myslałem, że to jakis bład wkradł im się do kompów. Ale potem wypłaciłem pieniadze i kupiłem sobie super kompa! Nareszcie! Dzięki, dzięki, dzięki!* Ryszard Bodler, Gdańsk Mam 14 lat i wziałem udział w tym planie (dla scisłosci mam konto w banku od 13 lat), powysyłałem maile, zrobiłem stronę i ogólnie zapomniałem o tym. Po miesiacu sprawdzałem w Internecie stan mojego konta i normalnie spadłem z krzesła. Na moim koncie było ok. 15000 zł (byłem wtedy tak podniecony, że zapomniałem dokładnie ile było wtedy kasy na koncie). Bardzo, bardzo dziękuje!* Marcin Kosztyń, Białystok Kilka miesięcy temu, każdy z tych ludzi robił dokładnie to samo co Ty teraz w tej chwili, czytał to i się zastanawiał. Troche matematyki: Kiedy wyslesz swoje maile (lub rozpowszechnisz ta stronę w inny sposób, będziesz na 5 miejscu listy. To najlepsza pozycja po to by zarobić poważne pieniadze! Żaden inny program nie daje tak wysokich i realnych pieniędzy z różnych powodów, które wytłumaczę poniżej. Jak długo będziesz wysyłać ta wiadomosć do ludzi, którzy będa zainteresowani programem, możesz spodziewać się, że srednio odpowie na nie 25% ludzi. Ale badzmy bardziej pesymistyczni i dajmy na to, że tylko 12,5%, dla utrudnienia. Gdy wyslesz 40 maili do różnych osób, możesz spodziewać się ze 5 z nich zrobi dokładnie to co Ty (12,5% z 40= 5). Ale tym razem twój numer konta przesunie się na 4 pozycje. Wtenczas już będzie o tym programie wiedziało 200 osób (5 x 40). Z tych 200 ludzi, udzieli się 25 (12.5% z 200=25), więc dalsze 1 000 maili (25 x 40), podniosa Twój numer konta na 3 pozycje. Z tych 1 000 ludzi, możesz spodziewać się, ze udzieli się 125 osób (12.5% z 1000=125), więc dalsze 5000 maili (125 x 40) podniesie Twoje konto na 2 pozycje w liscie. A z tych 5 000 ludzi, możesz spodziewać się 625 osób, które się udziela (12.5% z 5000=625), więc kolejne 25 000 osób (625x40) podniesie TWÓJ NUMER KONTA NA 1 POZYCJĘ! I teraz, z 25 000 ludzi, możesz spodziewać się, ze 3125 z nich odpowie (12.5% z 25 000=3 125). A w tym czasie to Ty będziesz na 1 miejscu! Więc dostaniesz: 15 625 złotych! (3125 x 5zł). Więc, jak Twój numer znajdzie się na 1 pozycji przez kolejne kilka dni, to będzie Twój czas na to by zbierać pieniadze! Przez serie 30 dni, te pieniadze będa wysłane przez kilka tysięcy ludzi tak jak Ty to zrobiłes! Powodzenia, PROSZĘ, nawet jesli się nie zdecydowałes(as) jeszcze, nie wyrzucaj adresu tej strony. DOBRZE CI RADZĘ! Mało, kto wierzy ze można tyle zarobić, ludzie sa bardzo sceptycznie nastawieni do takich spraw, ale to jest naprawdę realne, a te 5 zł *zaryzykować* to nie dużo. Dlaczego w cudzysłowie? Bo jeżeli zrobisz to co było napisane wyżej, nie ma żadnego ryzyka! Tylko zyski! Zachęcam Cię jeszcze raz do wzięcia udziału w tym wspaniałym planie! Na pewno nie pożałujesz!


MAMA
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.