Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 5/5 Głosów: 1
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Tapetowanie? Ależ to proste…

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2015-02-23
, autor:
Tapetowanie jest jedną z najłatwiejszych prac - wystarczy trochę teorii i praktyki

Tapetowanie jest jedną z najłatwiejszych prac - wystarczy trochę teorii i praktyki

Tapetowanie jest jedną z łatwiejszych prac wykończeniowych, dlatego można je wykonać samodzielnie. Najważniejsze, by nie bać się przystąpić do pracy - jeśli coś się nie uda, zawsze pozostaje drugie podejście!

 

Niezbędne narzędzia

Przed rozpoczęciem prac musimy zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych narzędzi. Wiadro i gąbka przydadzą się do umycia ścian przed tapetowaniem. Jeśli podłoże jest nierówne, będzie potrzebna również szpachelka do wyrównania ubytków.

W wiadrze rozrobimy klej, który nałożymy na tapetę za pomocą pędzla ławkowca. Nóż do tapet z wymiennym ostrzem - przyda się zwłaszcza do wycinania otworów, np. na gniazdka elektryczne i włączniki. Do cięcia czasem używa się również nożyczek - warto kupić takie, które przetną również mokrą tapetę. Gumowy wałek lub szczotka przydadzą się do dociskania przyklejonej tapety. Stalowa szyna ułatwia odcinanie nadmiaru tapety, np. przy listwie przypodłogowej. Jeśli tapetujemy wysokie pomieszczenie, niezbędna będzie również drabina.


Przygotowanie ścian

Przed rozpoczęciem tapetowania ściany muszą być czyste, suche i bez ubytków. Sposób przygotowania podłoża zależy od jego rodzaju:

  • ściany tynkowane pokrywa się preparatem gruntującym
  • ściany z płyt gipsowo-kartonowych szpachluje się i szlifuje
  • ściany pomalowane myje się specjalnym płynem lub szarym mydłem
  • ściany pomalowane farbą olejną przeciera się papierem ściernym, aby poprawić przyczepność kleju
  • stare tapety usuwa się, wcześniej zwilżając je specjalnym płynem do odklejania tapet
  • ściany wilgotne pokrywa się warstwą zaprawy wodoszczelnej

Wszystkie ubytki i dziury należy uzupełnić zaprawą i wyrównać. Trzeba również usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe a także włączniki i gniazdka elektryczne.

 

 

Przygotowanie tapety

Zanim zaczniemy pracę musimy obliczyć niezbędną liczbę rolek tapety. Należy przewidzieć pewien zapas, aby, gdy będzie to potrzebne, uzupełnić uszkodzenia. Pasy tapety nazywa się brytami. Bryty najwygodniej przycinać na specjalnym stole do tapetowania. Jest to jednak profesjonalny sprzęt, więc jeśli jesteśmy amatorami, nie opłaca się go kupować. Musimy przygotować inne miejsce do przycinania i smarowania klejem tapet. Przygotowując pierwszy bryt, należy zmierzyć wysokość ściany i odmierzyć ten wymiar na pasie tapety, dodając ok. 5- 8 cm. Pierwszy przycięty pas możemy potraktować jako wzornik, pomocny w docinaniu kolejnych brytów - przyspieszy to prace.

 

 

Tapetowanie

Tapetowanie najlepiej rozpocząć od krawędzi drzwi, okna lub od narożnika pomieszczenia. Pracę rozpoczynamy od przygotowania kleju zgodnie z instrukcją na opakowaniu i ułożeniu przyciętej tapety wzorem do dołu. Pędzlem ławkowcem rozprowadzamy klej. Nie należy smarować jednocześnie zbyt wielu kawałków tapety. W przypadku tapet na podkładzie fizelinowym, specjalnym klejem smaruje się tylko ścianę. Pas tapety należy złożyć na trzy części posmarowaną stroną do środka, aby klej nie wysychał i pozostawić do nasiąknięcia, przestrzegając czasu podanego na etykiecie kleju. Warto narysować na ścianie pionową linię (pomoże w tym prosty przyrząd - pion) do której dopasujemy krawędź tapety. Następnie należy przyłożyć tapetę do górnej części ściany, rozłożyć pierwszą część brytu, drugą pozostawiając złożoną. Brzeg brytu tapety powinien pokrywać się z wyznaczoną wcześniej linią pionową. Trzeba pamiętać o pozostawieniu 2-3 centymetrowego paska wolnej ściany pod sufitem. Docisnąć dłońmi tapetę do ściany, aby usunąć pęcherzyki powietrza, wygładzić bryt, szczotką, gumowym wałkiem lub suchą szmatką, od środka w stronę brzegów. Następnie rozłożyć drugą połowę brytu, przytrzymując jego górną część, żeby nie ześliznęła się. Docisnąć dolną część do ściany. Nadmiar tapety należy odciąć ostrym nożykiem. Aby uzyskać idealnie równe brzegi trzeba to zrobić zanim wyschnie klej.

Portal nie bierze odpowiedzialności za bezpieczeństwo osób, które będą stosować w praktyce podane instrukcje. Każdy powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo we własnym zakresie.

Czytaj też: Jak znaleźć miejsce dla dziecka

 

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
16-03-2013

jak sufit jest krzywy nie ma kata lepij troche wywinac tapete przykleic caly bryt na sciane a nastepnie nuciac nadmiar na gorze

18-07-2012

A dlaczego "Trzeba pamiętać o pozostawieniu 2-3 centymetrowego paska wolnej ściany pod sufitem." ?

18-04-2012

ewa ty faktycznie reklamujesz swoj sklep

18-04-2012

ewa ty faktycznie reklamujesz swoj sklep

17-10-2010

Zapraszam na swój niedawno powstały blog o tapetowaniu. http://tapetowanie-jest-proste.pl

18-09-2010

A eva jak zwykle wszedzie reklamuje swoj sklep... Ile mozna trafiac na taki sam komentarz na wszystkich portalach. Chyba to zglosze jako spam.

22-05-2010

są tapety, do których nie trzeba używać kleju, tzw. easy-walls, przetestowałam, rewelacja, kupić można na www.shasha.pl


MAMA
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.