Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,6/5 Głosów: 9
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

ABC niemowlęcych kupek

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2014-10-30
, autor:
Wygląd kupki niemowlaka może się zmieniać.

Wygląd kupki niemowlaka może się zmieniać.

Jak wyglądają kupki niemowląt karmionych piersią, a jak tych karmionych mlekiem modyfikowanym? Co się zmieni, gdy do diety włączysz pokarmy stałe? Przeczytaj, kiedy wypróżnianie niemowlęcia powinno cię zaniepokoić i co wtedy robić!

Po wyglądzie, kolorze i konsystencji kupki niemowlęcia można stwierdzić, czy jest karmione prawidłowo albo czy coś z diety mamy mu nie zaszkodziło.

Dzieci karmione piersią

Wyłączne karmienie piersią powodują, że kupki niemowlęcia mają konsystencję rzadkiej papki ciasta naleśnikowego lub musztardy, o zapachu serwatki i w kolorze żółtym lub jego odcieniach - brązowym, pomarańczowym, seledynowym. Mogą zawierać kłaczki ściętego mleka. Gdy kupka ma kontakt z powietrzem, zmienia kolor na zielony. Niemowlęta karmione mlekiem oddają stolec kilka razy na dobę.

Czytaj też: Jadłospis niemowląt karmionych piersią

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym

Stolec maluchów karmionych sztuczną mieszanką wygląda nieco inaczej - kupka jest lepiej uformowana, o kolorze jasnożółtym lub jasnobrązowym. Jeśli mleko modyfikowane okaże się nietrafionym wyborem, pierwszym sygnałem mogą być właśnie stolce. (Pamiętaj jednak, by nie przestawiać dziecka z jednego mleka na drugie bez fachowej porady u pediatry!). Częstotliwość wypróżnień jest mniejsza niż u dziecka karmionego mlekiem kobiecym - od jednego do czterech na dobę. Po mieszance, która jest produkowana na bazie mleka krowiego, zostaje więcej niestrawionych resztek, dlatego niemowlęta karmione butelką miewają wypróżnienia rzadziej i ich stolce są większe. Jednocześnie niemowlaki karmione mlekiem modyfikowanym mają większe skłonności do zaparć.

Czytaj też: Czym się różni biegunka od luźnego stolca u dziecka?

Niepokojące objawy

  • zielone stolce albo stolce z domieszką zieleni. Zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, ale jeśli są niewielkie i pojawiają się przez dłuższy czas, mogą być wynikiem niedożywienia dziecka.
  • stolce wodniste i cuchnące, połączone z brakiem apetytu i wymiotami. U niemowlęcia biegunka pojawia się nagle i jest groźna dla życia z powodu szybkiej utraty płynów ustrojowych, czyli odwodnienia. Konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska, do pediatry warto zabrać zabrudzoną pieluszkę zapakowaną w woreczek foliowy.
  • zaparcia. Jeśli w ciągu kilku dni maluszek nie robi żadnej kupki, nie ma powodu do zmartwień. Kiedy jednak dziecko ma twardy brzuszek, męczą go gazy i marudzi, może to świadczyć o zaparciu. Stolec jest wtedy twardy, zbity. Niemowlę karmione mieszanką należy wtedy więcej poić, gdyż najczęstszą przyczyną zaparć jest niedobór płynów w organizmie dziecka. Niekiedy lekarze zalecają wcześniejsze wprowadzenie do diety soków owocowych oraz okłady z ciepłej pieluszki na obolały brzuszek. Pomocne jest też noszenie w chuście wiązanej w pozycji brzuszek do brzucha dorosłego (wiązanie typu "kieszonka" lub "2x") - podczas noszenia brzuszek dziecka jest delikatnie uciskany, masowany przez ciało mamy lub taty, co poprawia perystaltykę jelit. Można także masować delikatnie brzuszek niemowlęcia podczas zmiany pieluchy. Nie wolno natomiast podawać niemowlęciu żadnych preparatów przeczyszczających na własną rękę. Jelitom trzeba po prostu dać czas na samowolne wypróżnienie.
  • alergia. Ciemnozielone, spienione kupki, krew w postaci żyłek i śluz mogą być oznaką alergii lub nietolerancji pokarmowej. Obejrzyj także całe ciało dziecka - jeżeli zauważysz na nim wysypkę, to alergia jest bardzo prawdopodobna. Umów się na wizytę u pediatry, który najpewniej skieruje dziecko do alergologa.
  • czarna kupka. Kiedy maluch przyjmuje preparaty żelaza z powodu anemii, jego stolce mogą być bardzo ciemne, prawie czarne i bardziej niż zwykle zbite.

Czytaj też: Zielone kupki niemowlęcia

Co robić, gdy niemowlę ma biegunkę? Radzi ekspert:

 

 

 Czytaj też: Biegunka rotawirusowa

Rozszerzanie diety niemowlęcia a kupka

Z chwilą, gdy menu niemowlęcia wzbogaca się o nowe produkty, jego stolce zmieniają kolor, zapach i konsystencję. Przewód pokarmowy dziecka musi przywyknąć do nowego rodzaju pożywienia. Do trawienia włączają się enzymy odpowiadające za stałe pokarmy, a wynikiem ich działania jest nowy rodzaj kupki. Jeżeli stolec ma postać kulek, kozich bobków lub plasteliny, oznacza to, że organizm dziecka jest jeszcze nieprzygotowany na dany produkt i z jego podaniem warto zaczekać kilka tygodni.

Tabela rozszerzania diety niemowlaka.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
28-07-2015

Magda moj maluszek tez tak miał że prawie tydzień nie robił kupy gazy regularne bez wysiłku brzuszek miękki

17-03-2015

Witam, mam pytanie mój syn właśnie zaczął 3 tydzień i od tygodnia nie zrobił kupki. Jest karmiony wyłącznie piersią. Brzuszek ma miękki i puszcza regularnie gazy ale brak kupy mnie niepokoi bo jak przyjechaliśmy ze szpitala to kupki się pojawiały a teraz brak. Pomóżcie .

31-12-2014

G...wniany artykuł, a taki mądry i przydatny :) pzdrawiam!

31-01-2013

jak moj maluch ma wodniste stolce, to daje mu do picia przez kilka dni probiotyki, dzieki temu kupki zawsze wracaja do "formy", wyprobowany mam lactoral, jest latwy do podania, a jego smak zacheca dziecko do przyjecia leku

31-01-2013

jak moj maluch ma wodniste stolce, to daje mu do picia przez kilka dni probiotyki, dzieki temu kupki zawsze wracaja do "formy", wyprobowany mam lactoral, jest latwy do podania, a jego smak zacheca dziecko do przyjecia leku


MAŁE DZIECKO
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.