Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 5/5 Głosów: 1
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Skoki rozwojowe w 1. roku życia dziecka

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2013-09-11
, autor:

Co to jest skok rozwojowy u niemowlaka? Przeczytaj, czym charakteryzują się skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka.

 

 

Pierwszy rok życia dziecka odznacza się niezwykle szybkim rozwojem psychicznym, fizycznym i emocjonalnym. Z bezbronnego, nieporadnego noworodka maluch przeobraża się w chodzącego, małego człowieka. Jednak żeby osiągnąć ten etap, niemowlę przechodzi w ciągu dwunastu miesięcy życia siedem trudnych okresów zwanych skokami rozwojowymi.

Zobacz 12 filmów, które dokładnie pokazują rozwój niemowlaka.

Co to jest skok rozwojowy?

Skok rozwojowy to specyficzny czas, kiedy w układzie nerwowym dzieci zachodzą duże zmiany. Mały człowiek robi krok naprzód na drodze do osiągnięcia większej dojrzałości, następnego etapu w rozwoju. Jednak zanim nastąpi skok do przodu, ma miejsce regres - dziecko nagle jakby zapomina, czego się do tej pory nauczyło.

Ile jest skoków rozwojowych i czym się charakteryzują?

Specjaliści wyróżniają siedem okresów poważnych zmian zachodzących w ciągu pierwszego roku życia dziecka.

Okres wrażeń. Następuje, kiedy noworodek staje się niemowlęciem, czyli kiedy osiąga pięć tygodni. Maluszek staje się jakby bardziej uważny, zaczyna się pomału interesować światem zewnętrznym, sprawia wrażenie "obudzonego ze snu". Niemowlę może czuć przerażenie, niekiedy boi się tych wszystkich bodźców, tego, co widzi, czuje, słyszy, i dlatego nie rozumiejąc tego, reaguje płaczem i krzykiem.

Dowiedz się więcej na temat integracji sensorycznej.

Okres wzorów i różnic. Między 7. a 9. tygodniem niemowlę zaczyna dostrzegać różnice między dźwiękami, smakami. Dużą rolę odgrywają dłonie dziecka - rozumie, że należą do niego i może się nimi bawić, chwytać zabawkę i ssać palce.

Okres niuansów. Gdy dziecko ma 11-12 tygodni zauważa subtelne szczegóły w barwie i tonie głosu swojego i otaczających je ludzi. Wyciąga rączki, kiedy chce coś chwycić. Potrafi także odwracać głowę podczas obserwacji i śledzenia czegoś wzrokiem.

Dowiedz się więcej na temat rozwoju wzroku niemowlaka.

Okres wydarzeń. W 14. tygodniu zwykle rozpoczynają się dłuższe chwile marudzenia. Maluch daje znać, że się czymś znudził i potrzebuje zmiany. Około 19. tygodnia powoli zaczyna rozumieć krótkie zdarzenia, np. że może coś złapać jedną ręką, przekręcić się na bok, wcisnąć w zabawce przycisk i zapakować ją do buzi. Między 14. a 19. tygodniem maluszek wyciąga także ręce po zabawkę, reaguje na swoje imię i zaczyna wymawiać nowe dźwięki (najczęściej zespoły spółgłosek).

Okres lęku separacyjnego. Trwa około czterech tygodni, między 22. a 26. tygodniem. Rodzice, zwłaszcza mamy, opisują ten czas jako trudny, ponieważ dziecko reaguje płaczem na każde jej zniknięcie z pola widzenia (wyjście do toalety staje się czasem niemożliwe). Wiele maluchów źle śpi w tym czasie, płacząc i kwiląc przez sen. W ciągu tych kilku tygodni maluch zdobywa nową umiejętności - rozumie, że między niektórymi rzeczami istniej ciąg przyczynowo-skutkowy, np. jeśli naciśnie się włącznik światła, to zrobi się jasno. Maluch zaczyna rozumieć, że rzeczy mogą się ze sobą łączyć, że coś może leżeć na czymś i pod czymś, np. wieża z klocków, w której klocki są położone jeden na drugim. Lepiej skoordynowane są też ruchy dziecka - rozwija się sztuka raczkowania i koordynacja ruchowa. Maluszek zaczyna także sam siadać i uczy się machać rączką na pożegnanie.

Okres tygodni. W przedostatnim skoku rozwojowym (33.-37. tydzień życia dziecka) według opinii niektórych badaczy rozwija się inteligencja, ponieważ maluch zaczyna dzielić świat według kategorii, grup, tym samym upodabniając swój sposób myślenia do naszego, dorosłego. Niemowlęta w tym czasie zaczynają rozpoznawać kształty. Nabywają także umiejętności przytulania i pocieszania zabawek, nauczywszy się wcześniej tego od dorosłych. Bardzo interesującym przedmiotem dla dziecka w tym wieku jest lustro - potrafi robić miny do swego odbicia i szukać siebie z drugiej strony zwierciadła. Dziecko bada także różne przedmioty, rozkładając je na części pierwsze.

Okres sekwencji. W tym czasie dziecko rozwija się, korzystając ze wszystkich swoich zmysłów. Jeśli w poprzednim okresie maluch rozkładał przedmioty na drobne elementy, teraz zaczyna je składać. Maluch zaczyna rozumieć, że coś następuje po czymś - jeśli zepsuje wieżę z klocków, będzie musiał ją zbudować od nowa. Dużą rolę tutaj odgrywają pewne rytuały czy schematy zachowań - jeśli codziennie po kolacji jest kąpiel i czytanie bajek, to niemowlę wie, co nastąpi po wieczornym posiłku i będzie czekać na kąpiel. To także czas mówienia "nie" przez dziecko, gdy na coś się nie zgadza.

Jak przeżyć z dzieckiem skoki rozwojowe?

Żaden skok nie trwa wiecznie, każdy się kończy i wtedy zaczyna się kolejny. Pamiętaj, że to naturalne okresy w rozwoju twojej pociechy - musi przejść wszystkie skoki rozwojowe, żeby móc się prawidłowo i szczęśliwie rozwijać. Twoja rola polega na towarzyszeniu maluchowi i byciu blisko, gdy potrzebuje twojej kochającej i wspierającej obecności.

10 zasad wychowawczych - dzięki nim dziecko będzie szczęśliwe

Przeczytaj o potrzebach emocjonalnych niemowląt.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
12-07-2015

To są kamienie milowe. Istnieje zakres w jakim mieści się rozwój dziecka +/-. Jak dziecko wychyla się z rozwojem o kilka miesięcy do przodu, to jest to sygnał, że coś jest nie tak, zazwyczaj takie dzieci chorują na autyzm, albo coś jeszcze innego. Kamienie milowe są jak normy w wynikach badań, kiedy nie mieścimy się w kryterium, to idziemy się leczyć, tutaj jest podobnie!

28-08-2014

moja kruszynka ledwo skończyła pół roku a już raczkowała, teraz ma 7miesięcy, sama wstaje w łóżeczku lub przy łóżku, krześle , gdzie się tylko da :) chodzi przytrzymywana pod paszki, sama na około łóżeczka, jest bardzo żywym dzieckiem, Pani doktor powiedziała że jest rozwinięta 2miesiące w przód, a pomyśleć że gdy się urodziła miała tylko 6pk wg skali Apgar. Sądzę że rozwój to sprawa indywidualna każdego bobaska.

01-06-2014

Mój synek nauczył sie raczkować miedzy 23 a 24 tygodniem. Jakos mu się udało wieksxość osób jest w szoku

27-03-2013

co za idiota to pisał. dziecko 22-26 tygodni raczkuje??? macha rączką na pożegnanie?? Ci specjalisci chyba z choinki się urwali.

09-08-2012

Każde dziecko jest inne i szufladkowanie i ustawianie terminarza skoków rozwojowych to duże uogólnienie. Najważniejsze to wczuć się w swoje dziecko i być z nim. Wtedy wszystko jest prostsze. Pozdrawiam p.s. a tu nasze dwa lata w skrócie:) http://lifenotes.pl/2012/08/rok-z-lifenotes-dwa-lata-z-nina-year-of-lifenotes-two-years-with-nina/

06-07-2012

@Alurine - tak, naprawdę ktoś liczy wiek dziecka w tyg. Co w tym trudnego? Znajomym czy rodzinie przecież mogę powiedzieć, że dziecko ma np. 3,5 mies., a ja wiem, ile to będzie w tyg. i kiedy mowa o skokach rozwojowych, to na te tyg. zwracam uwagę. A Ty uważasz, że artykuł brzmiałby lepiej, gdyby np. zamiast 14-19 tydz. było napisane coś w stylu 3 2/3 - 4 3/4 mies.? Bez sensu!

19-06-2012

Tak jak autor napisał- nic nie trwa wiecznie ;)Ale jak chce się dbać o dziecko, to zawsze można robić mu testy co jakiś czas,żeby zobaczyć czy sprawnośc ruchowa, sprawność fizyczna i porozumiewanie się są w normie. Testy dziecka bardzo się przydają, ale czy tylko te wizyty u lekarza muszą byc aż tak często? Skoki rozwojowe..raczej etapy rozwoju dziecka :) wystarczy patrzeć jaka jest skala rozwoju dziecka - proste?

05-06-2012

Nie rozumiem tego podawania wieku w tygodniach, na prawdę ktoś liczy w ten sposób wiek swojego dziecka? Myślałam, że to funkcjonuje tylko w okresie ciąży.


MAŁE DZIECKO
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.