Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 5/5 Głosów: 1
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Przybieranie na wadze

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2013-09-11
, autor:
Pierwsze ważenie dziecka odbywa się zaraz po porodzie

Pierwsze ważenie dziecka odbywa się zaraz po porodzie

Waga noworodka, począwszy od dnia jego narodzin, jest niezwykle istotna. Masa ciała jest sprawdzana przy każdej wizycie, a ty wpatrujesz się w siatki centylowe i zastanawiasz się, ile powinno ważyć twoje dziecko i czy prawidłowo przybiera na wadze.

Waga jest jedną z pierwszych cech opisujących noworodka. Jest skrupulatnie zapisywana i sprawdzana. Po porodzie zazwyczaj następuje fizjologiczna utrata wagi, jeżeli jednak ta strata przekroczy 10%, wtedy dziecko pozostanie w szpitalu do czasu nadrobienia nadmiernej utraty wagi.

 

Ile powinien ważyć noworodek? Odpowiada neonatolog Małgorzata Maj-Pucek:

 

 

Centyle

Przy kolejnych wizytach dziecko jest ważone i sprawdza się, czy prawidłowo przybiera na wadze. Prawidłowo - czyli w tempie odpowiednim do wieku dziecka. Przy ocenie tej prawidłowości przydatne są siatki centylowe. Dzięki nim wiadomo, czy dziecko przybiera na wadze równomiernie (wtedy jest zawsze mniej więcej na tym samym centylu, obojętnie czy na wysokim, czy niskim), czy też przybiera coraz mniej (wtedy jest na coraz niższym centylu) lub coraz więcej (wtedy jest na coraz wyższym centylu). Powodem do obaw może być waga powyżej 97 centyla lub poniżej 3 centyla. Nie oznacza to zawsze choroby, być może taka jest uroda dziecka, ale zawsze warto na wszelki wypadek sprawdzić to u lekarza. Równocześnie warto przyjrzeć się wartościom na siatkach centylowych dotyczących innych kwestii - obwodu głowy, klatki piersiowej, wzrostu. Jeżeli wszędzie wartości są zbliżone (np. wszędzie 90 centyl), oznacza to, że dziecko jest po prostu duże, ale jego rozwój jest równomierny. Zaniepokoić mogą duże różnice - np. waga na 10 centylu, a obwód głowy na 80 centylu. W każdym wypadku należy skonsultować się z lekarzem.

 

Ile dziecko przybiera na wadze?

W pierwszych trzech miesiącach życia niemowlę przybiera ok. 800-900 g miesięcznie. Później to tempo maleje. W drugim kwartale dziecku przybywa ok. 450 g miesięcznie, zaś w ostatnich trzech miesiącach pierwszego roku życia o 300 g, a w drugim roku - ok. 225 g co miesiąc.

 

Jak często ważyć dziecko?

O ile nie ma innych przesłanek, dotyczących częstego ważenia dziecka, wystarczy sprawdzać wagę malucha raz na tydzień. Wtedy będzie można zaobserwować tendencję w przybieraniu na wadze. Przesłankami do częstszego ważenia może być: choroba dziecka, brak apetytu lub nadmierne ulewanie. Wszelkie nieprawidłowości należy w takim wypadku konsultować z lekarzem.

Jeżeli nic nas nie niepokoi, a dziecko je regularnie, wystarczą ważenia w czasie wizyt kontrolnych co 6 tygodni.

 

Pulchny maluszek

Kiedyś im bardziej pulchny był malec, tym większe miał szanse na przeżycie. Obecnie wiadomo, że szczuplejsze dzieci rozwijają się fizycznie znacznie szybciej. Nie można jednak w żadnym wypadku odchudzać malucha. Należy go karmić zgodnie z jego potrzebami, najlepiej regularnie, mając na uwadze fakt, iż dziecko potrzebuje ok. 2-3 godzin na strawienie jednego posiłku. Pamiętaj, jeżeli karmisz piersią i twoje dziecko równomiernie przybiera na wadze, nie ma potrzeby dokarmiania go mlekiem modyfikowanym. Jeżeli z kolei karmisz mlekiem modyfikowanym, stosuj takie ilości, jakie podaje producent.

Jeżeli cokolwiek cię niepokoi - porozmawiaj z lekarzem. Ale pamiętaj, że dzieci są różne, jedne przybierają na wadze szybciej, inne wolniej, jedne są bardziej pulchne, inne mniej i nie ma sensu się porównywać. Ważne jest nie to, ile dziecko waży, ale jak przybiera wadze.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
27-06-2015

aneczka mój ma 2,5 miesiąca i waży dokładnie tyle samo, urodził sie duży 4260 kawał chłopa :)

22-06-2015

moj maluch za 3 dni kończy 5 miesięcy i wazy 8400 i ma 70 cm długości. urodził się 3350 i miał 52 cm. Nadrabia zaległości jednak zauważyłam ze teraz przybiera dużo mniej niż na początku. Tak jak piszą ze w drugim kwartale tempo przyrostu maleje i tak jest z moim synkiem, chociaż apetytu mu nie brakuje.

28-04-2015

Mo syn ma 3 i pół miesiąca i waży 7 kg. ;)

28-04-2015

Mój 18 miesięczny synuś waży 9800 i mierzy 78 cm. Je różnie, raz ma dzień, że prawie nic nie zje, a innym razem zjada wszystko z apetytem :) I pani doktor stwierdziła, że taka jego uroda i widocznie ma to po mnie. Ja sama w jego wieku ważyłam nieco ponad 8kg i zawsze byłam bardzo szczupła mimo tego, że jadłam regularnie a czasami nawet dużo dużo więcej ;p

28-04-2015

moj synek konczy 6 miesiecy i ma wage cos ponad 8kg :) dokładniej dowiem sie na szcepieniu niebawem :) i tez stał na wadze przed 2 tygodnie po porodzie ale jak juz zaczał przybierac to na maxa :D wiec sie nie przejmujemy :)

07-09-2014

skok rozwojowy Pani Aneto :)

11-01-2013

Witam, moja 2,5miesieczna córcia od kilku dni słabo je w ciągu dnia, w nocy zaś nie ma problemu. co moze byc powodem?

08-07-2012

Moja córeczka ma trochę ponad 2 miesiące i waży ok 6 kg więc myślę że u Ciebie to wporządku.Byłam ostatnio u lekarza i nie powiedziała że to za dużo

21-05-2012

Według mnie za dużo, ale taką może mieć urodę. Najlepiej skontaktuj się z lekarzem.

04-02-2012

mam pytanie,muj synek skonczył 3 miesiace i wazy 6200 czy to duzo czy w normie??urodził sie z waga 2890,prosze o odpowiedz.


MAŁE DZIECKO
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.