Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 3,5/5 Głosów: 3
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Jadłospis niemowląt karmionych piersią

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2012-11-06
, autor:
Do końca 1. roku życia niemowlę karmione piersią powinno dostawać mleko mamy "na żądanie".Fot. Shutterstock

Do końca 1. roku życia niemowlę karmione piersią powinno dostawać mleko mamy "na żądanie".

Jak często dziecko powinno jeść coś innego niż mleko mamy? Ile przekąsek i posiłków uzupełniających dla niemowlaka? Poznaj zalecenia ekspertów.

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią opracowany w 2007 r. przez Zespół Ekspertów powołany przez Konsultanta Krajowego ds. Pediatrii i wzbogacony o wytyczne WHO.

Wiek (miesiąc życia dziecka)

Liczba, częstotliwość i rodzaj posiłków

0-4

Karmienie piersią na żądanie

5-6

Karmienie piersią na żądanie

2-3 g glutenu czyli ½ łyżeczki kaszki lub kleiku zbożowego glutenowego (można podać w mleku mamy, przecierze warzywnym lub bezpośrednio do buzi dziecka).

7-9

Karmienie piersią na żądanie. Dopiero kiedy dziecko skończy pić mleko mamy, można mu podać dziecku coś innego. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy niemowlę nie chce jeść nowych produktów. Wtedy, żeby zachęcić dziecko, można zacząć od tzw. posiłku uzupełniającego.

Posiłki uzupełniające - 2-3 razy dziennie. Nowe produkty powinny być wprowadzane pojedynczo (warto kierować się obowiązującym w Polsce kalendarzem rozszerzania diety), nie częściej niż co 3 dni, w małej ilości (3-4 łyżeczki). Pokarm powinien być najpierw papkowaty, potem półstały aż wreszcie, w 9. miesiącu także stały.

  1. Zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem (5-6 razy/tydzień) i rybą (1-2 razy/ tydzień) bez wywaru mięsnego z ½ żółtka co drugi dzień. Do tego codziennie kleik zbożowy glutenowy. Po 2 miesiącach od wprowadzenia glutenu można podawać już 6 g glutenu dziennie czyli 1 łyżeczkę kaszki lub kleiku.
  2. Kaszka/kleik zbożowy glutenowy lub bezglutenowy wzbogacony w żelazo.
  3. Sok owocowy przecierowy lub przecier owocowy (maks. 150 g)

10

Karmienie piersią na żądanie

Posiłki uzupełniające - 3-4 razy dziennie (dziecko powinno już jeść pokarm stały) i przekąski - 1-2 razy dziennie (najlepiej w formie małych kawałków, które dziecko może jeść ręką).

  1. Obiad z 2 dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową i jarzynka z gotowanym mięsem (5-6 razy/ tydzień) lub rybą (1-2 razy/ tydzień). Do obiadu codziennie ½ żółtka.
  2. Kaszka/ kleik zbożowy glutenowy lub bezglutenowy wzbogacony w żelazo. Niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki.
  3. Sok lub przecier owocowy (mak. 150 g.)

11-12

Karmienie piersią na żądanie.

Posiłki uzupełniające - 3-4 razy dziennie (dziecko powinno już jeść pokarm stały) i przekąski - 1-2 razy dziennie (najlepiej w formie małych kawałków, które dziecko może jeść ręką).

  1. Obiad z 2 dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową i jarzynka z gotowanym mięsem (5-6 razy/ tydzień) lub rybą (1-2 razy/ tydzień) oraz ewentualnie ziemniakiem lub ryżem. Do obiadu 3-4 razy/ tydzień - całe jajko.
  2. Produkty zbożowe wzbogacone w żelazo - kaszki, kleiki bezglutenowe oraz glutenowe, pieczywo, biszkopty, sucharki. Kilka razy w tygodniu można je podać razem z produktami mlecznymi (naturalnym jogurtem, kefirem, twarogiem).
  3. Sok lub przecier owocowy (mak. 150 g.)

Posłuchaj, co pediatra mówi o rozszerzaniu diety niemowlaka.

 

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
11-09-2014

kawa zbozowa ma slod jeczmieny i wspomaga laktacje, herbata roibos tez

19-05-2014

Karmiłam piersią przez pierwsze 4 miesiące. Potem Zuzia przeszła na modyfikowane. Nie choruje, nie ma problemów z brzuszkiem i dobrze się rozwija. Mamy już za sobą pierwsze warzywka i owoce. Pomalutku wprowadzamy kolejne produkty. Dzisiaj przyszedł zamówiony poradnik żywienia od BoboVity. Nie mogę się doczekać kiedy ugotuję pierwszą zupkę.

05-03-2014

Mi też bardzo pomógł Femaltiker. Nowy suplement który pomaga na problemy z brakiem pokarmu. Zawiera słód jęczmienny, który jest bezpiecznym składnikiem mlekopędnym.

04-01-2014

Chyba każda karmiąca mama wie jak cenny jest naturalny pokarm. Dzieci są odporniejsze, nie chorują dlatego trzeba dbać o to aby karmić tak długo jak się tylko da, a w razie kryzysu wspomagać się femaltikerem żeby nie stracić mleka.

14-01-2013

Do Darii. bo mleko kobiece ma więcej wartości niż sztuczne!

15-12-2012

ja mam dziecko w domu i karmę mojego dziecka z piersiami

07-11-2012

Chciałabym się dowiedzieć dlaczego dziecko karmione butelką je np marchewkę po 4 mc a karmione piersią po 6?


MAŁE DZIECKO
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.