Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,6/5 Głosów: 10
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Jak często karmić niemowlę

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2013-09-11
, autor:
Dziecka karmionego piersią nie poi się wodą.

Dziecka karmionego piersią nie poi się wodą.

Jak długie powinny być przerwy pomiędzy karmieniami? Jak często karmi się dziecko piersią, a jak często butelką? Na pytania odpowiada położna!

Pytanie z Forum mamazone.pl: Mam problem związany z karmieniem piersią. Mój synek kończy za kilka dni 2 miesiące. Karmię go piersią, ale przez ok. 2,5 tygodnia był dokarmiany ze względu na niski przyrost wagi spowodowany m.in. żółtaczką. Trzy tygodnie temu wyszliśmy ze szpitala, gdzie nalegano, bym karmiła go co 3 godziny, czyli 8 razy na dobę. Kontynuowałam ten rytm karmienia w domu, rezygnując jednak z dokarmiania, ale kontrolując na bieżąco wagę Maluszka. Pediatra, z którym się konsultowaliśmy powiedział, że dwumiesięczne dziecko może jeść ok. 6 razy na dobę i nie ma potrzeby budzenia go w nocy, bo samo reguluje sobie godziny karmień. Od spotkania z nim zaczęłam więc karmić Małego na żądanie i okazało się, że domaga się jedzenia ok. 6 razy na dobę. Zdarza się jednak, że przerwa między karmieniami wynosi w nocy ok. 7h, a w ciągu dnia nawet 5h, bo dziecko śpi.

Zadaj pytanie położnej na forum eksperckim mamazone.pl!

Czy ważenie przed i po karmieniu odzwierciedla w przybliżeniu ilość wypijanego mleczka?
Odpowiada Joanna Piątkowska, położna z infolinii poloznaradzi.pl: Odzwierciedla w przybliżeniu, tylko po co to robić? Z karmienia robi się wówczas techniczny proces.

Czy te 6 karmień to nie za mało? Czy to nie jest dla niego szkodliwe ze względu na spadek poziomu cukru?
Dzieci karmione piersią jedzą najczęściej 8 razy na dobę. Ponieważ mleko mamy trawione jest przez malucha 1-1,5 godziny, nie ma sensu wydłużać mu cały czas przerw, najczęściej dziecko i tak robi sobie dłuższą przerwę w nocy, gdyż w nocnym pokarmie jest więcej tłuszczu.

Czy przerwy między karmieniami nie są zbyt długie? Zależy mi na utrzymaniu laktacji, a z tego, co wiem, konieczne jest do tego karmienie co 4 godziny w dzień i co 6 w nocy.
Jeśli zrobisz przerwy 4-godzinne w dzień i 6-godzinną w nocy, to liczba karmień jeszcze się zmniejszy. Chodzi o najwyżej jedną 4-godzinną w dzień i najwyżej jedną 6-godzinną w nocy. Żeby utrzymać liczbę 7-8 wymaganych karmień na dobę, trzeba robić niektóre posiłki co 1-2-3 godziny. Dziecko zwykle samo sobie to reguluje.

Czy budzić Małego w ciągu dnia, gdy przerwa między karmieniami nadmiernie się wydłuża? Czy powinnam wtedy odciągać pokarm?
Lepiej dać dziecku trochę spontaniczności. Niech wreszcie ono zadecyduje, kiedy jest głodne. Jeśli dajesz mu smoczek na uspokojenie, może się do jedzenia nie zgłosić - wystarczy mu ssanie.

Czy to normalne, że dziecko nie domaga się jedzenia płaczem? Kiedy mijają 4 godziny, a on nie śpi, zazwyczaj nie płacze, robi się niespokojny, ale przystawiony do piersi je.
Dziecko nie musi płakać, gdy jest głodne, może to właśnie sygnalizować tym niepokojem, o którym piszesz.

Czy normy dla dziecko karmionego piersią są takie same jak dla tego karmionego butelką (czyli 6 karmień po 130 ml w przypadku dwumiesięcznego dziecka)?
Dla dziecka karmionego mieszanką są inne normy, ponieważ mieszankę trawi ono przez ok. 4 godziny. Pediatra chyba tym się sugerował, mówiąc o karmieniu 6 razy na dobę. Do zakończenia 3-go miesiąca zapotrzebowanie dziecka można obliczyć wg wzoru: masa ciała x 140 ml, czyli dla 5-kilowego niemowlaka będzie to około 700 ml. Jeśli to podzielisz na 6 porcji, otrzymasz wynik - ok. 120 ml; jeśli na 8 porcji - będzie to ok. 90 ml na jeden posiłek.

Czy dopajać dziecko w ciągu dnia?
Dziecka karmionego piersią nie poi się wodą (ani niczym innym). W mleku kobiecym jest około 87% wody. My też nie popijamy mleka wodą!

Jaka jest optymalna liczba karmień dla dwumiesięcznego dziecka?
Jak już wspomniałam, dzieci karmione piersią jedzą ok. 8 razy na dobę. Poza tym dziecko samo powinno ustalać częstotliwość karmień. Być może ulewa, ponieważ przerwy są długie, a jednorazowe posiłki obfite. W ulewaniu nie ma nic nadzwyczajnego pod warunkiem, że dziecko dobrze przybiera na wadze i nie boli go brzuszek.

Sprawdź, jaki jest schemat żywienia niemowląt karmionych piersią.

Dietetyk radzi, jak prawidłowo odżywiać się karmiąc piersią.

 

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
27-01-2015

Emilka - u mnie było to samo. Córcia ma 6 tyg. I budziła się do karmienia często i przy ssaniu płakała. Okazalo sie ze je zbyt lapczywie i chwyta powietrze. Kiedy zaczyna sie przy piersi wiercic i plakac poprostu podnosze ja do góry klepie delikatnie po pleckach i czekam az sie jej odbije. Potem znow przystawiam do piersi i jest ok. Moze twoja pociecha tez tak ma? Od tej pory je więcej i przerwy między karmieniami się wydłużony do 2-3 godzin. Sama pije tez herbatę z kopru włoskiego żeby nie miała wzdęc. Nie dokarmiam i nie daje pić - tylko pierś.

09-07-2014

Witam! jestem mama 2 miesięcznej dziewczynki. Urodziła sie naturalnie z waga 4200g obecnie wazy 5300. W ciągu dnia budzę ją co 3 godz na przystawienie do piersi np. karmię ją o 6:00, 9:00 itd . W ciągu doby je 7 razy. Noc przesypia. od czasu do czasu budzi się np o 2:30 lub 3:30 na karmienie a od paru dni przesypia noc i budzi sie o 6:00. Moje pytanie jest nastepujace pozwolic jej spac w ciagu dnia i czekac az sie obudzi???

13-06-2014

Mój 8 tygodniowy synek przez pierwsze 2 tygodnie jadł ok 10 godzin na dobę :-) po tym czasie zaczął jeść co 3 godziny, ale jadł pół godziny. Teraz w nocy robi sobie przerwę 6-7 godzinną i później karmię go co 3 godziny po 10-20 minut. Jest ogromnym śpioszkiem także muszę go zazwyczaj budzić na karmienie:-)

03-05-2014

matko, dziecko jak jest glodne to trzeba mu dawac jesc!! Zadne normy, kazde dziecko jest inne. jedno che jesc co 3 godziny, inne co pol. Najwazniejsze jest żeby karmic piersia i robic wszystko żeby laktacja sie utrzymala, a własnie czeste przystawianioe i picie slodu jeczmiennego jest najlepszym rozwiazaniem

19-02-2014

Moje 6 tygodniowe dziecko domaga się jedzenia co 1 do 1,5 godziny, chyba że jesteśmy na spcerze to przerwa się wydłuża,więc jak tu mówić o jedzeniu 8 razy na dobę? chcialabym wydłużyć mu przerwy bo nic nie mogę zrobić, do tegio jescze po paru minutach ssania piersi zaczyna krzyczeć w nieboglosy i po chwili uspokojenia dalej jest głodny, więc propnuję pierś i dalej jest to samo. Jestem zmuszona dokarmić go butelką z której wypije 5 lub 10 ml i wtedy jest spokój. Czy to jest chwilowe czy tak się będę jeszcze długo męczyć???

07-01-2014

Ja karmię piersią średnio co 1,5 h - 2 h w dzień a w nocy najdłuższa przerwa trwa 4 h najkrótsza 2 h .Córka ma 2 miesiące,lekarz powiedział że przybiera na wadzę ponad normę,ale co ja mam zrobić jak ona chce jeść/?

28-11-2011

moja cora wchodzi w 4 miesiac i je co 2g i ciagle glodna karmiona sztucznie i ja mam postapic??


MAŁE DZIECKO
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.