Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 5/5 Głosów: 2
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Skaza białkowa u niemowląt

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2013-09-11 , autor:
Jeśli dziecko cierpi na skazę białkową, trzeba odstawić żywność silnie uczulającą.

Jeśli dziecko cierpi na skazę białkową, trzeba odstawić żywność silnie uczulającą.

Czym jest skaza białkowa? W jaki sposób się ją diagnozuje i jak leczy? Czy dzieci wyrastają ze skazy białkowej? Poznaj podstawowe fakty o skazie białkowej!

Czym charakteryzuje się skaza białkowa?

Pod nazwą "skaza białkowa" kryją się alergie na substancje uczulające - najczęściej uczula mleko krowie oraz gluten, jaja kurze, kakao, orzechy i ryby. Do jej objawów należy atopowe zapalenie skóry (dawniej zwane skazą atopową). Słowo "atopia" oznacza bardzo silną nadwrażliwość na pewne czynniki istniejące w środowisku, w którym żyje człowiek. Alergeny uczulające dziecko to przede wszystkim białka, co nie znaczy, że zawarte są wyłącznie w pożywieniu. Miliony mikroorganizmów dzielących z nami świat, struktury sierści zwierząt, zarodniki roślinne unoszące się w powietrzu także zbudowane są po części z białka.

Na czym polega skaza białkowa?

Reakcja alergika na substancje uczulające przypomina reakcję człowieka zaatakowanego przez wirusy i bakterie - jego układ immunologiczny próbuje się bronić, wytwarzając przeciwciała do ich zwalczania. Skaza białkowa może się manifestować różnymi stanami chorobowymi - biegunką, stolcami z krwią, zaburzeniami trawienia, wymiotami, kolką oraz problemami oddechowymi i AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry.

W jakim wieku ujawnia się skaza białkowa?

Najczęściej chorobę diagnozuje się w 1. roku życia dziecka, wkrótce po porodzie. Jednym z pierwszych symptomów jest kolka objawiająca się u niemowlęcia bólem brzuszka i cyklicznym, charakterystycznym płaczem.

Skazę białkową rozpoznaje się na podstawie objawów, wywiadu lekarskiego i testów skórnych. Jeśli zatem u dziecka zauważysz silny świąd skóry, czerwone plamy na twarzy, zgięciach łokciowych, pod kolanami, niepokojący kaszel, krew w kale, skontaktuj się z pediatrą, który skieruje dziecko na konsultację alergologiczną.

Czy mleko mamy może uczulać?

Kobiece mleko jest dla dziecka najlepszym pokarmem i niemowlęta powinny być nim karmione, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony mamy i dziecka. Jednak żywność, jaką spożywa matka, może zawierać alergeny uczulające jej dziecko. Dlatego niekiedy należy pewne produkty wyeliminować z diety matki, by zniwelować skazę białkową u maluszka.

 

Jak pomóc dziecku?

Dieta. Jeżeli karmisz niemowlę piersią, przyjrzyj się swojej diecie - być może należy usunąć z niej mleko i jego przetwory, gluten, cytrusy czy czekoladę, czyli te produkty, które mogą uczulać dziecko. Stosowanie diety eliminacyjnej u matki często pomaga niemowlętom wrócić do zdrowia. Podobnie w sytuacji, kiedy dziecko jest karmione pokarmami stałymi - trzeba odstawić żywność silnie uczulającą i sprawdzać, jak organizm malucha reaguje na zmiany w odżywianiu. Należy także uważać przy rozszerzaniu diety niemowlęcia - silne alergeny (np. ryby, orzechy, cytrusy) trzeba wprowadzać z dużym opóźnieniem do diety dziecka. Zamiast mleka modyfikowanego często alergolodzy zalecają picie hydrolizatu kazeiny krowiej (w przypadku dzieci z alergią na mleko krowie). Niektóre maluszki dobrze tolerują mleko kozie, sojowe, ryżowe.

Jak układać jadłospis dziecka ze skazą białkową? Doradza alergolog:

 

 

 

Swędzenie. Świąd może być szczególnie silny w nocy oraz jako reakcja na stres, co niekiedy wpływa na aktywność dziecka i jego psychikę. Rodzice malucha ze skazą białkową często skarżą się na niewyspanie, mały człowiek natomiast bywa rozdrażniony, marudny i agresywny. Nic dziwnego - jest niewyspany i wszystko go swędzi. Czasem dziecko nie potrafi skupić się na niczym innym niż drapanie. Rolą rodziców jest zatem łagodzenie skutków skazy białkowej, a także atopowego zapalenia skóry poprzez zmianę diety i odpowiednią higienę ciała. Codzienne stosowanie specjalnych kosmetyków do pielęgnacji atopowej skóry powinno przynieść poprawę stanu naskórka oraz ulgę cierpiącemu maluchowi. Pomocne są także leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy przepisane przez alergologa.

 

Badanie w kierunku pasożytów. Warto przebadać dziecko w kierunku robaczyc - pasożyty wydalają toksyny dające często bardzo podobne objawy do alergii. Zdarza się, że wszystkie objawy łudząco podobne do alergicznych znikają po wyleczeniu z chorób pasożytniczych. Mitem jest także pogląd, że u niemowląt pasożytów się nie spotyka. Jeśli niemowlę korzysta z publicznych placów zabaw, piaskownic, uczęszcza do żłobka, należy je zbadać w kierunku lamblii i innych robaków. Pamiętaj o wypraniu w 70 st. wszystkich ubrań dziecka, pościeli, zabawek i wyprasowaniu ich gorącym żelazkiem. Zwykle konieczne jest przeleczenie wszystkich członków rodziny, by kuracja przyniosła spodziewane efekty.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
03-01-2013

moja córka miała skazę białkową. piła nutramigen, dodawałam jej do mleka latopic, probiotyk dla dzieci z alergia pokarmowa i azs. po 2 latach mała wyrosła ze skazy.

DIETA DZIECKA NA FORUM Przepisy, karmienie piersią i rozszerzanie diety

MAŁE DZIECKO
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.