Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 5/5 Głosów: 1
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Jak uczyć dziecko rozpoznawania liter i cyfr?

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2014-10-17
, autor:
Dziecko najlepiej przyswaja wiedzę bawiąc się

Dziecko najlepiej przyswaja wiedzę bawiąc się

Umiejętność pisania i liczenia jest wymagana dopiero w szkole. Nie znaczy to jednak, że młodsze dzieci nie potrafią rozpoznawać literek i cyferek. Wręcz przeciwnie - robią to bardzo chętnie, o ile przedstawisz tę naukę w formie zabawy.

Dzięki badaniom wiadomo, że już kilkumiesięczne niemowlę widzi różnicę pomiędzy jednym a dwoma przedmiotami. Potrafi też wykonywać proste odejmowanie i dodawanie, tzn. jeżeli z dwóch przedmiotów zabierzesz jeden, dziecko oczekuje, że jeden przedmiot zostanie. Podobnie rzecz się ma, jeżeli do jednego przedmiotu dołożysz drugi. Niemowlę wtedy oczekuje, że zobaczy dwa przedmioty.

Starsze dzieci już bardziej świadomie potrafią poznawać literki i uczyć się cyferek. Robią to nad wyraz chętnie, a cała nauka staje się świetną okazją do zabawy.

 

Cyferki

Możesz zacząć od liczenia paluszków, wagoników, co tylko przyjdzie ci do głowy. Mogą to być też samochodziki, owoce. Nie wymagaj od dziecka bezbłędnego liczenia. Poznawanie cyferek ma być zabawą, podczas której dziecko niejako przy okazji przyswaja sobie trudną wiedzę.

Cyferki można rysować samemu lub skorzystać z ogromnej oferty książeczek poświęconych liczeniu.

 

Literki

Nauka literek również powinna być zabawą. Niektóre literki mają podobne kształty, dziecku jest więc trudno nauczyć się prawidłowo je rozpoznawać. Dobrą metodą jest nauka kojarzenia literek ze znanymi dziecku przedmiotami lub osobami (np. m jak mama, t jak tata, a jak autobus itd.). Możesz literki rysować sama, możesz też bawić się z dzieckiem w odnajdywanie literek, które już zna w otaczających was napisach.

Dobrą pomocą w nauce literek są klocki z literkami oraz literki wykonane z gąbki (w kształcie puzzli lub tablicy z wyciąganymi literkami). Wtedy dziecko poza znajomością literek może bawić się we wkładanie literek w odpowiednie miejsca, co ułatwia przyswajanie sobie ich kształtów.

Wcześniejsza nauka literek przyda się, gdy dziecko pójdzie do zerówki i do szkoły i gdy będzie się uczyć pisać, czytać i liczyć.

Jak z każdą nauką malucha - nie można przesadzać. Jeżeli dziecko jest zniechęcone, znudzone, trzeba przerwać zabawę, pobawić się w coś innego.

Nie staraj się nauczyć dziecko literek i cyferek tylko dlatego, że jego rówieśnik z piaskownicy już to umie. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie i nie każde dziecko musi mieć takie samo zainteresowania.

Czytaj też: Dzikie stwory i słodkie pingwiny

 

 

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
30-09-2010

Witam. My mamy już to za sobą i u nas w domowej nauce z synkiem sprawdzily sie gry edukacyjne, ktore zapoznaja z literkami i cyferkami, szczegolnie "Literkowe ZOO" i ukladanka dydaktyczna "Cyferki" z Adamigo, klockow tez uzywalismy skuteczne i dobre rozwiazanie


MAŁE DZIECKO
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.