Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 5/5 Głosów: 1
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2011-12-07
, autor:
Lekarz zleci ci wykonanie pakietu badań.

Lekarz zleci ci wykonanie pakietu badań.

Zobaczyłaś dwie kreski na teście? Czas zapisać się na pierwsze w ciąży spotkanie z ginekologiem. Przeczytaj, jak przygotować się do tej wizyty, co ze sobą zabrać i o co zapytać lekarza.

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży - test wyszedł dodatnio. Teraz czas na pierwszą konsultację ginekologiczną dla ciężarnych. Jeśli masz swojego stałego lekarza ginekologa, być może on poprowadzi ciebie przez kolejne dziewięć miesięcy. Jeśli przed zajściem w ciążę chodziłaś do różnych lekarzy, czas najwyższy, by wybrać jednego

Wybór lekarza

Z ginekologiem będziesz spotykać się co miesiąc przez całą ciążę. Jeśli okaże się, że twoja ciąża jest wysokiego ryzyka, wtedy wizyty będą częstsze. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór specjalisty, ponieważ od dobrej opieki medycznej zależy niekiedy przebieg ciąży oraz twój komfort psychiczny. Spytaj koleżanek o nazwiska lekarzy prowadzących ich ciąże, dowiedz się, czy były zadowolone z opieki. Poszukaj informacji także na forach internetowych.

Najlepiej, jeśli pierwsza wizyta odbywa się w drugim miesiącu, około szóstego tygodnia ciąży. W tym czasie lekarz może już stwierdzić bicie serca dziecka podczas badania ultrasonograficznego.

Wizyta

Podczas pierwszego spotkania ginekolog przeprowadzi z tobą wywiad położniczy w celu ustalenia odpowiedniego leczenia czy skierowania na specjalistyczne badania. Dlatego wcześniej wynotuj sobie choroby przewlekłe występujące w twojej najbliższej rodzinie, choroby zakaźne, jakie do tej pory przechodziłaś. Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, zapisz nazwy i dawki. Przypomnij sobie powody wszystkich ewentualnych wizyt w szpitalu, przebytych zabiegów i operacji chirurgicznych, a także daty wcześniejszych ciąż, poronień i porodów oraz wagi, z jakimi rodziły się twoje dzieci. Koniecznie zanotuj też datę ostatniej miesiączki - to ważne do ustalenia przybliżonego terminu porodu. Sprawdź też długość swoich cykli miesiączkowych.

Jeżeli przypomnisz sobie i zanotujesz przed wizytą wszystkie potrzebne informacje o swoim stanie zdrowia, spotkanie z lekarzem przebiegnie sprawniej i szybciej.

Karta ciąży

Po zebraniu wywiadu lekarz zakłada kartę ciąży - to ważny dokument, który powinnaś zawsze mieć ze sobą; karta będzie zawierała informacje o twoim stanie zdrowia i przybliżonym terminie porodu. Karta ciążowa jest szczególnie istotna podczas konsultacji u specjalistów i przy przyjęciu na blok porodowy.

Badania

Po zebraniu wywiadu położniczego ginekolog wykona potrzebne badania:

 • tradycyjne badanie ginekologiczne, podczas którego oceni stan pochwy, szyjki macicy i określi wielkość i położenie macicy,
 • ultrasonograficzne, podczas którego lekarz oceni wiek ciąży, bicie serca dziecka oraz sprawdzi, czy ciąża jest mnoga czy pojedyncza,
 • cytologiczne - pobiera się wymaz z szyjki macicy w celu wykrycia nieprawidłowych komórek,
 • piersi,
 • pomiar wagi ciała i ciśnienia krwi (w zależności od zwyczajów panujących w danej przychodni czy gabinecie niekiedy tych pomiarów dokonuje położna przed wizytą pacjentki u lekarza).

Ponadto lekarz zleci ci wykonanie pakietu badań:

 • morfologia krwi pozwoli wykryć ewentualną anemię,
 • ogólne badanie moczu,
 • immunologiczne na obecność przeciwciał toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii,
 • serologiczne WR, czyli odczyn Wassermanna wykrywający kiłę - chorobę zakaźną przenoszoną drogą płciową,
 • stężenie glukozy we krwi - w czasie ciąży może ujawnić się cukrzyca, stąd poziom glukozy bada się dwukrotnie w pierwszym i drugim trymestrze,
 • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh w celu wykrycia ewentualnej niezgodności grup krwi obojga rodziców.

Pytania i wątpliwości

Do zadań twojego lekarza należy nie tylko wykonanie odpowiednich badań czy skierowanie do specjalistów, ale także rozwianie twoich wątpliwości dotyczących stanu zdrowia dziecka i twojego samopoczucia. Jeśli cokolwiek cię martwi, zgłoś to swojemu ginekologowi. Także wtedy, gdy pojawią się jakieś niepokojące symptomy, nie musisz czekać do wyznaczonej kolejnej wizyty, masz pełne prawo zasięgnąć porady lekarskiej w każdej chwili, zwłaszcza na izbie przyjęć szpitala z oddziałem patologii ciąży i położniczym.

Pamiętaj, że przysługuje ci prawo do zmiany lekarza. Po pierwszej wizycie zastanów się, czy ginekolog, u którego byłaś, odpowiada ci, czy możesz mu zaufać. Jeśli odczuwasz strach przed kolejną wizytą ze względu na sposób bycia lekarza albo nie czujesz się usatysfakcjonowana jego wyjaśnieniami, poszukaj innego doktora.

Jak powinna przebiegać pierwsza wizyta ciężarnej u ginekologa? Mówi ekspert:

 

 

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz

CIĄŻA I PORÓD
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.