Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,5/5 Głosów: 7
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Okres w ciąży - jak to możliwe?

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2014-02-18 , autor:
W ciąży może pojawić się krwawienie przypominające miesiączkę. / fot. shutterstock

W ciąży może pojawić się krwawienie przypominające miesiączkę. / fot. shutterstock

Zwykle brak miesiączki jest pierwszym objawem ciąży. Sprawa wydaje się prosta: nie ma krwawienia - będzie dziecko. Ale zaczyna się komplikować, gdy słyszymy, że w czasie ciąży niektóre kobiety mają okres. Skąd się biorą takie (nie)prawdziwe historie?

Czy miesiączkowanie w ciąży jest takim samym mitem jak seks powodujący poronienia? A może jest przekazywanym z pokolenia na pokolenie przesądem, tak jak historia o przechodzeniu pod sznurkiem, które dla ciężarnej kończy się urodzeniem dziecka owiniętego pępowiną? Jedno jest pewne - niemal każda z nas słyszała od przyjaciółki znajomej, że sąsiadka jej sąsiadki miała okres w czasie ciąży. Może nawet sama doświadczyła krwawienia w ciąży?

Oto kilka historii, których analiza pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy miesiączka w czasie ciąży jest w ogóle możliwa.


"Okres pojawił się jak co miesiąc. Ale wraz z nimi typowe objawy ciąży. Zrobiłam test i okazało się, że będę mamą".

Ginekolodzy takie krwawienie w terminie okresu (lub kilka dni przed terminem) nazywają "miesiączką fałszywą" albo używają fachowego terminu "plamienie implantacyjne". Pojawienie się krwi jest związane z zagnieżdżaniem się zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy. Przyjmuje się, że ten proces zaczyna się ok. 7 dni po zapłodnieniu, czyli między 6. a 12. dniem po jajeczkowaniu.

Nawet jeśli plamienie wypadnie idealnie w terminie miesiączki, kobieta raczej nie powinna pomylić go z okresem.

  • "Miesiączka fałszywa" jest bardzo skąpa - może to być kilka kropli krwi lub jedynie zabarwiony krwią śluz.
  • Najczęściej plamienie implantacyjne ma kolor bladoróżowy, rzadziej czerwony lub brązowy (wtedy zwykle bywa oznaką niedoboru progesteronu).

Ostateczne rozstrzygnięcie da test ciążowy - najbardziej wiarygodny wynik otrzymuje się 2-3 dni po plamieniu. Co istotne, "miesiączka fałszywa" nie ma wpływu na ciążę i zdrowie dziecka.

Uwaga! Normalne krwawienie w terminie miesiączki może także oznaczać bardzo wczesne poronienie. Wtedy test ciążowy daje wynik negatywny.

 

"Zorientowałam się, że jestem w ciąży dopiero, gdy brzuch wyraźnie mi się zaokrąglił. Przez pierwszy trymestr normalnie miesiączkowałam, choć krwawienie było nieco mniej obfite".

Zacznijmy od kwestii późnego rozpoznania ciąży. Rzeczywiście, niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy, że są w ciąży, zwłaszcza jeśli wykonywane przez nie testy ciążowe miały wynik negatywny (skuteczność testów to ok. 98 proc.). Te kobiety zwykle dowiadują się o ciąży dopiero w 2. trymestrze ciąży podczas wizyty kontrolnej u ginekologa. Ale też najczęściej trafiają one do lekarza zaniepokojone brakiem miesiączki.

A co z sytuacją, gdy kobieta ma krwawienie i nawet nie sprawdza, czy jest w ciąży, więc dowiaduje się o niej dość późno? Według lekarzy regularne miesiączki w pierwszym trymestrze ciąży zazwyczaj wpisują się w historie z cyklu "słyszałam, że...". Nie ma bowiem medycznego uzasadnienia dla występowania regularnego krwawienia miesiączkowego w przypadku zdrowej ciąży. Tak twierdzi ginekolog dr Lech Medard, który zaznacza: "Teoretycznie może się zdarzyć, że któraś z kobiet na początku - podkreślam: na początku! - ciąży może mieć jakieś krwawienie. Może nawet tak się zdarzyć, że wypadnie ono około terminu spodziewanej miesiączki. Ale regularne miesiączkowanie, nawet tylko przez pierwszych kilka miesięcy ciąży, to raczej mit! Mit ten wywodzi się z przeszłości, kiedy nie mieliśmy dobrych metod rozpoznawania i obserwacji wczesnej ciąży. Współcześnie uważamy, że każde krwawienie w przebiegu ciąży wymaga pilnej konsultacji medycznej, bo może być np. objawem zagrażającego poronienia".

Posłuchaj, co ekspert mówi o objawach poronienia

 

"Wiedziałam, że jestem w ciąży. Ale również wiedziałam, że istnieją miesiączki - w czasie 9 miesięcy zdarzały mi się tradycyjne krwawienia".

W przypadku krwawień zarówno w pierwszym, jak i w kolejnych trymestrach ciąży, lekarze wyraźnie rozdzielają termin "miesiączka" od "krwawienia".

Dr Medard zwraca uwagę na to, że nie każde krwawienie z pochwy jest miesiączką: "Dobrym przykładem jest fakt, że kobiety regularnie przyjmujące pigułki antykoncepcyjne tylko w powszechnym mniemaniu mają miesiączki. Faktycznie doświadczają krwawienia wynikającego z odstawienia stosowanych hormonów. I regularność nie ma tu żadnego znaczenia (krwawienie pojawia się w czasie 7-dniowej przerwy)."

Dlatego ginekolodzy alarmują, że krwawienie pojawiające się w przebiegu ciąży zawsze sygnalizuje sytuację odbiegającą od normy. Najmniejszy niepokój może wzbudzać śluz podbarwiony krwią, który pojawia się np. po badaniu ginekologicznym lub po stosunku seksualnym. Dr Medard tłumaczy: "U niektórych kobiet w ciąży pojawia się większa ilość wydzieliny, a jeżeli dodamy do tego większą wrażliwość tkanek pochwy na otarcia, to taka zwiększona objętość wydzieliny podbarwionej krwią może sprawiać wrażenie, że mamy do czynienia z miesiączką". Należy jednak pamiętać, że nawet takie krwawienie trzeba skonsultować z lekarzem.

Innym możliwe powody pojawienia się krwi na bieliźnie u przyszłej to:

  • zmiany hormonalne (np. wysoki poziom estrogenów)
  • zakażenie i choroby szyjki macicy,
  • ciąża pozamaciczna,
  • łożysko przodujące lub przedwczesne odklejanie się łożyska,
  • przedwczesny poród.

 

Każda ciąża jest wyjątkowa i może wyjątkowo zaskakiwać

Podsumowując, tak jak zdarza się szczęśliwy poród u 70-letniej kobiety (tyle lat ma najstarsza matka świata - mieszkająca w Indiach Omkari Panwar) oraz 5-letniej dziewczynki (najmłodsza mama świata - mieszkająca w Peru Lisa Medina), może też pojawić się nie niosące za sobą żadnego zagrożenia krwawienie przypominające miesiączkę u zdrowej kobiety w ciąży. "Każda kobieta jest inna. I każda ciąża jest inna" - podkreśla dr Lech Medard. Choć teoretycznie powinna przebiegać według naturalnego rytmu, praktyka może zaskakiwać i dziwić nawet najbardziej doświadczonych lekarzy.

Sprawdź 10 pierwszych objawów ciąży.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
16-04-2014

Witam mam pytanie :) a mianowicie takie iż moja kochana dziewczyna robiła 3 krotnie test ciążowy i 3 ktornie wyszedł pozytywny lecz poza ty nadal ma okres jestem ojcem nienarodzonego dziecka i strasznie się martwie ponieważ moja dziewczyna ma 17 lat i jest w ok 6 miesiącu ciąży a nadal nie da się namówić na wizyte u ginekologa . Proszę o pomoc ja mam nakłonić moja dziewczyne na pujście do ginekologa nawet chciałem jej opłacić prywatnego zeby nie musiała iśc z mamą bo mama mojej ukochanej nie stety nic nie wie kolejną moją prośbą i ostatnią były by 2 pytania : Ile kosztuje badanie ginekologiczne prywatnie oczywiście nie tylko usg lecz cały komplet badań potrzebnych do sprawdzenie czy ciąża aby na pewno jest i czy aby na pewno nie będzie zagrożona , drugie i ostatnie pytanie to czy ktoś mógł by mi doradzić jak zainformować delikatnie rodziców mojej dziewczyny , myślę ze woplał bym urodzic to dziecko sam ;) Z góry za udzielone odpowiedzi dziękuję i mam prozbe jeśli ktoś kiedyś znajdował sie w takiej sytuacji ze partnerka była nieletnia czy były jakie koolwiek komplikacje proszę o wysłanie mi wiadomosci sms o tresci np dziecko odzwonie na pewno od razu z racji tego ze jeśli ktoś już to przechodził to da mi pewnie dużo wiary w siebie i udzieli mi i mojej dziewczynie fajnego wsparcia z góry dziękuję Fajna strona dużo ciekawostek przeczytałem wszystko co tutaj jest lecz i tak mało jednak problemy życiowe są jednak do opisania troszeczke inaczej Tel :503832718 Stanisław mam 19 lat z góry jeszcze raz państwu dziękuję

07-04-2014

Ja mam od 2 miesiency 2 dniowe miesionczki co to oznaczać

22-03-2014

Cześć! Podejrzewam ze jestem w ciąży. 17.03 poszłam zrobić badanie z krwi Beta-hCG. Na drugi dzień miałam wynik 22.48 mlU/ml (miedzy 1 a 2 tygodniem ciąży). postanowiłam po kilku dniach tj. 21.03 zrobić powtórne badanie w celu sprawdzenia czy wskaźnik rośnie. Po kilku godzinach od pobrania krwi dostałam okresu/plamienia/krwawienia. W poniedziałek będę miała wynik. Co to może oznaczać? Że nie jestem w ciąży czy może poroniłam?

17-03-2014

Jestem po raz trzeci w ciąży.(Chłopcy 14 i 11 lat i teraz upragniona córeczka). Nigdy w czasie trwania ciąży nie poleciała ze mnie ani kropelka krwi (oby tak dalej). Miesiączki zawsze miałam nieregularne ze względu policystyczne jajniki, więc brak krwawienia nie był dla mnie sygnałem o możliwej ciąży, tylko zmiana smaków i bardzo wrażliwe piersi. Testy w moim przypadku nigdy sie nie pomyliły, ale zamiast panikować, co niektóre panie powinny po prostu pójść do lekarza a gdy tylko podejrzewają ciążę, łykac kwas foliowy, odstawić papierochy i alkohol. Życzę wszystkim takiej radości z posiadania zdrowych dzieci jaką mam ja.

10-03-2014

I jeszcze jedno co do dziewczyn które piszą że to nie jest krwawienie tylko plamienie:) kochane ja używałam tamponow,a wkładkę jak włożyłam to zalana cała,a ciąża zagrożona nie była,poprostu u każdej wygląda to inaczej,ale takie krwawienie i tak daje wątpliwości,bo napewno jest inne niż zwykły okres pozdrawiam

10-03-2014

Witam. ZANETA powiem ci na przykładzie mojej trzeciej ciąży która była wielkim zaskoczeniem a we wcześniejszych ciazachbbyło książkowo:) więc też wpolzylam około półtora tygodnia przed okresem a dzień przed robiłam test-negatywny,dziś już wiem że to było za szybko,krwawienie dostałam w terminie ale było mniej obfite i trwało tylko 3 dni,pomyślałam że tak czasem może być,a ciąży nie podejrzewam,3 tygodnie później zrobiłam sobie test tak dla żartów,uwierz jakie było moje zaskoczenie q tam dwie kreski,a dziś te dwie kreski mają dwa latka i na imię Adaś. Miałam objawy ciąży ale tego nie wiazalam z ciążą bo krwawienie mnie zmylilo pozdrawiam i życzę 2 kresek

06-03-2014

Witam:) 19.02 kochalam sie z chlopakiem i on skonczyl we mnie. Po paru dniach mialam lekkie krwawienie przez 2 dni. 1.03 zrobilam test ale wyszedl negatywny. Dzis dostalam okres (chociaż powinien się zacząć dopiero jutro wieczorem) ale wydaje mi sie mniej obfity i krew ma ciemniejszy kolor niz zwykle. Myślicie ze to mozliwe ze jestem w ciazy? Kiedy powinnam zrobic test zeby byc w 100% pewna czy bedzie dzidziuś czy nie?

05-03-2014

Nie warto się nakręcać. Ja miałam kilka nauczek i rozczarowań. Zamiast się nie potrzebnie stresowac lepiej pójść do lekarza i rozwiać wątpliwości jeśli takie są. Robiłam dwa testy w odstępach dwóch dni jeden wyszedł z jedną kreska i drugą bladą niby można było to uważać za ciążę a jednak drugi test pokazał wyraźną 1 kreche i było po temacie.organizm każdej z nas jest inny

21-02-2014

Czy któraś z was ma odpowiedź na moja sytuację? W terminie miesiączki na początku lutego miałam plamienie (ok.4-5 dni)zaraz później zrobiłam test ciążowy - wynik pozytywny, powtorzylam po tygodniu (mniej więcej) - wynik pozytywny. Dzień później plamienie i po 2 dniach plamienia dostałam normalnego krwawienia okresowego z bólami brzucha! Jest piątek a lekarza mam w poniedziałek!

03-02-2014

Witam Was dziewczyny. czy któras jest w takiej sytuacji. gdyz planujemy z mezem dziecko. od poczatku stycznia. w dni plodne kochalismy sie. czekalam czy dostane okres. i dostalam . robilam test. poniewaz okres mi sie konczy juz. lecz niewiem czy jest mozliwosc abym miala okres i byla w ciazy ????mam objawy czasem wymioty, powiekszone piersi, zaparcia . test robilam dzisiaj i wyszedl negatywny :((( niewiem czy poczekac jeszcze i zrobic po kilku dniach kolejny test.. ???

02-02-2014

Mialam miesiaczke juz dwa tygodnie mija jak seksu nie ma .boje sie bo mam bol brzucha zawroty glowy raz wymiotowalam czy to ciaza robilam test i nic

02-02-2014

Mialam miesiaczke juz dwa tygodnie mija jak seksu nie ma .boje sie bo mam bol brzucha zawroty glowy raz wymiotowalam czy to ciaza robilam test i nic

30-01-2014

Nie wiem co robić. Dostałam okres 21 Grudnia niby skończył mi się 28 ale na następny dzień znowu i tak do 31 Grudnia.No i co koniec Stycznia a ja dalej nie mam okresu,boli mnie trochę brzuch i tak jakoś dziwnie ale nie wiem co myśleć.Mąż się cieszy bo myśli że jestem w ciąży ja nie wiem i nie chce się za wcześnie cieszyć żeby potem się nie zawieść :(.

01-01-2014

Witam ;) Staramy się z mężem o dzidziusia,w tym miesiącu powinnam mieć miesiączkę 26 ale jej nie dostałam,bylo mi trochę nie dobrze po za tym brzuch mnie bolał znc kuło mnie po prawej stronie podbrzusza.Dostałam okres 31 strasznie skąpy,krew zmieszana z brązowym sluzem,potem się wszystko uspokoiło,za pare godzin zaczął mi leciec sluz brązowy sam bez krwi,rano się obudziłam i leciała mi jasna krew ,dodam ze wydaje mi się ze to nie ejst miesiaczka bo zwykle jak mam miesiaczke to nie mogę wstać z łozka to krwawienie jest jak moja miesiaczka już ostatniego dnia,kochane czy jest jakas nadzieja?

28-12-2013

mam pytanie, miesiąc po stosunku dostałam normalny okres, jednak w drugim miesiącu spóźnia mi się dość długo powinnam dostać 18 grudnia a mamy już 28 więc 10 dni. Do tego przytyłam, mam nudności i duży apetyt. Jak myślicie jestem w ciąży?

22-12-2013

Lekarz Ci pomoże...

06-12-2013

Mam wątpliwości co do tego czy mogę być w ciąży.tydzień przed planowym terminem @miałam typowe objawy ciąży wstręt do dymu tytoniowego niektórych dań nudności i wymioty nie tylko rano ale i wieczorem ból piersi jednak dostałam @ w terminie tj. 3 grudnia przez cały dzień miałam tylko delikatne plamienie drugi dzień był jak normalna @ a trzeci dzień i dziś bardzo skąpy krew jest jasno czerwona bez żadnych skrzepow. Nudnosci nadal się pojawiają lecz bez wymiotów wstręt do tamtego zapachu także no i lekki ból piersi czasem boli brzuch i jestem ciągle zmęczona.więc to że dostałam @ jednak nie oznacza że nie jestem w ciąży?

29-09-2013

Ludzie! czy wy naprawdę jesteście aż tak głupi przecież, to jest jakiś tam rodzaj plamnienia (nie krwawienia), to nie jest takie proste stwierdzić, czy ktoś jest w ciąży lub nie?, bez badań lub testu.

14-07-2013

hej a w czym? pewnie jestes w ciazy i tyle

31-05-2013

czy ktoś pomoze mi ?

BIRTH CLUBS Poznaj mamy, które rodzą w tym samym miesiącu

CIĄŻA I PORÓD
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.