Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,5/5 Głosów: 11
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Czy będziesz miała bliźniaki

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2014-01-24
, autor:
Kobiety, które już rodziły bliźniaki, częściej zachodzą w ciąże mnogie.

Kobiety, które już rodziły bliźniaki, częściej zachodzą w ciąże mnogie.

Nie znasz jeszcze płci swojego malucha i z niecierpliwością wyczekujesz badania USG, na którym wreszcie zobaczysz swoje dziecko albo… dzieci! Zastanawiasz się, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży mnogiej i kiedy możesz się dowiedzieć, że nosisz bliźniaki? Sprawdź!

Ciąże mnogie zdarzają się coraz częściej, a to za sprawą licznych leków wspomagających płodność, które stosują kobiety starające się o poczęcie i leczące się z niepłodności. Terapie hormonalne, środki stymulujące owulację, ale także metody zapłodnienia pozaustrojowego, takie jak in vitro, znacząco zwiększają szanse na zapłodnienie dwóch lub więcej komórek jajowych.

Jednocześnie prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt jednojajowych, czyli powstałych z podziału jednej zapłodnionej komórki jajowej, jest dużo mniejsze (około 1 na 250 porodów) niż szansa na bliźniaki dwujajowe, które przychodzą na świat w wyniku zapłodnienia dwóch różnych komórek jajowych przez dwa plemniki. W Polsce bliźniaki rodzą się raz na mniej więcej 80 porodów.

Warto wiedzieć, że wciąż rośnie też liczba… trojaczków i czworaczków: kilkoro dzieci naraz rodzi się raz na kilkaset porodów - prawdopodobieństwo jest więc niewielkie, ale i tak sporo wyższe niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Jaka jest szansa, że urodzę bliźniaki?

Na możliwość powstania ciąży mnogiej wpływa co najmniej kilka różnych czynników, większość z nich zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt dwujajowych, rzadziej jednojajowych. Oto najważniejsze z nich:

Terapie hormonalne zwiększające płodność. Środki pobudzające jajniki do pracy mogą sprawić, że w jednym cyklu zostanie uwolnionych więcej gotowych do zapłodnienia komórek jajowych niż tylko jedna. Twoje szanse na bliźniaki wzrastają do kilkunastu, a nawet 20%.

Zapłodnienie pozaustrojowe, np. in vitro. W twojej macicy umieszczanych jest zwykle kilka zarodków, aby zwiększyć prawdopodobieństwo przeżycia jak największej ich liczby. Ciąża mnoga zdarza się w około 20-40% przypadków.

Inseminacja. Chociaż sam zabieg wprowadzenia męskiego nasienia bezpośrednio do twoich dróg rodnych raczej nie przesądzi o powstaniu ciąży mnogiej, to zazwyczaj kobiety poddające się takiej terapii stosują dodatkowo wspomagające płodność leki hormonalne, po których poczęcie bliźniaków jest bardziej realne.

 

Co jeszcze może wpłynąć na poczęcie bliźniaków?

Przyczyny podziału zygoty, czyli rozwinięcia się i urodzenia bliźniąt jednojajowych, nie są do końca znane. Wiadomo natomiast, co może stwarzać większą szansę na poczęcie za jednym razem dwojga dzieci z różnym materiałem genetycznym:

Czynniki genetyczne. Jesteś jedną z bliźniaczek albo bliźniaki rodziły się już w twojej rodzinie? Twoje szanse na ciążę mnogą wynoszą nawet aż 1 do 60. Skłonność do ciąż mnogich jest prawdopodobnie dziedziczona przez kobiety, występowanie bliźniąt w rodzinie ojca dziecka nie odgrywa żadnej roli.

Wiek. Kobiety między 30. a 40. rokiem życia dużo częściej rodzą bliźnięta. Z chwilą, gdy kończysz 35 lat, w twoim organizmie zaczyna wzrastać poziom hormonu FSH, którego zwiększona ilość z jednej strony jest oznaką spadającej płodności, a z drugiej stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach i może prowadzić do uwalniania dwóch lub więcej komórek jajowych w jednym cyklu.

Liczba ciąż. Im więcej razy rodziłaś, tym większe prawdopodobieństwo poczęcia bliźniąt.

Ciąża mnoga w przeszłości. Jeżeli masz już bliźniaki, możesz się spodziewać, że kolejna ciąża również zakończy się porodem dwojga lub więcej dzieci.

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. Jeśli brałaś pigułki antykoncepcyjne i w ciążę zajdziesz w ciągu kilku miesięcy po ich odstawieniu, licz się z tym, że poczniesz bliźniaki - odpowiada za to wzmożona praca jajników po zakończeniu terapii hormonalnej.

Budowa ciała. Kobiety wyższe i ważące więcej częściej zachodzą w ciąże mnogie niż niskie i szczupłe.

 

Sonda


Czy chciałabyś urodzić bliźniaki?

Głosuj
Zobacz wyniki

 

Kiedy dowiem się, że urodzę bliźniaki?

Ciążę mnogą lekarz stwierdzi na podstawie rutynowego badania USG już nawet między 6. a 8. tygodniem ciąży, będzie mógł również ocenić, czy w macicy znajduje się jedno czy więcej łożysk, co pozwoli wywnioskować, czy nosisz bliźnięta jedno czy dwujajowe (jedno łożysko świadczy o jednojajowości bliźniąt). W późniejszych tygodniach dowiesz się też, czy dzieci są tej samej czy różnych płci.

Co jeszcze może sugerować ciążę mnogą?

  • Większy - niż wskazuje wiek ciąży - obwód twojego brzucha
  • Ruchy dzieci odczuwane w dwóch różnych miejscach jednocześnie
  • Wyższe, nie odpowiadające wiekowi ciąży położenie dna macicy
  • Wyjątkowo silne dolegliwości ciążowe, takie jak mdłości i wymioty

 

Bliźniaki bliźniakom nierówne

Czym różnią się bliźniaki jedno od dwujajowych? Jeśli dojdzie do podziału jednej zapłodnionej komórki jajowej, powstanie dwoje dzieci z identycznym materiałem genetycznym: tej samej płci i z tymi samymi cechami wyglądu zewnętrznego. A co z charakterem? Specjaliści twierdzą, że najważniejsze dla jego kształtowania jest wychowanie, zdarza się, że bliźnięta jednojajowe dorastające w różnych rodzinach i środowiskach mają odmienną osobowość.

Bliźnięta dwujajowe rozwijają się natomiast w dwóch oddzielnych workach owodniowych, mają dwa łożyska, a podobieństwo między nimi będzie takie, jak w przypadku rodzeństwa pochodzącego z dwóch ciąż.

 

Zobacz animację, jak układają sie bliźniaki przed porodem.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
13-03-2015

Bzdura ,wg tego opisu nie powinnammiec blizniat. Mialam 26 lat jak zaszlam w ciaze ,wazylam 55kg przy wzroscie 169 cm. Nigdy nie wspomagalam sie terapia hormonalna. co do objawow to ciaze blizniacza do 6 miesiaca znosilam o wiele lepiej niz w pojedynczej ciazy. Zadnych wymiotow ,zadnego bolu w kregoslupie . Blagam nie czytajcie ludzie takich bzdur.

13-05-2014

chciałabym zajść w ciążę bliźniaczą. Mój partner jest z bliźniaków dwu jajowych a ja nie. Nie wiem czy są na to szanse? i czy to prawda że płeć dziecka zależy od główki plemnika? czyli że jeśli zaokrąglona to dziewczynka a ostra to chłopiec? a w rodzinie mam niby jakieś kuzynki bliźniaczki i przodkowie też niektórzy byli z bliźniaków. Pomoże ktoś? :/ :* Pozdrawiam i życzę dużo słonecznych dni i zdrówka dla mamusiek :D :*

04-04-2014

ja mam siostrę bliźniaczkę, ona urodziła jedno dziecko. Ja mam 29, przyjmuję antykoncepcję, niedługo ją odstawię i mam nadzieję, że zajdę w ciążę mnogą :D

21-01-2014

Pani doktor na filmiku mówi, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę mnogą jest większe w wieku 20-35 lat, a pod spodem jest napisane, że w wieku 30-40 lat. Sami sobie zaprzeczacie... :/

27-07-2012

Siostra mojego taty ma bliźniaki dwujajowe (dwóch synów), mnie też spotkał ten zaszczyt i zostaniemy rodzicami bliźniąt (także dwujajowych i także dwóch synów;-), chciałabym wspomnieć ze mamy już ośmioletniego syna. Na początku był to szok, ale teraz po 6 miesiącach bycia w ciąży nie wyobrażam sobie ze mógłby być jeden;-)

30-04-2012

to jest całkiem możliwe bo same jesteśmy biźniaczkami

14-11-2011

Mam pytanie: Jestem w ciąży. Mam bliźniaki w rodzeństwie. Mają 28 lat - brat i siostra - siostra pierwszą ciążę miała bliźniaczą, chłopczyk i dziewczynka, minęło 4 lata i znów będzie mieć bliźniaki :) Mój narzeczony również ma bliźniaki w rodzinie - u jego siostry. Czy istnieje prawdopodobieństwo że moja ciąża również będzie mnoga?

18-10-2011

Jestem bliźniaczką, moja starsza siostra urodziła bliźniaki, moja mama jest bliźniaczką, moja ciocia urodziła bliźniaki... i brałam tabletki hormonalne (przez krótki okres 3 lat). Pewnie więc jestem w tej grupie co ma dużą szansę na zostanie mamą bliźniaków... zawsze to wiedziałam, ale wierzyłam, że to dotyczy tylko najstarszej córki w rodzinie, jak to gdzieś usłyszałam... a tu guzik!


CIĄŻA I PORÓD
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.