Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 3,7/5 Głosów: 4
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Bóle brzucha w ciąży

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2011-12-07
, autor:
Nie wszystkie bóle brzucha w ciąży zwiastują problemy.

Nie wszystkie bóle brzucha w ciąży zwiastują problemy.

Kobiety w ciąży często skarżą się na bóle w podbrzuszu. Kiedy są to nieszkodliwe dolegliwości, a kiedy objawy poważniejszych problemów?

Czy to normalne, że w ciąży boli mnie brzuch?

Bóle brzucha to częsta ciążowa dolegliwość, której nie powinno się lekceważyć. Niepokojące są zwłaszcza nieustające, silne bóle, połączone ze skurczami w podbrzuszu, a nawet krwawieniem. Zawsze powiadom o nich lekarza. Natychmiastowej interwencji lekarskiej wymagają też bóle, którym towarzyszą: gorączka, wymioty, omdlenia, ogólne osłabienie.

O jakich komplikacjach mogą świadczyć bóle brzucha w ciąży?

Bóle brzucha w ciąży to często znak, że dzieje się coś niedobrego. Możliwe przyczyny to:

Ciąża pozamaciczna. Do ciąży pozamacicznej dochodzi, gdy zapłodniona komórka jajowa, zamiast w ścianie macicy, zagnieżdża się w innym miejscu jamy brzusznej - np. w jajowodzie, jajniku. Objawy ciąży pozamacicznej można zaobserwować około 6.-7. tygodnia od zapłodnienia, są to zazwyczaj silne bóle w podbrzuszu, plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Nieusunięta w porę ciąża pozamaciczna prowadzi do pęknięcia jajowodu i wewnętrznego krwotoku, dlatego zgłoś się do lekarza jak najprędzej, gdy tylko zauważysz niepokojące dolegliwości.

Poronienie. O poronieniu mówimy, gdy do straty ciąży dojdzie w pierwszych 20 tygodniach jej trwania. Zwykle pierwszym objawem jest krwawienie z pochwy, potem dochodzą bóle w podbrzuszu.

O najczęstszych przyczynach poronienia mówi ginekolog, Agnieszka Antczak-Judycka:


Przedwczesny poród.
Jeśli akcja skurczowa macicy i rozszerzanie się szyjki macicy rozpoczną się przed 37. tygodniem ciąży, wtedy mowa jest o przedwczesnym porodzie. Bólom i skurczom w podbrzuszu towarzyszą wówczas: obfite upławy (wodniste, podbarwione krwią), plamienie, ból w dolnym odcinku kręgosłupa.

Odklejenie łożyska. To bardzo groźna komplikacja - dochodzi do częściowego lub całkowitego odklejenia łożyska przed urodzeniem się dziecka. Oprócz bólu w podbrzuszu zaobserwujesz również częste skurcze, krwawienie z dróg rodnych, ból pleców, macica może pozostawać twarda, aktywność dziecka spadnie.

Stan przedrzucawkowy. To poważne zagrożenie zarówno dla kobiety, jak i dla płodu. Objawia się wysokim ciśnieniem krwi oraz obecnością białka w moczu po 20. tygodniu ciąży. Do tego mogą dochodzić bóle nadbrzusza i zaburzenia ostrości widzenia. Stan przedrzucawkowy to jedna z przyczyn przedwczesnego porodu.

Zapalenie dróg moczowych. Niestety, ciąża zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia dróg moczowych, a nawet nerek. Do objawów zalicza się: ból podbrzusza, parcie na pęcherz, krew w moczu, ból podczas oddawania moczu, a także wysoka gorączka i dreszcze, gdyby doszło do zapalenia nerek.

Inne przyczyny. Brzuch może cię też boleć z zupełnie innych powodów, najczęstsze przyczyny to np.: zatrucie, zapalenie wątroby, kamienie nerkowe, zapalenie wyrostka robaczkowego.

Jakie mogą być niegroźne przyczyny bólów brzucha w ciąży?

Nie wszystkie bóle brzucha w ciąży zwiastują problemy. Pamiętaj jednak, żeby w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze zapytać o poradę lekarza.

Oto inne możliwe przyczyny bólu brzucha w ciąży:

Wzdęcia. W ciąży jesteś bardziej narażona na wzdęcia, ponieważ hormony spowalniają pracę twojego układu pokarmowego, a powiększająca się macica uciska jelita.

Zaparcia. Wolniejsza praca układu pokarmowego oraz ucisk macicy na jelita i odbyt mogą także powodować zaparcia.

Rozciągająca się macica. Bóle w podbrzuszu możesz odczuwać zarówno na samym początku ciąży, jak i w drugim trymestrze, kiedy macica się powiększa, a wiązadła ją podtrzymujące rozciągają się. Będziesz odczuwać wtedy krótki, kłujący ból po obu stronach podbrzusza.

Skurcze Braxtona-Hicksa. Nieregularne i niebolesne skurcze pojawiają się w trzecim trymestrze ciąży. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Wezwij lekarza, gdy skurcze stają się regularne i częstsze (4 skurcze w ciągu godziny), towarzyszy im ból pleców.

Poznaj 6 objawów rozpoczynającego się porodu.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
29-05-2015

Tak polecacie to może i ja zapytam lekarza czy mogę ten urinal brać, co prawda nie mam teraz infekcji, ale boję się, że mnie dopadnie a nie chcę mieć jeszcze takich problemów w ciąży.

25-05-2015

Też brałam Urinal w ciąży i wszystko było w porządku, później brałam profilaktycznie około 3 m-cy i jak na razie nie wracają.

24-04-2015

mozna go brac spokojnie. Ja jestem w ciazy i własnie dopadla mnie infekcja. Lekarz powiedział, ze spokojnie moge go przyjmowac bo jest dla nas bezpieczny.

20-04-2015

Urinal można brać w ciąży, jest bez recepty, nie ma przeciwwskazań, żurawina to podstawa w walce z infekcjami pęcherza.

05-03-2015

Bo sama żurawina to raczej profilaktycznie, chociaz i wtedy jest to zbyt słabe. U mnie sie sprawdził urinal. Zapytaj lekarza ale wydaje mi sie ze mozesz go spokojnie brac. Jest bardzo delikatny i z naturalnych składnikow.

04-03-2015

No niestety w ciazy czesto takie infekcje sie zdarzaja. Ja własnie teraz borykam sie z zapaleniem pecherza. ginekolog dal mi co prawda antybiotyk, ale ja nie chce go brac! Ńie wirze, ze nie jest obojetny dla dziecka. chcialabym cos naturalnego i bezpiecznego. Żurawine juz biore, ale to chyba nie wystarcza.

30-01-2015

ja miałam niestety nawracajace infekcje pecherza. W sumie nekalo mnie tylko w ciazy. szkoda, że nie wiedziałam ze mozna poradzic sobie z urinalem, bezpiecznym w ciazy. Dowiedzialam sie za poxno, ale juz w nastepnej ciazy bede madrzejsza.


CIĄŻA I PORÓD
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.