Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 3,5/5 Głosów: 3
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

9 miesiąc ciąży

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2011-12-07
, autor:
W 9 miesiącu ciąży bądź przygotowana na poród - zrób badania, spakuj torbę.

W 9 miesiącu ciąży bądź przygotowana na poród - zrób badania, spakuj torbę.

Odliczanie czas zacząć! Ostatnie przygotowania, dużo emocji, wielkie oczekiwanie... Już wkrótce powitasz maluszka na świecie.

Czekają cię jeszcze ostatnie badania. Przed porodem powinnaś mieć aktualne badania krwi (morfologię) oraz analizę moczu. Jeśli nie oznaczyłaś do tej pory grupy krwi, zrób to teraz koniecznie - ten dokument musisz (!) mieć w dniu porodu ze sobą. Wymagane są również wyniki HBS (w kierunku zapalenia wątroby) i WR (w kierunku kiły) - nie mogą być starsze niż sprzed 4 tygodni przed planowanym terminem porodu.

W tym miesiącu pewnie zapoznasz się z nowym urządzeniem - KTG. Służy ono do rejestrowania pracy serca dziecka oraz czynności skurczowej macicy. W takie urządzenie zaopatrzona jest każda izba przyjęć na oddziale położniczym.

Bądź gotowa

Zgromadź wszystkie niezbędne rzeczy na porodówkę w jednym miejscu. W torbie powinny znaleźć się rzeczy dla ciebie oraz dziecka, jak również dokumenty (najważniejsza jest książeczka ciąży, wyniki ostatnich badań oraz dowód osobisty i aktualna książeczka ubezpieczeniowa lub odcinek z ZUS). Możesz z mężem "potrenować" trasę do szpitala, choć nie jest to konieczne. Z dwóch powodów. Po pierwsze, akcja porodowa nie trwa tak dynamicznie jak w filmach i spokojnie zdążycie dojechać do szpitala, by właśnie tam urodziło się dziecko (a nie w aucie). Po drugie, na pewno w tym miesiącu nieraz odwiedzicie izbę przyjęć, bo będziesz miała "fałszywe" alarmy (np. intensywne skurcze przepowiadające) lub coś będzie cię niepokoiło (np. za mała aktywność dziecka). To normalne. Chyba każdej ciężarnej się to przytrafia.

To już końcówka

Twój brzuch jest już tak duży, że nie tylko masz problemy z poruszaniem się, ale również możesz mieć zaburzenia równowagi. Dlatego spaceruj powoli w wygodnym obuwiu, najlepiej na płaskim obcasie. Nie zdziw się, jeśli niektóre buty będą na ciebie za ciasne. W końcowych tygodniach nogi mogą być obrzęknięte.

Nie forsuj się. Najlepiej byłoby, gdybyś całkowicie zrezygnowała z porządków domowych, bo niebezpieczne jest zarówno podnoszenie rąk do góry, jak i pracowanie na kolanach. Pamiętaj, że taka aktywność może się skończyć wywołaniem przedwczesnego porodu. Lepiej nie ryzykuj. Za to dużo śpij, poleguj. Tak wzmocnisz organizm przed trudami porodu. Także dziecko będzie spokojnie rosło. Maluch teraz już tylko doskonali swój rozwój. Potrafi już oddychać, dobrze działa jego brzuszek, serce nienagannie pracuje. Buzia ma już swoje indywidualne rysy. Z ciała znika meszek, skóra nabiera zdrowego różowego koloru. Dziecko teraz rośnie, rośnie i rośnie... Ma w końcu przecież ważyć ok. 3500 g i mierzyć ok. 51 cm w dniu swoich narodzin.

Pamiętaj, tylko około 5 procent dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Inne przychodzą na świat dwa tygodnie wcześniej lub dwa tygodnie później i też są traktowane jako dzieci urodzone o czasie!

POWODZENIA!

Co dzieje się w dziewiątym miesiącu ciąży? Mówi ginekolog:

 

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
07-10-2014

Boże, jak oni wszystko generalizują. Ja swoje pierwsze dziecko urodziłam lepiej niż książkowo. W dniu porodu ok. 8 wypadł mi czop, o 10 miałam pierwszy bolesny skurcz o 14.30 było po wszystkim. Jak zajechałam do przychodni na ktg to pielęgniarka mnie wyśmiała i powiedziała żeby wracać do domu, tak mi podłączyły ktg że nie pokazało skurczów, ale kazałam ginekologowi mnie zbadać i miałam już 8cm rozwarcia. Na porodówkę trafiłam ok 13, urodziłam bez znieczulenia, bez nacinania i bez wrzasków, z położną rozumiałam się w pół słowa. Po 3 godzinach radośnie biegałam po oddziale i mam nadzieję że moja druga ciąża zakończy się równie pomyślnie, czego życzę wszystkim przyszłym mamom.

13-08-2010

To już 39 tydzień. Tydzień temu wypadł mi czop. 5 dni temu lekarz stwierdził rozwarcie na 1 cm-"pocieszył" mnie,że w takim stanie mogę chodzić jeszcze do końca sierpnia (!!!) . Tymczasem mam wszystkie objawy zwiastujące rychły poród,czyli bóle krzyża i podbrzusza, kołatanie serca,zwiększenie wydzieliny pochwowej,ale niestety, mimo braku czopa, rozwarcia i tego wszystkiego NIC się nie dzieje :(ABSOLUTNIE NIC :(. Nie wiem jak długo to jeszcze potrwa, ale jestem już zmęczona, fizycznie i psychicznie.

13-07-2010

To już 9ty miesiąc!!! :D

10-11-2009

boze niedlugo mam termin porodu chciaz to juz moja druga ciaza strasznie sie boje pierwsze dziecko rodzilam 30 godzin


CIĄŻA I PORÓD
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.